Facebook Google+ Twitter

O przyszłości polskiego grafenu zadecyduje głos tłumu!

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) kontrolująca wraz z KGHM TFI spółkę Nano Carbon zdecydowała, że to masy wskażą kierunek badań nad polskim grafenem i jego najbardziej prawdopodobne zastosowania.

 / Fot. By Intercalactionrp.png: Anton derivative work: Mattman723 (Intercalactionrp.png) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], viaJak donosi Puls biznesu, uruchomiona została specjalna platforma internetowa L.E.M. Nano, na której zarejestrowani użytkownicy mogą typować, na jakich rynkach uda się zastosowań innowacyjny węgiel.

Jak tłumaczy Kamil Kulesza, kierownik Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk "na razie większość zarejestrowanych to osoby związane z rynkiem badań dotyczących zastosowania grafenu. Za kilka tygodni planujemy jednak mocniej wypromować platformę, by w typowaniu udział brały także osoby niemające wiedzy o rynku grafenowym".

Zarejestrowani użytkownicy już teraz typują, że badania dotyczące użycia grafenu w sprzęcie wojskowym zakończą się pomyślnie. Już w 2013 r. naukowcy z Uniwersytetu w Wollongong w Australii poinformowali, że w laboratorium udało im się stworzyć polimerowy kompozyt z domieszką grafenu. W przyszłości, może on posłużyć do wytwarzania kamilezek kuloodpornych.

Również w motoryzacji polski grafen może odnieść sukces. Użytkownicy typują, że może on znaleźć zastosowanie w zbiornikach na wodór, który może być paliwem dla pojazdów przyszłości. Według naukowców z Politechniki Łódzkiej, zbudowany przez nich zbiornik pomieści ilość wodoru równą 14 proc. jego masy.

Jak prognozuje L.E.M. Nano, grafen może być również lekiem na raka. W tym przypadku, szansą może być terapia fototermiczna. Polega ona na wprowadzeniu do zmienionego nowotworowo miejsca specjalnych nanocząstek i naświetleniu go promieniowaniem elektromagnetycznym. W wyniku promieniowania, nanocząstki nagrzewają się i powodują śmierć komórek rakowych.

Jak to działa?

Operatorzy systemu na platformie zadają pytania o możliwości użycia grafenu w budowie różnego rodzaju produktów. Uczestnicy, przyznając punkty, typują prawdopodobieństwo jego zastosowania. Następnie system porównuje przeciwstawne typy i publikuje prognozę.

Z takiego rozwiązania korzysta np. Google, który w ten sposób pozycjonuje nowe rozwiązania w rodzaju Google Maps.

Czym jest grafen?

To jednoatomowa wersja węgla, który jest sto razy trwalszy niż stal. To najcieńszy materiał stworzony do tej pory przez naukowców. Świetnie przewodzi prąd, dlatego można z niego korzystać w elektronice, motoryzacji, energetyce i medycynie.

źródło: Puls Biznesu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Medycyna, to oczywiste. Jednak spowszednieć powinien tak naprawdę w praktycznym przekazie informacji, np. druk przestrzenny, media i elastyczne gazety i tablety, które można zmiąć w kulę i powrócić do lektury. Nawet wydruki z kasy fiskalnej po wyjęciu z kosza na śmieci są mniej zniechęcające. No, ale najlepszy klient to wojsko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.