Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6179 miejsce

O powstaniu styczniowym w powiecie radziejowskim

W 2013 roku przypada 150. rocznica tego zrywu narodowego, którego wiele bohaterskich i tragicznych - epizodów jak całe powstanie rozegrało się także i na tym terenie.

Powstanie z 22 stycznia 1863 roku weszło do historii Polski pod nazwą powstania styczniowego.
Warto, aby tą rocznicę upamiętnić i tak robi to Pani Dyrektor Halina Paczkowska zaprasza do Biblioteki / Fot. Karol SzmagalskiMiejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie, która wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym (Oddział Powiatowy w Radziejowie) zaprasza 23 lutego (o godz. 17) do czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie na spotkanie z dr Moniką Opiołą - Cegiełką, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Poprowadzi ona
wykład "Powstanie styczniowe na Kujawach " z uwzględnieniem powiatu radziejowskiego.

Myślę, że warto, ba - trzeba być na tym spotkaniu. Aby posłuchać o leżącym na cmentarzu w Byczynie, obok poety (patrona biblioteki w Radziejowie) Franciszka Becińskiego, Bartłomieju Nowaku czy Ludwiku Mierosławskim - dyktatorze powstania.

grób pułkownika Bartłomieja Nowaka w Byczynie / Fot. Karol SzmagalskiBartłomiej Nowak - to fascynująca postać. Chłopski trybun pochodzący z tego terenu. Podczas powstania był niesłychanie aktywny. Przemierzał Kujawy wzdłuż i wszerz. Agitując wśród chłopstwa na rzecz powstania, kontaktował się z dowódcami powstańczymi, dostarczał broń, uprzedzał o ruchach kolumn rosyjskich, cementował jedność chłopską w walce przeciw zaborcy. Gotował chłopów na chwilę, w której ogłoszone zostanie pospolite ruszenie. Mianowany został na samodzielnego dowódcę, podobno w stopniu pułkownika. Przed powstaniem pracować miał jako zarządca na różnych folwarkach. W środowisku wiejskim cieszył się opinią człowieka poważnego, mądrego i wykształconego.

Symboliczny grób powstańców w Nowej Wsi / Fot. Karol SzmagalskiPowstanie Styczniowe było najdłuższym polskim zrywem narodowym. Nadzieje na interwencję państw zachodnich na ziemiach Królestwa przez długi okres czasu były żywe pośród Polaków.

Biblioteka w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiPowstanie styczniowe, uznawane jest za wydarzenie przełomowe, przyciągało i przyciąga uwagę historyków. Dlatego warto być na tym spotkaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.02.2010 18:56

Karolu, historii i to prawdziwej, nigdy dosyć, polecam także wspaniały artykuł na ten temat - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.