Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21667 miejsce

O nierównej walce z systemem, czyli ryzyka systemowe inwestycji

Ryzyko to pojęcie stare jak świat. Można je zmierzyć, ale nie zawsze do końca zniwelować. W przypadku inwestycji, ryzyka, które nie podlegają redukcji przez zastosowanie dywersyfikacji portfela nazywamy mianem systemowych.

Ryzyko systemowe jest nazywane także ryzykiem systematycznym i zewnętrznym. / Fot. morguefile.comRyzyka systematyczne wiążą się z systemem gospodarczym w wynikają bezpośrednio z faktu inwestowania. Jako inwestorzy, co prawda, nie mamy na nie wpływu, ale dobrze jest gdy je znamy i jesteśmy ich świadomi. Wymienia się następujące rodzaje ryzyka systemowego: ryzyko inflacyjne, stóp procentowych, walutowe, ryzyko rynku oraz ryzyko polityczne.

Groźna inflacja, ale i deflacja
Pierwsze z wymienionych – ryzyko inflacyjne – wiąże się z prawdopodobieństwem nieprzewidzianych zmian cen. Zmierzenie tego ryzyka powinno być priorytetem szczególnie dla inwestujących w podmioty, którym obca jest praktyka przerzucania podwyżki cen kreujących koszty na ceny tworzące przychody. Dotyczy to także firm, które nabywają czynniki produkcji po zmiennych cenach, a sprzedają swoje produkty, wyroby gotowe, usługi czy długoterminowe kontrakty po cenach stałych. W przypadku wystąpienia inflacji, rosną koszty. Przerzucenie ich na ceny nie jest tu jedynym rozwiązaniem, choć może się wydawać najprostsze. Możliwe jest też innego rodzaju, mniej popularne zabezpieczenie – zakup instrumentów pochodnych. Ryzyko inflacyjne dotyka szczególnie inwestorów spółek stoczniowych, budowlanych, zakładów przemysłowych tworzących energię elektryczną, a także inwestorów papierów wartościowych o stałym oprocentowaniu. Mechanizm wpływu inflacji na zyski ostatniej grupy inwestorów przedstawia się następująco: wzrost cen powoduje zwiększenie ambicji co do wysokości przychodów (od inflacji bowiem zależą stopy procentowe; jej wzrost oznacza wzrost stóp procentowych), a to prawdopodobnie przyczyni się do pojawienia się nowych emisji z wyższymi stopami procentowymi, w efekcie czego spadną ceny papierów wartościowych z poprzedniej emisji. Wobec tak negatywnych skutków inflacji może powstać pytanie o to czy deflacja ma pozytywny wpływ na inwestycje. Okazuje się, że spadek cen nie wpływa dobrze na inwestycje rzeczowe – sprzedaż po tzw. „dobrej cenie” często jest niemalże niemożliwa. Jaka więc sytuacja byłaby optymalna? Stabilny poziom inflacji oznacza niskie ryzyko.

Stopy, kredyty, inwestycje
Ryzyko stóp procentowych dotyczy po prostu możliwości ich zmiany. Spadek stóp procentowych będzie równoznaczny ze wzrostami w inwestycjach w akcje i spadkami w przypadku inwestycji w papiery dłużne. Ryzyko to dotyczy zarówno inwestorów jak i kredytobiorców, ponieważ wzrost stóp procentowych oznacza wzrost ceny pozyskania pieniądza, a więc podwyżkę stóp procentowych kredytów. Sposobem na ograniczenie tego rodzaju ryzyka systemowego jest wykorzystanie instrumentów pochodnych.

Makroekonomia walut
Ryzyko walutowe również jesteśmy w stanie ograniczyć za pomocą instrumentów rynku terminowego. Z tym rodzajem ryzyka wiążą się dwa pojęcia z zakresu makroekonomii – aprecjacja i deprecjacja waluty krajowej. Wzrost krajowych stóp procentowych zwiększa opłacalność inwestowania w kraju, toteż do Polski napływa obcy kapitał. Rośnie popyt na polską walutę, a w efekcie jej cena. Dochodzi do aprecjacji – wzrostu wartości waluty krajowej względem waluty obcej, na czym traci eksporter, a zyskuje importer. Spadek krajowych stóp procentowych powoduje zmniejszenie się opłacalności inwestycji w Polsce oraz odpływ waluty obcej z kraju. W efekcie spada popyt na złotówki i dochodzi do deprecjacji – spadku wartości waluty krajowej względem waluty obcej. Oznacza to, że za jednostkę waluty obcej płacimy więcej, rośnie kurs walutowy i zyskuje eksporter.

