Facebook Google+ Twitter

O obrotach sfer muzycznych

Jest takie spotkanie, które jednoczy dj`ów i kompozytorów, raperów i śpiewaczki operowe, muzyków elektronicznych i akustycznych. Nazywa się Turning Sounds.

Logo Turning Sounds / Fot. Materiały prasowe organizatorówPiąta już edycja Międzynarodowego Spotkania Turning Sounds odbędzie się w ten weekend (1, 2 grudnia) w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. To unikalna okazja usłyszenia tak wielu technik wokalnych na jednym koncercie.

David Moss / Fot. Materiały prasowe artystyPojawią się beatboxerzy (TikTak, Zgas, Biko1), awangardowi śpiewacy (David Moss) czy elektroniczni piosenkarze (Didi Bruckmayr). Poza koncertami będzie można wziąć udział w dyskusjach dotyczących muzyki wokalnej i samodzielnie wysilić gardło na warsztatach. To druga z kolei odsłona Turning Sounds poświęcona wokalowi. Jak twierdzą organizatorzy, stoi za tym chęć odświeżenia "słownika" muzyki elektronicznej barwą ludzkiego głosu i próba zastanowienia się czy ekstremalne techniki wokalne można uznać za nawiązanie do rozkwitu muzyki współczesnej, poszukującej nowych dźwięków i nowego języka.

Historia

Spotkanie Turning Sounds to w dużej mierze idea Antoniego Beksiaka - muzykologa i krytyka muzycznego. Postawił on sobie za zadane zetknięcie dwóch, oddzielonych do tej pory, światów - muzyki poważnej i alternatywnej.

Bernhard Lang podczas wykładu, Turning Sounds 1, 2003r. / Fot. Jan SikorskiPierwsza edycja miała miejsce w 2003 r. w salach Centrum Sztuki Współczesnej. Wśród gości byli m.in. Robin "Scanner" Rimbaud, Bernhard Lang, DJ Spooky czy dieb13. Cztery dni dyskusji i koncertów przeplatane były warsztatami, na których publiczność poznawała najdziksze techniki turntablismu lub słuchała wypowiedzi, mieszkającego w Japonii kompozytora polskiego pochodzenia, Zbigniewa Karkowskiego.

Rok później, w galerii Zachęta, Patrick Pulsnger, dieb13, ErikM czy niemiecka grupa Lordz of Fitness prezentowali najwymyślniejsze sposoby wykorzystania gramofonu w procesie tworzenia muzyki, Mira Calix z wytwórni Warp opowiadała o aranżowaniu swojego utworu "Nunu" (opartego na nagranych odgłosach owadów) na orkiestrę symfoniczną, Bernhard Lang pokazywał jak w swoich kompozycjach, inspirowanych filozofią Gilles`a Deleuza, scratch`uje orkiestrą. Jak pisał Jan Topolski na łamach Nowej Muzyki "Trzeba nam takich wariackich imprez z ideą, gdzie może muzyka nie zawsze dorównuje manifestom, ale za to ani minuty nie siedzisz spokojnie".

Trzecia edycja okazała się być najbardziej kameralną. W dużej mierze poświęcona audio art - dziedzinie sztuki wykorzystującej dźwięki jako tworzywo dla np. instalacji nie była tak spektakularna jak spotkania w poprzednich latach. Spotkaliśmy się m.in. z Robinem Minardem (zaprezentował swoją instalację na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego), usłyszeliśmy Antanasa Jansenkę, Wolframa czy szalony występ Johannesa S. Sistermanna. Ważną częścią była również dyskusja o prawach autorskich i wykład na temat licencji Creative Commons.

Warsztaty podczas Turning Sounds 4, TikTak i Phil Minton / Fot. fot.Wojtek Biały/ www.beatelse.comW ubiegłym roku festiwal przeobraził się po raz kolejny i przyjął nazwę "Gębofon". Głównym motywem stał się głos ludzki i wszelkie sposoby jego użycia w muzyce. Wśród zaproszonych gości byli m.in. światowej sławy śpiewaczka Olga Szwajgier, awangardowy wokalista Phil Minton czy beatboxerzy TikTak, Zgas i Biko1. Koncerty, warsztaty i dyskusje były próbą pogodzenia różnych technik śpiewu, czy też wykorzystania głosu ludzkiego w muzyce i nieraz zdarzało się, że wspólnie brzmiał śpiew operowy, punkowy wokal, hip-hopowy beatbox i tradycyjne wschodnie pieśni.

Co przyniesie kolejna edycja? Jak zabrzmi awangardowo potraktowany śpiew operowy Davida Mossa w połączeniu z beatboxem TikTaka i jazzowymi piosenkami Me Myself and I? Jeśli macie otwarte umysły i nie boicie się dać głosu - pojawcie się w ten weekend na Elektoralnej. A nuż odkryjecie nowe, jakże frapujące, muzyczne światy.

Więcej informacji o konferencji znajdziecie http://www.turningsounds.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

to musi być naprawdę świetna impreza, szkoda, że tak daleko:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.