Facebook Google+ Twitter

O przyjęciu ACTA przez Polskę zadecyduje Bruksela

Według ekspertów unijnego prawa o przyjęciu przez Polskę postanowień ACTA i tak zdecyduje Bruksela. Gdyby nawet Polska nie ratyfikowała umowy, to jeśli zrobi to Parlament Europejski, postanowienia ACTA, poza przepisami karnymi będą musiały przyjąć wszystkie państwa UE.

Sonda

Jesteś za ratyfikowaniem ACTA?

 / Fot. PAP/Paweł SupernakSpecjalista od prawa unijnego, mecenas Xawery Konarski stwierdza na łamach rp.pl, że jeśli chcemy, by ACTA w Polsce nie obowiązywała, nie może ona zostać ratyfikowana ani przez nasz parlament, ani przez Parlament Europejski.

Traktat ACTA dotyczy m.in. praw własności intelektualnej, które są w kompetencjach prawa unijnego. Jesli więc Parlament Europejski ratyfikuje umowę, będą ją musiały przyjąć wszystkie państwa członkowskie. Wyjątkiem są postanowienia ACTA w zakresie prawa karnego. Te są bowiem, zgodnie z Konstytucją, w kompetencjach naszego państwa i jeśli umowa międzynarodowa dotyczy wolności oraz praw i obowiązków obywatelskich, musi ją ratyfikować Sejm.

Jeśli ACTA nie ratyfikują ani PE, ani polski parlament, każde państwo może przyjąć rygory karne umowy jeśli będzie minimum sześciu sygnatariuszy takiego porozumienia.

Rząd podpisując ACTA wpadł w pułapkę, z której gwałtownie szuka wyjścia. Donald Tusk nie przewidział tym razem, że protest wobec ACTA może osiągnąć takie rozmiary. W internetowym referendum zebrano już blisko 2 miliony podpisów o nieratyfikowanie ACTA. Demonstracje na ulicach dawno nie miały takiej skali, a notowania PO, zwłaszcza wśród młodych ludzi, lecą na "na łeb".

Według "Rzeczpospolitej" Platforma bierze pod uwagę dwa scenariusze. Pierwszy to bronić ACTA za wszelka cenę, ale opcja ta ma niewielu zwolenników. Drugi pomysł polega na przedłużaniu społecznych konsultacji, by wyciszyć protesty, a w konsekwencji nie ratyfikować traktatu. Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski wskazuje na tą drugą możliwość, twierdząc, że skłania się do wypowiedzi premiera. Donald Tusk powiedział, że jeśli okaże się, iż umowa narusza wolność nie skieruje jej do ratyfikacji.

ACTA wzbudza też kontrowersje w rządzie. Na ostanim posiedzeniu gabinetu Tuska Radosław Sikorski opowiedział się stanowczo za ratyfikacją umowy. Jarosław Gowin i Jacek Rostowski byli przeciw. W poniedziałkowym programie Tomasza Lisa minister Boni przyznał, że popełniono błąd w procesie społecznych konsultacji oraz wyraził gotowość do ponownego ich przeprowadzenia z
uwzględnieniem wszystkich krytycznych głosów.

Sprawa ACTA wydaje się być jednak przesądzona, a wypowiedzi umniejszające skalę problemu przez rząd, a także PO jest wyłącznie próbą naprawienia nadszarpniętej reputacji. Jedyną bowiem możliwością nieprzyjęcia umowy ACTA jest odrzucenie jej ratyfikacji przez Parlament Europejski. Istnieje też szansa, że po dalszych masowych protestach, europarlamentarzyści skierują ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w celu orzeczenia zgodności ACTA z prawem europejskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Klonik
 • Klonik
 • 03.02.2012 14:12

http://goo.gl/eCxRU <-- wszystko o ACTA i legalności pobierania plików z internetu - wypowiedź znanego prawnika

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli Parlament Europejski ratyfikuje.
Jeśli większość mieszkańców Europy zaakceptuje...
To może Polacy będą musieli się zastanowić...
Czy Unia na nas czyha?
Czy wszyscy dookoła są stadem głupich baranów, a tylko my widzimy zagrożenie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
lol
 • lol
 • 31.01.2012 21:58

niema spokoju

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lolek
 • Lolek
 • 31.01.2012 21:55

Nie martwcie się , znajdzie się ktoś kto ten cały śmieszny system prędzej czy później obali to kwestia czasu moi drodzy kochani Polacy , a pan tusk pożegna się z posadą bo ludzie go wybrali w głosowaniu , potrwa to trochę ale to on polegnie za kierowców , lekarzy i internautów

Komentarz został ukrytyrozwiń
baba
 • baba
 • 31.01.2012 21:54

stop acta

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leonard
 • Leonard
 • 31.01.2012 19:44

Mam satysfakcję, że w czerwcu 2003r w referendum w sprawie anschlussu Polski do Eurokołchozu głosowałem tak jak 23,55% moich współziomków. Od początku wiedziałem, że UE to najbardziej pokraczny twór jaki stworzyła żądna władzy żydokomuna. dobrze tak młodym wykształconym z dużych miast. Powinni cieszyć się z ACTy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan
 • jan
 • 31.01.2012 13:31

Wszystkie przepisy ograniczaja wolnosc .dlatego im jest wiecej ustaw tym spoleczenstwu zyje sie trudniei,poniewaz zawarte w nich nakazy i zakazy ograniczaja wszelkiego rodzaiu swobody obywatelskie. Dlatego powinni zlikwidowac senat oraz ograniczyc ilosc poslow do max 100 i zmnieiszyc biurokracje w gminach iurzedach. To by byla prawdziwa reforma panstwa,

Komentarz został ukrytyrozwiń
Remek
 • Remek
 • 31.01.2012 13:23

Debile, frajerzy i co teraz? Dalej myślicie że unia to tylko słodka zgraja bez osobowości prawnej? Teraz pewnie głupio wam. Żądam by państwo polskie w trybie natychmiastowym opuściło unie. Unia podważa konstytucje państwa polskiego, jeżeli tego nie uczynią to panuje tutaj rząd bezprawia, nieprawdziwy rząd polskiego narodu. Apeluje - nie płaćcie podatków, mandatów i całej reszty to co państwowe. Oni chcą waszej destrukcji więc co macie do stracenia?

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysztof5426
 • krzysztof5426
 • 31.01.2012 13:20

No to nasz szanowny Pan Premier wykopał nam trumnę. Ciekawe czy sam do niej się położy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
dario
 • dario
 • 31.01.2012 12:59

jest to początek traktowania Polaków jak niewolników. Pracujemy najdłużej w Europie jesteśmy najbardziej wydajni w zamian zarabiamy mniej niż w innych krajach porównywalnych np.: Czechy. Pora obalić ten rząd i zamienić polskojęzycznego premiera dbającego o naród tylko szkoda, że nie polski i dokonać wyboru suwerennego polskiego nowego parlamentu. inaczej będziemy niwewolniami tuskokliki nie dbającej o naród boo polacy to nie jego rodacy. Za chwilę mamy ACTA i czekają nas wizyty służb specjalnych w prywatnych domach. Należy się jednoczyć i organizować przeciw rzucaniu młodych na kolana i pracę na zmywaku przez POpaprańców dbających o poslkie rodziny ale tylko swoje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.