Rynki nie śpią!
Ryzyko rynku koncentruje się na ogólnej koniunkturze oraz tendencjach wahań indeksów giełdowych i pozagiełdowych. Warto zauważyć, że w Polsce ryzyko to rozkłada się nierównomiernie na rynkach – istnieją branże wyraźnie wzrostowe, ale też zaniedbane, jak np. górnictwo. Pewną formą zabezpieczenia się przed ryzykiem rynku są instrumenty pochodne.

Ważna polityka
Wśród z przyczyn wahań stóp zwrotu z różnego rodzaju inwestycji można wymienić wzrost lub spadek ryzyka politycznego, które oznacza prawdopodobieństwo zmiany kierunków polityki gospodarczej w danym kraju. Wszelkie zapowiedzi zmian chociażby podatków wpływają na niestabilność, a więc powodują wzrost ryzyka politycznego. Negatywną informacją dla inwestorów może być to, że na rynku terminowym nie ma instrumentów pochodnych, które pozwoliłyby na zabezpieczenie się przed tym ryzykiem lub jakiekolwiek ograniczenie jego wpływu. Wysokość ryzyka politycznego w danym kraju nie zależy od nastrojów w danej frakcji politycznej, ani od tego która z partii wygra wybory, ale od tego czy ich zwycięzca będzie kontynuował politykę swego poprzednika. Stabilna i jasna sytuacja w kraju zmniejsza ryzyko polityczne inwestycji.

