Facebook Google+ Twitter

O "prawdzie" i "przyczynie" tragedii. Refleksja nad katastrofą smoleńską

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-11 09:06

Minął rok od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Nieustannie słyszę w mediach apele o prawdę. Dlaczego ludzie blisko związani ze środowiskiem PiS chcą poznać "prawdę", a nie przyczyny tragedii?

Te dwa słowa użyte przeze mnie w tytule nie są słowami równo zakresowymi. Mają różne znaczenia, różne ekstensje, zakresy nazwy. To nie są synonimy.

Słowo "prawda" jest, w tym wypadku, nacechowane emocjonalnie. Stanowi kontrast do "przyczyny", która ze swej istoty jest związana raczej z kwestiami nauki, poznania, odniesienia do pewnego stanu rzeczy. Prawda jest natomiast uniwersalna. Zawsze jedna i ta sama. Domaganie się "prawdy" sugeruje jednocześnie, że żyjemy w kłamstwie, złudzeniu, nieprawdzie. "Przyczyna" owego ładunku emocjonalnego ze sobą nie niesie. Jest raczej słowem "zimnym", "obojętnym".

Czytaj też: Zostawmy "Smoleńsk" historykom

Chciałbym dopatrywać się jeszcze jednej przyczyny takiego stanu rzeczy. Możliwe, że bliskim ofiar ciężko jest w racjonalny sposób wytłumaczyć stratę ukochanych im ludzi. Toteż doszukują się jakiegoś wytłumaczenia, by móc choć trochę usprawiedliwić przed samym sobą okrutność losu. Chcą nadać tej śmierci sens, toteż zakłamują rzeczywistość i domagają się prawdy, którą sami sobie gdzieś w podświadomości ułożyli, skonstruowali.

W moim odczuciu, słowo "przyczyna" nie może być zamiennie używane z "prawdą". Nie mam zamiaru popłynąć z prądem czarnego PR miłośników spiskowej teorii dziejów i nie zamierzam domagać się szeroko pojętej prawdy. Wystarczy mi jedynie przyczyna.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 RokuAutor: Mateusz Piotr Szczasiuk, pierwotna publikacja na matblog.salon24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

magika
  • magika
  • 27.05.2011 00:01

bo prawda to przyczyny... a przyczyny to prawda... lepiej powiedziec tak:powiedzcie to co bylo naprawde od wylotu az po.....tragedie. a niezwalajcie winy.... albo (od planowania premierów .. az po ten ...samolotu)teraz mamy klamsto obluda i wypieranie sie ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Konopka, trudno jest obronić kogoś przed samym sobą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wystarczy mi jedynie przyczyna."

Przyczyną katastrofy było niewypełnienie obowiązku państwa Polskiego w stosunku do własnego Prezydenta.
Państwo Polskie pod rządami Tuska nie potrafiło obronić własnego Prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam sie z przedmówczynią . Można tylko dodać że nie powinno dziwić domaganie się prawdy, skoro od samego początku byliśmy przez media i rząd okłamywani. Okłamywani przez panią Kopacz, Tuska, Komorowskiego, Rosjan.
"Domaganie się "prawdy" sugeruje jednocześnie, że żyjemy w kłamstwie, złudzeniu, nieprawdzie" - dobrze sugeruje ... . I to nie rodziny zakłamują rzeczywistość. Autorowi sie wszystko pomyliło

Komentarz został ukrytyrozwiń

....>słowo "przyczyna" nie może być zamiennie używane z "prawdą". <
Słusznie. Pojęcie prawdy ma szerszy zakres, niż pojęcie przyczyna. Zwolennicy prawdy chcą poznać więcej niż przyczynę, chcą wiedzieć kto maczał w tej przyczynie swoje palce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.