Facebook Google+ Twitter

O profesorze Kołakowskim: gdyby diabeł był teologiem

Sprzeczności narosłe wokół postaci profesora Leszka Kołakowskiego nie są wyjątkowe. Miłosz, Kuroń; żyjący: Szymborska, Michnik. Wszyscy ci intelektualiści przeszli ideową metamorfozę, której szczerość poddawana jest w wątpliwość.

 / Fot. Jerzy Undro PAPWypracowali akceptowaną po kompromitacji marksizmu i jego odrzuceniu przez Polaków alternatywę dla religii, która zagościła w historii idei pod nazwą: humanizm laicki.

Agnostycyzm, nadzieja pokładana w elitach i mniejszościach oraz kredyt dany demokracji i wolności to główne właściwości tej ideologii. W stosunku do religii ton humanistów bywał ironiczny, wrogi, bluźnierczy i histeryczny. Ale także ciepły i empatyczny. Żaden z laickich humanistów nie zidentyfikował się w pełni z Kościołem. Laicy poprzestawali w pół drogi, wątpili i dialogowali bez końca.

Największą pracę w dialogu z chrześcijaństwem i ludźmi wierzącymi wykonał spośród nich profesor Leszek Kołakowski. Docenił go sam Jan Paweł II, który nigdy nie zapomniał wysłać filozofowi zaproszenia na watykańskie sympozja. Nie była to ze strony Wojtyły banalna fascynacja krytykiem marksizmu, neofitą nowego wieku czy po prostu kolegą - wybitnym filozofem. Kołakowski rzetelnie wznosił mosty porozumienia co w Polsce zmęczonej walką obozu Michnika z Kościołem było ewenementem. Zawieszenie broni po odważnym upomnieniu liberalizmu przez Jana Pawła II wprowadziło w letarg dyskusję liberałów z osobami wierzącymi.

Wojtyła z uwagą pochylał się nad pasją intelektualną komunikującą się z metafizycznym. Do grona podobnych Kołakowskiemu, najważniejszych autorów papieża zaliczyć można E. Levinasa oraz Arystotelesa. Łatwo wychwycić wspólnotę wartości, którą podzielało to wybitne otoczenie intelektualne. Budzili nadzieję na to, że ludzki umysł może samodzielnie wyjść naprzeciwko absolutowi. I choć przepaść - o której wypada napisać więcej - dzieląca Kołakowskiego od Arystotelesa była ogromna to przecież polski filozof na konieczność bytu pierwszego wskazywał z tą samą mocą co Stagiryta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Filozofia przypomina piękny ogród, w którym ludzkie myśli splatają się ze sobą w harmonijnym związku. A myśli te co rusz zakwitają nowymi kolorami i woń wydają różną, jakby im było cięgle mało.

Ale ogród musi też mieć swego gospodarza, który zadba o wszystko jak należy, by chwast zbytnio się nie plenił i gleba była wciąż żyzna. Takim gospodarzem w ogrodzie myśli jest Filozof, który wie najlepiej jak jest i jak być powinno. On zna wszystkie świata tajemnice, wie gdzie jest dobro i zło, umie nazwać to co jeszcze nie zostało nazwane i ukryć przed wzrokiem to, czego człowiek widzieć nie powinien. Jego wzrok zawsze szuka odniesień, czyli punktów dających poczucie, że obszar, w którym się porusza, nie jest bezgraniczny. A gdy najdzie go ochota, to tak trochę od niechcenia rzuci garść pięknych myśli, które obiegną cały świat.

Ale myśl człowieka jest wolna, więc zaraz się znajdą tacy, co to nie lubią, gdy ktoś tylko gada i gada zamiast robotą uczciwą się zająć i publiczny protest ogłoszą w sprawie tych "pięknych myśli". Bo w ich głowach się nie mieści, że każdy Człowiek, by nie błądził po świecie, musi pielęgnować w sobie jakąś myśl przewodnią, która wskaże mu właściwy kierunek. I to jest potrzebne każdemu. Więc gdy słychać głosy, że Filozof racji nie ma, a jego teorie zbyt odbiegły od życia lub są zbyt pogmatwane, wtedy należy wziąć oddech głębszy i zastanowić się chwilę, czy aby wolno nam wyroki stawiać surowe dla ukarania myśli niepokornej, która wędruje tam, gdzie pytań jest więcej niż odpowiedzi? Przecież nie byłoby filozofii, gdyby nie było takich pytań.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.08.2009 16:12

Dobre, ale baaaardzo długie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.