Więcej wiem, więcej rozumiem
Ryzyka systemowe inwestycji stanowią dosyć rozległe zagadnienie, którego nie powinien bagatelizować żaden inwestor. Wiedza na temat możliwości wykorzystania zabezpieczeń w postaci instrumentów pochodnych oraz funkcjonowania mechanizmów tej grupy ryzyka pozwoli na świadome inwestowanie i zwiększy pewność inwestora na rynku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cześć Emotikon smile
Proste i skuteczne wystarczy trochę cierpliwości.
Przysięgam to działa, jak zaczniecie to będziecie jeszcze raz zaczynać.
Przemyśl to logicznie.
Zróbmy to, co w opisie a gwarantuje ze zarobicie kilka tysięcy nic nie ryzykując.
ODE MNIE:
PRZECZYTAJ, MYŚLĘ ŻE WARTO POŚWIĘCIC 10MIN, JA W TO WSZEDŁEM MÓWIĄC 5 ZETA TO LEDWO BROWAR W PUBIE, WIĘC NA PEWNO NIE ZBIEDNIEJĘ Emotikon smile BEZ RYZYKA NIE MA ZYSKU Emotikon smile MIŁEJ LEKTURY, JA PRZECZYTAŁEM 3 RAZY I SIĘ PRZEKONAŁEM. JEST TO DOSC CIEKAWE, JEDNAK CHYBA DLA LUDZI INTELIGENTNYCH I UCZCIWYCH, KTORZY SĄ W STANIE POJĄC CAŁĄ TĘ ZASADĘ - NA JAKIEJ WSZYSTKO SIĘ OPIERA....
WNIOSKI I UWAGI ODEMNIE....
Wczytując się w tekst zauważysz ze trzeba wpłacić 5 zeta, można pomyśleć... "A to ja będę sprytniejszy, i nie wpłacę tych 5 zł, zrobię jak mi karzą - ale po co płacić?" - jasne... Ale pomyśl, ze jak przyjdzie twoja kolej, to ludzie też tak pomyślą - a wówczas TOBIE nie będzie do śmiechu Emotikon smile więc myślę ze to w interesie każdego "oddać" tę piątkę Emotikon smile Przecież to serio nie pieniądz.....Pół paczki fajek...?? no halo....
Jeśli powiedzmy wpiszecie się na pierwsze miejsce to oczywiście wpłaci ktoś pieniądze od razu, ale ile osób nakłonisz? 10? 20? 50? I to tyle, oni cie wykasują z pierwszego miejsca i koniec. A jeśli zrobisz jak w instrukcji to nie będziesz u 10, 20 czy 50 osób bo tych osób znajomi i inni i kolejnych i kolejnych znajomi i inne osoby którzy jak w drzewie genealogicznym rozprzestrzenią cię w bardzo wielkiej liczbie itd. A taka nastąpi jak będziesz na pierwszym miejscu (przesunięty przez innych). Wiec wpisz się na koniec listy a pierwszą kasujesz.
Pisząc to - wpłaciłem już 5 zł dla innego użytkownika i mam nadzieję że lecąc tym systemem nikt nie będzie kantował i wszyscy zyskamy Emotikon smile
Wniosek nr dwa:) jeśli system się okaże sprawny.... - to nic nie stoi na przeszkodzie aby kontynuować go kilkakrotnie
WIĘC DO DZIEŁA, NIE ŻEBYM NAMAWIAŁ - ALE POCZYTAJ Emotikon smile - TO MA RACJĘ BYTU, SENS I LOGIKĘ - JEŚLI NIKT NIE BĘDZIE KANTOWAŁ Emotikon smile
Witam.
Przeczytaj tę stronę do końca a gwarantuję, że nie pożałujesz!!!
Nie zmarnuj swojej szansy!!!
Nie przejmuj się, że tekst jest trochę długi! Warto przeczytać!!!
TO NIE ŻADEN ŻART!!! GDYBY LUDZIE NAPRAWDĘ ZROBILI TAK JAK JEST NAPISANE BYŁOBY PIĘKNIE, ALE NIESTETY WIĘKSZOŚĆ UWAŻA ZE TO ŻART, ALE PROSZĘ WZIĄĆ TO NA LOGIKĘ.... NA ZDROWY ROZUM....
Nie wierzysz? To oczywiste, kto da 15000 zł za nic? A jednak. Po pierwsze nie za nic, bo wkład wynosi 5 zł po drugie potrzebujesz troszkę pracy dosłownie 20 - 30 minut jednorazowo (np. dziś albo jutro !)
Zarobisz jak każdy, kto bierze w tym udział ok. 15000 zł w okrągły miesiąc! (ja dokładnie zarobiłem 2135 zł w niecały tydzień - 30 minut! Opłacało się.)
Ten sposób wymyślił Roberto T. Kiyosaki - najbogatszy inwestor na świecie, który w dodatku nie ma pracy... i tak się rozeszło aż trafiło do mnie i do Ciebie! Opowiem jakie to łatwe i proste, ale jeśli nie masz teraz 5 minut żeby spokojnie o tym przeczytać zapisz tę stronę i wróć kiedy będziesz miał czas : )
Tak więc pomyśl czy warto się troszkę zaangażować - to zależy od Ciebie. Gdy opowiedziałem o tym kolegom, wyśmiali mnie... A jednak wziąłem w tym planie udział. Moi znajomi wyciągnęli się jak zobaczyli moje konto, a mówiłem od razu wejdźcie w to, wiadomo nawet znajomi czasami są nie ufni. He, teraz się z tego śmieje.... Jak sobie przypomnę ich miny, jak opowiadali o tym gdy zajrzeli na konta. Z resztą mi też gęba opadła jak zobaczyłem konto! A moje konto wciąż rosło i dalej rośnie!
Nawet teraz jak to pisze, dziwi mnie ile osób musi ciężko pracować by utrzymać dom, swoje dzieci lub po prostu zbiera na kino lub komputer. Dziękuję teraz temu, kto wysłał mi tę wiadomość i przedstawił mi ten pomysł, dziękuję że nakłonił mnie do tego, aby zrobić jeden mały skok w bok od szarego życia i zainwestować pieniądze (kurcze-jakie pieniądze, 5 zeta to browar w knajpie..) po to by wło

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.