Facebook Google+ Twitter

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza. Jej złamanie grozi grzywną

Nie można agitować na rzecz jakiegokolwiek kandydata w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przepisy ordynacji wyborczej dotyczą również portali społecznościowych takich jak: Facebook, Nasza Klasa, stron prywatnych i oczywiście naszego serwisu.

 / Fot. PolskapressePamiętajmy, że przepisy ordynacji wyborczej dotyczą również portali społecznościowych takich jak: Facebook, Nasza Klasa, stron prywatnych i oczywiście naszego serwisu. Dlatego przypominamy, że teksty dotyczące wyborów, które wpłyną do moderacji, mogą zostać opublikowane do godziny 24 dnia dzisiejszego. Po tym terminie ich publikacja nie będzie możliwa, aż do zakończenia ciszy wyborczej.

Do momentu zakończenia głosowania można będzie podawać jedynie informacje o frekwencji, udzielać instrukcji, w jaki sposób oddać ważny głos i podawać godziny otwarcia lokali wyborczych. Dozwolone jest także zachęcanie do udziału w wyborach, jeżeli nie wskazuje się na konkretnego kandydata, sztab czy partię.

Internet jak prasa. Zostaje to, co trafiło na stronę przed północą

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski (L) i sędzia Stanisław Kosmal (P) na konferencji prasowej nt. spraw organizacyjno-prawnych związanych z ponownym głosowaniem w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast 5 grudnia. Konferencja P / Fot. PAPPodczas ciszy wyborczej zabroniona jest czynna agitacja wyborcza, czyli m.in. organizowanie pochodów, manifestacji, rozdawanie ulotek, rozwieszanie plakatów, zachęcanie do głosowania na poszczególnych kandydatów. Agitacji na rzecz kandydatów nie można prowadzić w lokalach wyborczych oraz w budynkach, w których te lokale się znajdują.

W czasie obowiązywania ciszy wyborczej plakaty, billboardy czy ulotki wywieszone w trakcie kampanii na słupach ogłoszeniowych czy murach mogą tam pozostać, natomiast muszą zostać usunięte z samochodów czy autobusów, które będą jeździć w okresie ciszy wyborczej.

Nie jest zakazane organizowanie akcji zachęcających do pójścia do urn, jeśli nie ma to formy agitacji wyborczej na rzecz konkretnych kandydatów, nie jest prowadzone przez nich samych, czy ich sztaby.

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Państwowa Komisja Wyborcza traktuje internet jak prasę, a zatem wszystko co pojawi się przed północą w piątek może pozostać na stronach internetowych, natomiast nie powinna być prowadzona żadnego rodzaju agitacja już po północy z piątku na sobotę.

Gdy wyborca zauważy złamanie ciszy wyborczej, powinien poinformować o tym policję lub prokuraturę. Naruszenie ciszy wyborczej ponosi za sobą konsekwencje finansowe. Za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych; grzywna finansowa w tym przypadku może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Do ciszy wyborczej, powinno się pousuwać wszystkie plakaty z kandydatami, bo będziemy na nie patrzyli co najmniej do końca roku albo do momentu kiedy je śnieg zasypie.
Nie chcę żeby jutro krzyczał z plakatu pan... Nie słowa, lecz czyny się liczą. Wiem jakie są jego czyny i jakie są słowa!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.