Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1539 miejsce

O pasji podróżowania. Rozmowa z fotografem i filmowcem M. Colbeckiem

Zaczął podróżować w wieku 28 lat, kiedy stał się niezależnym kamerzysta. Przez ostatnie ćwierć wieku wyjeżdża za granicę co roku – na przynajmniej 6 miesięcy. Rozmowa z brytyjskim fotografem i filmowcem dzikiej przyrody, Martynem Colbeckiem.

 / Fot. W24 Czy mam rację myśląc, że twoja praca kieruje Cię do dzikich, nadal naturalnych miejsc, z dala od bardziej popularnych tras odwiedzanych przez turystów?
Uważam się za bardzo szczęśliwego, że często jestem proszony o filmowanie niesamowitej przyrody, w miejscach bardzo oddalonych i niedostępnych. To często praca z pionierskimi naukowcami, którzy mogą spędzać lata przyzwyczajając zwierzęta do obecności człowieka, aby je badać i rozwikłać niektóre z ich tajemnic. Na przykład, kilka lat temu, zrobiłem film o rzadkich i nieuchwytnych bonobo, szympansach karłowatych, w Zairze, zwanym obecnie Demokratyczna Republika Konga.Martyn Colbeck , Kenia. / Fot. Martyn Colbeck Zajęło japońskim naukowcom długie lata, aby przyzwyczaić
te nieśmiałe zwierzęta do śledzących je ludzi. Dopiero wtedy mogę jechać i filmować je. Ale w miarę upływu czasu, coraz więcej z tych miejsc jest dostępnych dla zdeterminowanych podróżników, a z czasem pojawia się tak wielu turystów, że trudno jest uzyskać wyraźny obraz zwierząt, w rezerwatach Afryki Wschodniej i Południowej, na przykład.

No właśnie, jest mnóstwo ludzi, których pasją jest podróżowanie "ścieżką mniej wydeptaną", aby uciec od tłumów. Skupmy się więc na  turystyce w poszukiwaniu dzikiej natury, Czy wycieczka na safari, kupiona za pośrednictwem biura podróży, jest w stanie dostarczyć podróżnikom prawdę o dzikim świecie?
Wiesz, świat staje się znacznie mniejszy. Wraz z pojawieniem się internetu i większej konkurencji między liniami lotniczymi i biurami podróży, cena wycieczek staje się o wiele bardziej przystępna. Wielu ludzi, których po prostu nie było stać na podróż w przeszłości, teraz jest w stanie zobaczyć miejsca, o których nawet kiedyś nie marzyli. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstają firmy, którzy mogą zorganizować wycieczkę do niemal każdego miejsca na świecie. Biegun Północny. Biegun Południowy. Tak zwane "safari" są również fantastycznym doświadczeniem. Często, gdy filmujemy słonie lub lwy, w Afryce Wschodniej I Południowej, towarzyszy nam wiele pojazdów z turystami. Tak wiec oni widzą to samo, co my.
Jedyną różnicą jest to, że my jesteśmy znacznie dłużej z naszymi zwierzętami, aby móc nagrać rzadkie zachowania. Prawdę mówiąc, niektórzy ludzie są rozczarowani, że nie widzą na własne oczy dokładnie tego samego, co oglądali w telewizji, w filmach przyrodniczych. A to dlatego, że my spędzamy dużo, dużo więcej czasu w oczekiwaniu, aż zwierzęta będą robić ciekawe rzeczy!

Martyn , w tle pingwiny w naturalnym srodowisku, South Georgia, 2008. / Fot. Martyn ColbeckCzy turystyka przyrodnicza musi być niewygodna, męcząca i pełna brudu? 
Nie, wcale. Wszystko zależy od budżetu. Oczywiście, jeśli masz dobry budżet, to będziesz mógł sobie pozwolić na bardzo luksusowe zakwaterowanie. Ale jeśli, jak większość z nas, masz ograniczone fundusze, to jest wciąż możliwe czuć się bardzo zadbanym, niezależnie od tego jak odlegle jest miejsca docelowe. W naszych czasach firmy są przyzwyczajone do oferowania
dobrej jakości wypoczynku. Muszą. W przeciwnym wypadku klient do nich nie wróci. Mam szczęście zatrzymywać się w niewiarygodnie przepięknych lodżach, nieraz w miejscach bardzo dalekich. W Nepalu na przykład, przewodnicy zapewniają doskonałe usługi dla odważnych wędrowców i to za świetną cenę. Szerpowie są tak przyjaźni, pomocni i chętni, by się zawsze o ciebie zatroszczyć. I tak jest w przypadku większości innych miejsc na całym świecie.

A co  podróżnik powinien  zabierać ze sobą z domu?
Istnieje kilka zasadniczych rzeczy, które są zawsze ze mną. Albo szwajcarski scyzoryk,  albo nożyk firmy Leatherman, lub, jeśli  jest miejsce, oba. Szwajcarski scyzoryk ma  otwieracz do wina.  Ale uważaj, bo ludzie zawsze chcą ukraść takie przedmioty, więc miej je na oku. Zawsze też biorę  lekkie, szybko schnące  ręczniki. Są bardzo przydatne.  Mam tez przy sobie Ciproxin, antybiotyk na biegunkę podróżnych. Metronidazol  z kolei pomaga zniszczyć lamblie, pasożyty, którymi można zarazić się od picia złej wody. Co jeszcze? W gorącym klimacie dobrze radzę używać sandałów z obudowanym przodem chroniącym palce. Raz potknąłem się w Namibii i straciłem czubek palca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Strona juz dziala i mozna ogladac slonie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak , w tej chwili , z tego co wiem, strona jest uzupelniania . Dla wytrawnego bywalca wiadomosci24 nie powinno byc problemem wpisanie nazwiska w google i wyszukania zdjec i info w internecie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Nowicki
  • Krzysztof Nowicki
  • 17.02.2011 08:36

Wszystko fajne tylko zdjęcia Pana Podróżnika pod wskazanym adresem nie są dostępne. Jest za to komunikat:
This Website is Currently Under Construction

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwaga! Film Martyna za poltorej godziny w 1TVP - z cyklu BBC w Jedynce: Wielkie widowiska natury: Wielka odwilż . Powtorka w piatek o 12:40 .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło się czytało, to musi być niezwykła osobowość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję. Bardzo ciekawy wywiad. Czekam na następne ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;) Blizej mi do angielskiego Bristolu , a nawet przyznam sie po cichu , ze jeszcze mnie nie ciagnie na biegun ;) Wywiadow moze pojawi sie wiecej , pozniej , bardziej skoncentrowanych na poszczegolnych wyprawach lub kontynentach , bo to temat - rzeka ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O rany! Wywiad z takim asem! Wow! Martyn Colbeck bardzo interesująco opowiada i odpowiada. Gdzie autorka go spotkała? bo przecież nie przypadkiem na Antarktydzie. A może?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący wywiad - również dla mnie, którego za nadto w świat nie ciągnie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.