Facebook Google+ Twitter

O promocji książek opowiada dyrektor biblioteki Anna Czachorowska

O swojej działalności opowiada dyrektor biblioteki im. Ks.Jana Twardowskiego w Jabłonnie, znana poetka Anna Czachorowska. Jej opowieść to recepta jak zdobywać czytelników, popularyzować wiedzę o książkach i ich autorach.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiKilka słów o historii
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Obchodzony tradycyjnie 23 kwietnia, w bieżącym roku, już po raz dwudziesty. Obchody te służą promocji idei czytelnictwa i edytorstwa, zachęcie do obcowania z książką ale także upowszechnieniu wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich. Tradycyjnie , co roku 23 kwietnia na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, debaty związane z książkami i czytelnikiem – często także uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie. Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie nie zapomina o tym dniu i stara się w każdym roku upamiętnić ten dzień. W tym roku spotkanie autorskie odbyło się przy współpracy Filii Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie. Jeszcze można dodać, że w roku 2016 – Światową Stolicą Książki jest Wrocław. Miasto, któremu zostaje przyznany ten prestiżowy tytuł, podejmuje przedsięwzięcia związane z promocją książki i czytelnictwa w ciągu jednego roku pomiędzy obchodami ŚDKiPA. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpoczęła się 23.04.2016 roku i potrwa dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełnić będzie również funkcję Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiA teraz wracając do biblioteki ….
Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jabłonnie odbyło się w roku 2005, niedługo po śmierci Jana Pawła II. Główną postacią spotkania był niezapomniany aktor Wojciech Siemion, który wspaniale recytował wiersze Karola Wojtyły (do dziś czytelnicy wspominają ) Towarzyszyły mu aktorki Maria Winiarska i Aleksandra Ford oraz studentki Akademii Teatralnej. Oprawę muzyczną zapewniła młodzież pod opieką P. Manueli Gleb –Karpowskiej.
W następnym roku bohaterem spotkań był ks. Jan Twardowski. A spotkania były również poza terenem biblioteki m.in. w Dworku A. Bąkowskiej w Gołotczyźnie w ramach Ciechanowskich Spotkań Muzealnych z udziałem Krystyny Czubówny oraz w Areszcie Śledczym w Warszawie z udziałem pieśniarki Grażyny Matkowskiej.
W roku 2007 w II rocznicę śmierci JPII odbyło się spotkanie literacko muzyczne w kościele parafialnym w Jabłonnie. Udział wzięli: Krystyna Czubówna, Janusz Tylman, Grażyna Matkowska i artysta – malarz Jacek Schmidt, który zapewnił piękną scenografię. Również odbyło się spotkanie z poezją wileńską, z udziałem Marii Łotockiej, poetki pochodzącej z Wilna. Oprawa muzyczna to przepiękne utwory grane na harfie w wykonaniu artystki Teatru Wielkiego p. Anny Sikorzak Olek. Spotkania poświęcone księdzu Twardowskiemu odbyły się również poza Biblioteką w ramach tzw. „Wyjść Biblioteki na zewnątrz” W Nasielsku, z udziałem Krzysztofa Kolbergera i Krystyny Czubówny oraz w Płońsku i w Płocku z udziałem także Krystyny Czubówny i innego aktora, Andrzeja Ferenca. Wszystkie te spotkania według scenariusza Anny Czachorowskiej. Towarzyszyła im też wystawa zdjęć księdza Jana Twardowskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.