Facebook Google+ Twitter

O polskiej rzeczywistości na tle przygód Don Kichota z Manchy.

Dzisiaj w nocy wył potępieńczy wiatr. Na niebie zobaczyłem czarny kształt ducha. Siedział na ławie, milczał, uśmiechał się półgębkiem. Był ważny. Udawał zwykłego, skromnego człowieka. Każdy ma prawo mieć marzenia i przywidzenia.

Don Quijote de la Mancha ilustracja z 1948 roku / Fot. CervantesOd czasu do czasu czarne postacie i niezrozumiale zdarzenia nawiedzają kraje, teraz czas nadszedł na nas.

Piszę najpierw „o wielkich rzeczach, o których, jak mówi Benengeli, dowie się ten, kto będzie o nich czytał, jeśli czytać będzie z uwagą”. To pierwszy cytat z „Don Kichota z Manchy”, arcydzieła literatury światowej niezwykle udanie przedstawiającej ideał człowieka szlachetnego w wierze i zamysłach, don Kichota (którego imię spolszczę na Don Chichot), oraz jego praktycznego pomocnika, Sancho Pansę. Dedukuję ten cytat czytelnikom.

„Trzeba ci wiedzieć, mój Sancho, że męstwo, niepościągane rozsądkiem, jest tylko zuchwalstwem, oraz, że czyny człowieka zuchwałego więcej mają styczności z jego szczęściem, aniżeli z odwagą”. To również cytat, słowa Don Chichota; ten dedykuję osobom, które głosowały na PiS.

Niektórym ludziom w Polsce zdaje się, że „coś się” jeszcze zmieni, że nadejdzie jakieś „opamiętanie”, że przywrócony zostanie dotychczasowy „porządek”, że dwie połowy społeczeństwa „znajdą porozumienie”. Nie jest to możliwe, gdyż rządząca połowa jest wypełniona jak balon poczuciem pełni władzy oraz konieczności głębokich zmian, także determinacją i bezkompromisowymi metodami realizacji zmian. Siła PiS tkwi w przekonaniu, w wierze, że „dobro narodu stoi ponad prawem”, a „cel uświęca środki”. Też w to wierzę. Historia już wielokrotnie wykazała, jak zbawienne dla społeczeństw są takie przekonania.

Jak rozumiem, prawo i dobro narodu nie dają się pogodzić ze sobą. Są jak ogień i woda. Kiedy zrozumiałem to, ja, człowiek oporny, od razu poprawiło mi się samopoczucie. Teraz rozumiem też, że należy liczyć się, że gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Najbardziej z wiórami kojarzy mi się Trybunał Konstytucyjny.

PiS doszedł do władzy całkowicie legalnie, demokratycznie, z woli narodu, czyli większości społeczeństwa (głosowało na niego około 38 % wszystkich głosujących; niegłosujący się nie liczą); zwycięska partia dumnie czerpie teraz siłę z poparcia tej większości „całego narodu”.

„Musimy zburzyć stare porządki, aby stworzyć nowe”. To niepisane hasło PiS. Jest to rewolucja bolesna dla obywateli, którzy - jak słusznie przypomina pani Premier Szydło - „bronią własnych interesów i utraconej władzy” organizując teraz demonstracje.

PiS naprawia polską rzeczywistość zgodnie ze swymi obietnicami. Czyni to bezinteresownie, bez korzyści dla swoich członków, bez obejmowania wysoce płatnych stanowisk w administracji i w zarządach spółek państwa. Nie jest to dla mnie w pełni zrozumiałe, ponieważ rewolucjonistom też należą się jakieś korzyści. W życiu każdy rządzący korzysta z przywilejów. Mao Tse Tung, wielki rewolucjonista chiński, miał do dyspozycji kilkadziesiąt wybranych specjalnie dla niego młodych kobiet; odczuwał słabość do płci pięknej, a one go kochały. Towarzysz Breżniew miał słabość do najbardziej luksusowych samochodów, było ich bardzo, bardzo wiele. To tylko historyczne przykłady. Obydwaj korzystali z przywilejów bez rozgłosu; wielcy ludzie partii potrafią być skromni.

Przywileje PiS-u i jego rządu są z gruntu inne, na wskroś pozytywne: wyłącznie czynienia dobra społeczeństwu wbrew tym, którzy protestują „broniąc własnych interesów i utraconej władzy”. Także ukarania tych, którzy wyrządzili społeczeństwu największe zło w przeszłości.

Dlatego popieram rząd i PiS. Serdecznie, bez ograniczeń. Na demonstracje KOD uczęszczam tylko po to, aby z bliska zobaczyć jak wyglądają ludzie broniący własnych interesów i utraconej władzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Z tego samego źródła:
http://wpolityce.pl/polityka/122581-rozlam-faza-druga-kurski-ostro-krytykuje-kaczynskiego-czulem-sie-w-pis-jak-w-kolonii-karnej-polaczonej-z-przedszkolem
http://wpolityce.pl/polityka/204762-cyniczny-orator-kurski-kiedy-zrozumial-blad-jakim-bylo-odejscie-od-jaroslawa-kaczynskiego-nie-mial-najmniejszych-skrupulow-aby-porzucic-zbigniewa-ziobre
Właściwy człowiek na właściwym miejscu? Był człowiek z marmuru, człowiek z żelaza, może być i z plasteliny:/

