Facebook Google+ Twitter

O pracę coraz trudniej. Liczy się dobre wrażenie! Abecadło autoprezentacji

W obecnie trudnej sytuacji na rynku pracy oraz stale rosnącym bezrobociu, młodzi ludzie muszą w większym stopniu dbać o poziom swoich kwalifikacji. Wykształcenie nie zapewnia już wymarzonej pracy.

Młodzi ludzie wchodzący, dziś na rynek pracy, mają trudniejsze zadania niż ich rówieśnicy jeszcze dziesięć lat temu. Kiedyś odpowiednie wykształcenie było furtką do wymarzonego miejsca zatrudnienia. Dziś, kiedy sytuacja staje się coraz cięższa, dyplom magistra czy ukończenie odpowiedniej szkoły zawodowej, nie gwarantuje już etatu, zwłaszcza takiego, który przyniósłby satysfakcję. Jak mówi Magdalena Stefańska z koła naukowego "Warsztaty Analiz Socjologicznych", koła zajmującego się miedzy innymi organizacją szkoleń dla studentów: - Szkolenia oferowane studentom, szczególnie takie, które są bezpłatne, przyciągają rzeszę chętnych osób. Powodem może być to, że obecnie sytuacja na rynku pracy jest bardzo niestabilna i niepewna z perspektywy młodzieży.

Jak donosi raport "Młodzi 2011", w 2010 roku bezrobocie w Polsce wśród młodych ludzi do 25. roku życia wynosiło aż 23,7 proc. Oznacza to, że młodzież kończąca studia, czy też inne szkoły zawodowe, musi zmierzyć się z ogromną konkurencją, zanim uda im się podjąć pierwszą pracę. Według prognoz autorów raportu, sytuacja na rynku w kontekście światowego kryzysu gospodarczego, staje się wyjątkowo trudna.

W zaistniałej sytuacji niezwykle istotną rolę odgrywa to, jak potrafimy się zaprezentować, a mówiąc potocznie "sprzedać" w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Musimy pamiętać, że w jej trakcie jesteśmy porównywani do wielu innych kandydatów, mających często kwalifikacje bardzo zbliżone do naszych. To właśnie sposób autoprezentacji może odegrać decydującą rolę przy wyborze, którego dokonuje pracodawca. Niestety, niewielu z nas rodzi się z naturalnym darem bezbłędnej autoprezentacji. Większość musi nauczyć się jak najlepiej prezentować się w poszczególnych sytuacjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.