Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28616 miejsce

O prawicowej zawziętości, nienawiści i nadziei na przyszłość

To, iż na portalach prawicowych obrażało się panią Wisławę Szymborską, wiedziałam już od dawna. Nigdy jednak nie podejrzewałam, że nie tylko nie da się Pani Wisławie tam po śmierci spokoju, ale że owe niegodziwe ataki jeszcze się nasilą!

Nie chcę tu ich cytować- czytelnikom o mocnych nerwach polecam zajrzeć na kilka mniej lub bardziej nam znanych portali stricte prawicowych. Dla tych jednakże, którzy nerwów nie mają ze stali, nakreślę bardzo ogólnie sytuację.

W skrócie wygląda to tak, iż pani Szymborska przedstawiana jest na nich głównie jako "zażarta komunistka", której główną i najbardziej istotną częścią życia, była służba reżimowi komunistycznemu. O, ile w artykułach sprawa na tym się kończy, o tyle w komentarzach użytkowników tychże portali, rozwija się ona w jeszcze bardziej nieciekawym kierunku. Tam pani Wisława wciela się w rolę nie tylko "komunistki", ale i "literackiego beztalencia", które nagrodę Nobla otrzymała "za swe żydowskie pochodzenie".

Nie będę roztrząsać sprawy powiązań Wisławy Szymborskiej z komunizmem, który niewątpliwie był pewnym epizodem w jej życiu, bo nie o to w tej sprawie chodzi. Uderzają mnie dwie inne rzeczy, które wzbudzają we mnie nie tylko oburzenie, ale i gorycz oraz zdenerwowanie, czy też może zwykłe, ludzkie wkurzenie- którego efektem jest tenże artykuł.

Po pierwsze nie rozumiem, jak można przekreślać cały dorobek artystyczny z powodu zetknięcia się pewnej osoby z niewłaściwą ideologią polityczną- jej krótkiego nią zaślepienia, za które zresztą odpokutowywała ona całe późniejsze swe życie, będąc co rusz celem ataków kolejnych zażartych antykomunistów?
Czy nie jest to zapędzeniem siebie samego w kozi róg? "Jestem prawicowcem, więc wszystkich i wszystkiego, co miało kiedykolwiek styczność z komunizmem nie toleruję. Wszystkie inne osiągnięcia danej osoby, czy inne cechy i walory mnie nie interesują, bo czerwone jest be"? To mi przypomina nie tylko zachowanie 3-latka, któremu zły kolega zabrał łopatkę w piaskownicy, ale także zaślepienie ideologiczne właśnie- tym razem przez ideologię leżącą z prawej strony sceny politycznej...

Po drugie, uderzyły mnie skomasowane ataki w stronę pani Wisławy Szymborskiej po jej śmierci właśnie. Gdzie tu miejsce na to tak rozsławione chrześcijańskie miłosierdzie i zdolność przebaczania, którymi tak chlubią się katolicy?

Nie tak długi czas temu byliśmy świadkami tragedii, jaką była katastrofa smoleńska. Wszyscy wiemy, iż nastawienie dużej części elektoratu, czy to lewicowego, czy też umiarkowanie prawicowego, nie było przed 11 kwietnia w stosunku do Lecha Kaczyńskiego przychylne. Ale, o ile mnie pamięć nie myli: wszyscy ci, którzy nie tylko nie sympatyzowali z ówczesnym Prezydentem RP, co więcej: wszyscy ci, którzy z ulgą myśleli o rychłym końcu jego kadencji, potrafili po tejże tragedii zachować się godnie i dostojnie. Zachowali ciszę, uszanowali tą podniosłą chwilę, pozwolili rodzinie się wypłakać.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (52):

Sortuj komentarze:

Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 12.02.2012 09:08

Prawdziwa prawica to PiS , Platforma to ścieki różnych paratii - od Sasa do Lasa .... Platforma ,ma tyle wspólnego z prawicą ,co ja z lewicą !A Reszta czyli, Ruch Palikota zlepek różnych głukpków o,różnej orientacji seksualnej ,narkomanii ,oraz ścieki z SLD. A samo SLD jej przeszłość no i jej współczesne działania na scenie politycznej bardzo dobrze znamy szczególnie lata 90 te,no i takich sławnych polityków ,jak: Miller, Kwaśniewski ,Sobotka ,Jagiełło ,Wiatr, Oleksy, i wielu innych,dobrze ich poznaliśmy ,i dzisiaj wiemy czego po tych ludziach można się spodziewać --- wiemy dobrze ,aż nadto .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Olu. Sama Pani zauważyła, że i PO I PiS to - niby - Prawica. A pod Lewicę wszyscy się podpinają. Ja o tych "stronach" pisałem tutaj. link
Wydaje mi się że jeszcze panuję nad swoimi wypowiedziami. Dobranoc..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu rynsztok to, to samo co zeszmacenie. Gdzie Pan widzi różnicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro już o prawicy/ lewicy mowa, to chciałam tylko zauważyć, iż obecny konflikt pomiędzy dwiema głównymi partiami politycznymi, a co za tym idzie różnymi opcjami politycznymi, nie ogdrywa się pomiędzy prawicą, a lewicą, a jest waśnią wewnątrz samej prawicy. Zarówno PO, jak i PiS to partie prawicowe przecież.

A co do lewicy w Polsce: ona jeszcze nawet nie raczkuje. I zapewne miną pewnie lata świetlne nim osiągnie taki poziom, który pozwoli jej skutecznie rzadzić, czy też w ogóle do tych rządów dojść.
Rynsztokiem bym jej, jednakże nie nazwała, Panie Tadeuszu. I też nie bardzo rozumiem dlaczego apeluje Pan o nieoperowanie hasłami prawica/ lewica- te opcje polityczne istnieją, niezależnie od tego, czy treść, która je obecnie wypełnia nam się podoba, czy nie... Sam Pan zreszta tych określen używa w swych wypowiedziach, jak zauważył Grzegorz.

A, że znaczna część tej strony sceny politycznej, od której bardziej na prawo nie da się już pójść, wszystko co jest lekko zbliżone do centrum okrzykuje "lewakami", to już inna strona medalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do wszystkich:

- możecie mi powiedzieć o co się tak spieracie? Czemu walczycie ze sobą pod hasłem "to oni winni! To oni!" Może czas zauważyć, że jesteście do siebie podobni, a cały konflikt rozpoczęli panowie Donald z Jarosławem, którzy nie wiedzieć czemu z kumpli zostali wrogami i swój osobisty konflikt przenieśli na cały kraj?

(Zaraz pewnie zaatakują mnie zwolennicy obu opcji...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu pisze Pan:
"Do jasnej cholery przestańcie operować "wielkościami" Prawica, Lewica? Oceniajcie ludzi, Polaków. Nie przypisujcie cech osobowych politycznym "stronom". Te strony tak zostały powypaczane, zeszmacone, że w obecnej "dobie" nie da się zachowań przyporządkować stronie politycznej."

a dwie strony dalej:
"już mówiłem, że dzisiejsza lewica to rynsztok, do którego z różnych ścieków dopływają wszelakie fekalia społeczne."

Moim zdaniem te wypowiedzi są sprzeczne ze sobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 11.02.2012 22:10

Niedawno pisałam że wszystkie ścieki spływają do PO,to było krótko ,przed wyborami .... słynne "Transfery" z SLD i innych partii. Teraz ta partia ma przydomek"Partia Miłości". Co tu dużo mówić tyle świństwa co ta partia narobiła to można by obdzielić wszystkie partie razem wzięte i jeszcze by zostało na inne pokolenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
inka
  • inka
  • 11.02.2012 22:04

To zło szerzy PiS i Rydzyk ! Czy tak było przed 2005 r ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ci "najuczciwsi z uczciwych", jak zauważam, też lubią sobie zmieniać swoje "obiekty zainteresowań". Teraz z PiS-u i Rydzyka przeskoczyli na szersze grono. Teraz Katolików za wszystko zło obarczają winą i im przypisują szerzenie nienawiści i szczucia Polaków na siebie. Ciekaw jestem spod czyjego "ogona" ta opcja wyskoczyła. Chyba nie powiedzą, że są najczystszej wody Lewicą. Nie wysilajcie się już mówiłem, że dzisiejsza lewica to rynsztok, do którego z różnych ścieków dopływają wszelakie fekalia społeczne. Lepiej zrobicie - chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, kto szerzy zło w Polsce - jak spojrzycie w lustro. Bądźcie pewni - to ci których w nim zobaczycie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 11.02.2012 21:49

Znajdą się środki Panie Tadeuszu muszą się znależć .Takich spraw jak katastrofa smoleńska nie można zostawić ,zapomnieć ,ot tak .... ta sprawa ,jak sprawa Katynia ,musi znależć swój finał .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.