Facebook Google+ Twitter

O powołaniu zakonnym porozmawiasz na czacie

  • B P
  • Data dodania: 2011-07-18 07:36

Truizmem jest już stwierdzenie mówiące, że życie współczesnego człowieka przeniosło się do internetu. To tutaj dzieli się on swoimi bolączkami i radościami. To tutaj prowadzi zażarte spory i godzi się. To tutaj umawia się z innymi i rozstaje się z nimi, zdobywa niezbędne informacje oraz dokonuje rozlicznych transakcji. Do niedawna można było odnieść wrażenie, iż Kościół Katolicki nie dostrzega tego faktu.

fot. ilustracyjna / Fot. April Sikorski from Brooklyn, USA - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 GenericJednakże, w ostatnim okresie, zauważalny jest wzrost zainteresowania Kościoła tym nowym medium. Przykładem może być tu majowe spotkanie blogerów w Watykanie mające, w głównej mierze, na celu poznanie potrzeb internautów, a także podjęcie skuteczniejszej współpracy z blogosferą. Na spotkaniu tym duchowni nie poprzestali.

Trzy dni temu kilkanaście zakonnic z różnych rejonów Europy spotkało się w Rzymie, aby poznać efektywniejsze sposoby promowania swojej działalności w sieci, pomagania innym, a także nawiązywania pierwszego kontaktu z tymi, którzy rozważają możliwość wstąpienia za mury klasztoru. Swoim doświadczeniem, w tym zakresie, dzieliła się z nimi siostra Elvira Maria de Witt ze zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa w Holandii. Uważana jest ona ze pionierkę działalności misyjnej w internecie.

- Oni nie zadzwonią do klasztoru i nie zapytają: "Czy mogę porozmawiać z siostrą?". Łatwiej jest im rozmawiać i zadawać pytania na czacie, siedząc we własnym pokoju, a kiedy pomyślą "do widzenia", po prostu rozłączyć się. - tłumaczy s. de Witt.

Potwierdzeniem jej słów mogą być fora internetowe o tematyce powołaniowej (m.in. polskojęzyczna Barka, czy też Furta), gdzie często po raz pierwszy osoby tam piszące dzielą się swoim pragnieniem wstąpienia do zakonu, jak również wątpliwościami i trudnościami związanymi z wyborem tej mało popularnej we współczesnej kulturze drogi życia.

Sama siostra poprzez internet kontaktuje się nie tylko z osobami pochodzącym z Holandii, ale także z Irlandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jak mówi, "jest to jej sposób szerzenia Ewangelii" oraz "dotarcia do młodego człowiek tam, gdzie akurat on jest".

- Robiłam to przez 10 lat, ale są jeszcze obecnie siostry, które nigdy nie pracowały z Internetem. Mają tylko adres mailowy, którego i tak nie używają - konkluduje siostra.

Naprzeciw potrzebom mężczyzn i kobiet myślących o wstąpieniu do zakonu wychodzi nowo powstała strona internetowa o nazwie For Your Vocation. Znajdziemy na niej między innymi świadectwa osób, które już podjęły ten krok. Ponadto istnieje, na wspomnianej stronie, możliwość odsłuchania porad jakie udzielają młodym rodzice, nauczyciele oraz liderzy młodzieżowi. Niestety, dostępna jest ona jedynie w wersji anglojęzycznej i póki co brak jej polskojęzycznego odpowiednika.

Na podstawie Breaking religious ground by using the web oraz Priest and nuns on Internet reveal how they found their vocation

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.