Facebook Google+ Twitter

O polskiej kulturze i dotacjach unijnych. Rozmowa z Anną Hieropilitańską

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-12-14 14:20

Działaczka Punktu Kontaktowego ds. Kultury relacjonuje wyniki badania "Kultura do.finansowania", którego celem było sprawdzenie, jak instytucje i organizacje kulturalne wykorzystują dotacje unijne.

W badaniu „Kultura do.finansowania” udział wzięły przede wszystkim organizacje pozarządowe (52 proc.) i instytucje publiczne (38 proc.) działające na terenie Polski (71 proc.), które jako główną dziedzinę działalności wskazują dziedzictwo kulturowe (22 proc.), muzykę (19 proc.), teatr (15 proc.), sztuki wizualne (12 proc.) i literaturę (10 proc.). Jak radzą sobie w pozyskiwaniu środków europejskich? Co zrobić, żeby w przyszłym okresie finansowania, Polska aktywniej i skuteczniej ubiegała się o unijne pieniądze na realizację międzynarodowych projektów kulturalnych? Na te i inne pytania odpowiada Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, który we współpracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, zrealizował badanie.

Badanie „Kultura do.finansowania” – skąd ten pomysł?
Anna Hieropilitańska: Zaczynamy podsumowanie edycji 2007-2013 Programu Kultura i przygotowujemy się na planowany w latach 2014-2020 nowy program unijny „Kreatywna Europa” dla sektora kultury i kreatywnego. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy polskie instytucje i organizacje w pełni wykorzystują możliwości, jakie dają im unijne dotacje, czy i jakie przeszkody stoją na drodze do pozyskiwania dotacji oraz jak możemy pomóc wnioskodawcom w poznaniu możliwości i skutecznym aplikowaniu o granty na tzw. miękkie projekty kulturalne.

Jak polskie instytucje radzą sobie na arenie międzynarodowej?
AH: 57 proc. instytucji przyznaje, że działa międzynarodowo i współpracuje z partnerami z innych krajów. Współpraca ta polega przede wszystkim na organizacji wspólnych wydarzeń (50 proc.), a także wymianie artystów i pracowników (26 proc.) oraz wymianie dzieł i kolekcji (12 proc.). Polskie instytucje kulturalne mają już duże doświadczenie w pozyskiwaniu grantów w różnych programach. Obserwujemy rosnące zainteresowanie dotacjami oraz coraz mniejsze obawy przed unijnymi procedurami. Na uwagę zasługuje przynależność polskich instytucji do międzynarodowych sieci kulturalnych, które będą miały duże znaczenie w programie Kreatywna Europa. Problemem nadal jednak jest brak zasobów ludzkich i środków finansowych, a także pewnych praktycznych umiejętności. W 70 proc. instytucji pozyskiwaniem środków na działalność zajmuje się osoba, która zajmuje inne stanowisko, a pozyskiwanie środków jest jej dodatkowym zajęciem, w 20 proc. nie jest to nikt konkretny (pozyskiwaniem środków zajmuje się tym ten, kto ma akurat czas), tylko w 10 proc. instytucji jest osoba specjalnie zatrudniona do tego celu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.