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wpolityce.pl/polityka/276993-trudno-rozpoznawalne-niewiasty-zegnaja-sie-z-telewidzami-w-poczuciu-nadchodzacej-grozy-wiec-nie-ma-co-opozniac-nadejscia-jacka-kurskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, już dawno skreśliłam wszystkie zasiadające w poprzednim parlamencie partie z listy wiarygodnych. Nie boli mnie porażka PO, ale chciałabym, żeby pałeczkę w tej sztafecie przejęli wreszcie ludzie patrzący perspektywicznie - z perspektywy całego społeczeństwa, a nie jednostki. Nie podoba mi się, że znów zaczynamy od taniego populizmu, szukając pieniędzy na "chleb i igrzyska" dla jednych kosztem drugich (na dodatek najsłabszych i najbardziej pokrzywdzonych przez los).
Czekam na dobre zmiany dotyczące "świętych krów" w rodzaju NFZ, KRUS czy ZUS (nb. czytał Pan o zaplanowanych w ich budżecie podwyżkach dla urzędników?), czekam na skuteczne rozwiązania prawne dla samozatrudnionych, zwanych szumnie przedsiębiorcami, a także na dostrzeżenie położenia starych, samotnych ludzi, których z roku na rok przybywa.
Jeśli zobaczę takie zmiany, to z całego serca przyklasnę ich autorom - kim by nie byli.
Jednak na razie ważniejsze okazują się zmiany na stołkach w publicznych mediach, a na dodatek słyszą, że ich animatorem ma zostać człowiek, który po wyrzuceniu z PiS pierwszy pobiegł do mainstreamu skarżyć się na prezesa, nie przebierając w słowach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto współczuje z całego serca , choć zdrowy to wiem jakie trudności sprawia życie w Naszym udręczonym przez okupanta kraju, nie mówiąc o chorobie.
Minusów nie dawałem . Od czasów gdy redakcja wiadomości24 ograniczyła linki, korzystanie z nich stało się utrudnione nie sprawdzam ich więc trudno jest mi się odnosić do komentarzy.
Wracając do Pani wypowiedzi to nie przypominam sobie krytycznych słów co do reformy leków i służby zdrowia jakie od 8 lat przeprowadzał rząd PO & PSL.
Nowy rząd który objął władzę jesienią trudno aby wywracał budżet z drugiej strony PiS krytykował zapowiadając zmiany.
Druga kwestia to inwigilacja. Jest to odniesienie do zdania TK , który zaskarżył poprzednie ustawy przyjęte większością PO i PSL.
Mogę coś więcej w tym temacie.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, czyżby Pan Robert zminusował mój komentarz? Nie dziwię się, mało zabawnych rzeczy dotyczy - ani się pośmiać, ani zaproponować posłowi demonstrowanie z nagim biustem.
A teraz na serio. Będę uważnie obserwować, kiedy minister odniesie się do interpelacji dotyczącej refundacji leków. Zobaczę, czy ten pracowity, obradujący dniami i nocami Sejm raczy zauważyć problem.
Na miły początek dnia - cytaty wypowiedzi najbardziej zainteresowanych:

"Jestem po dwóch przeszczepach nerek (2004 i 2014 rok). Czy mam się powiesić w lesie na gałęzi, zagazować czy otruć bo nie widzę innego wyjścia jeżeli za Prograf miałabym tyle płacić. A może lepszy byłby pluton egzekucyjny panie ministrze zdrowia. Bez szacunku."

"A co z dziecmi nic nie zostalo przebadane, ja sie na to nie godze moja corka jest juz 13 lat po przeszczepie miedzy innymi dlatego ze dostawala dobre leki dlaczego mam sie godzic na cos czego nie znam tylko dlatego ze szuka sie pieniedzy na obietnice wyborcze i uderza sie w najslabszych. To nie dopuszczalne!!!!"

"Witaj w tej nowej, zapowiadanej jako sprawiedliwą dla wszystkich Polaków,
RZECZYWISTOŚCI POWYBORCZEJ.....
PANIE MINISTRZE ZDROWIA PROSZĘ ODPOWIEDZIEĆ na to pytanie.......
najważniejsze (nie cierpiące zwłoki ) sprawiedliwe decyzje Ministerstwa Zdrowia.... to
WARTOŚĆ Człowieka Polaka po przeszczepie będzie mierzona możliwością dostępności do nowoczesnych leków immunosupresyjnych, podtrzymujących życie.
Czyli proszę Państwa w tej Nowej Polsce będą równi i równiejsi:
* Bogaci, których stać na dobre nowoczesne leki podtrzymujące przeszczepiony narząd.
*Biedni, czyli Gorsi , którzy mogą kupić sobie "tani zamiennik ", skracający jednak czas działania przeszczepionego narządu i mniej skuteczny
TO NIE DO PRZYJĘCIA, NIE TAKĄ RZECZYWISTOŚĆ NAM OBIECYWANO!!!!
Pytanie jest proste do Rządu, czy Ci chorzy ludzie zasługują na taką ZEMSTĘ .....
czy o to chodziło żeby ukarać przede wszystkim tych chorych i doświadczonych przez los ludzi,
To niezrozumiała decyzja, że tutaj szuka się pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych. ????"

Boki zrywać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do lidera Ruchu Narodowego też zapuka?
https://ruchnarodowy.net/prezes-rn-robert-winnicki-interweniuje-u-ministra-zdrowia/
https://ruchnarodowy.net/narodowcy-przeciwko-ustawie-podsluchowej/

Komentarz został ukrytyrozwiń

A zapalił Pan znicz przed TK ?
Autor artykułu niczym M. Kijowski- lider KOD, który poświęcił dobrą pracę w Polskim Związku Piłki Kopanej (Nożnej) dla ratowania demokracji w Polsce po objęciu władzy przez PiS. Panie Michaelu może mniej czasu na uczestniczeniu w marszach protestujących bo i do Pana z czasem zapuka komornik z tytułu niepłacenia alimentów czy innych zobowiązań .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać, nic ująć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.