Facebook Google+ Twitter

O przywilejach pracowniczych słów kilka

Co jakiś czas przetacza się przez media kampania, zwracająca uwagę na przywileje pracownicze pewnych grup zawodowych. Skutki uboczne takich kampanii są konkretne: udane napuszczanie jednych na drugich. No bo jeśli on ma zniżkę, a ja nie, zabrać mu ją trzeba natychmiast. Tylko że jak komuś zabiorą, to temu krzykaczowi niestety nie dołożą. Ale to takie polskie, nawet własny sukces nie cieszy tak jak czyjeś niepowodzenie.

Co jakiś czas przetacza się przez media kampania, ile to przywilejów pracowniczych posiada dana grupa zawodowa lub szereg różnych grup. Wymieniani są górnicy, energetycy, pracownicy komunikacji miejskiej,
nauczyciele, policjanci, kolejarze i wielu innych. Przekaz bezpośredni lub pośredni jest w tych kampaniach czytelny, wszyscy składamy się na te przywileje i jakby je zlikwidować to ileż kasy dałoby się oszczędzić.

Podchodzę do takich informacji i analiz z dużą rezerwą, bo jak wszyscy się na te przywileje składamy to te uprzywilejowane grupy przecież też biorą w tym składaniu udział. Ponadto moim zdaniem takie świadczenia to raczej nie przywileje, tylko po prostu wynagrodzenie w innej formie niż pieniężna.

Podejmując określoną pracę masz zaproponowane określone warunki, mundur, zniżkę na coś lub inny bonus. Te warunki ważą przecież na twojej decyzji, czy zatrudnić się w tym miejscu czy może nie. Sprawę tego jak wygląda po ponad dwudziestu latach przemian nasz rynek pracy pozostawiam na boku, to temat na odrębny tekst, mogący wpędzić w depresję. Zatem podejmujesz pracę, masz pensję, nie za wielką co tu ukrywać, a w porównaniu do krajów „starej” UE wręcz małą. Do tej pensji dostajesz co nieco w ramach określonego przywileju, to też kokosy nie są i twoja pensja dalej mała pozostaje. Ale nie przeszkadza to żeby co jakiś czas medialnie wskazywać ciebie jako kogoś, kto dostaje jakieś nienależne mu bonusy. Tworzy się wokół ciebie mocno niekomfortową atmosferę.

Cel tego jest jasny, zabrać ci te świadczenia czyli obniżyć twoje wynagrodzenie.
Oczywiście można by te przywileje wycenić i na konkretną gotówkę dołożoną do pensji zamienić. Ale o takim rozwiązaniu jakoś specjalnie głośno nie jest, bo zabieraniu by to raczej było wbrew. W ogóle aby było to rozsądne i w miarę uczciwe trzeba by tę dodatkową część wynagrodzenia, zamiast przywileju dodaną, co roku o wskaźnik inflacji podnosić (lub obniżać, na co się raczej nie zanosi).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Przywileje rozmaitych grup zawodowych to zbyt rozległy temat, żeby generalizować. Czym innym jest bowiem deputat węglowy dla górnika, a czym innym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez żołnierza czy policjanta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Dymek
 • Wacław Dymek
 • 08.03.2012 14:01

@Kazimierz Nowakowski Bez urazy ale żaden z Pana domorosły dedektyw i mało twórczy bo stare wpisy Pan wkleja

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Nowakowski
 • Kazimierz Nowakowski
 • 08.03.2012 11:27

@Wacław Dymek Dzisiaj 10:45 jesteś tą samą osoba ,@ Jan Oner
może tak sobie jeszcze raz to przeczytasz i wszystkie moje wpisy .co??

@ Jan Oner.Fałszywą tezę wobec mnie kierujesz .Nie jest to porządku , że uprzywilejowany np. ksiądz(nie płaci żadnych podatku do budżetu polskiego ale z niego korzysta) ale nawet generał w wojsku ,który jest tylko kapłanem otrzymuje uposażenie z budżetu państwa na który ja muszę tyrać do (60 roku kobieta , 65 roku mężczyzna)albo górnik , który wydobywa wapno , węgiel brunatny , żwir czy piasek.Natomiast stoczniowiec już nie może pójść na wcześniejsza emeryturę .Jeszcze są stocznie Pielęgniarska musi pracować do 60 roku życia ale nauczycielka już nie .Jest mnóstwo przykładów na różnicowanie nas Polaków I WŁAŚNIE W TEN SPOSÓB DYSKRYMINOWANIE ORAZ SKŁÓCANIE .Taki górnik otrzymuje emeryturę i normalnie pracuje dalej na pełny etat (nie płaci już składek) zabiera innym pracę, gdyż można go dlatego zatrudnić za mniejsze pieniądza .To jest ze szkodą moją, budzetu państwa polskiego oraz jest to nie nie zgodne z Konstrukcją w RP .Konstytucja mówi o równości do do pracy .To jest jawna dyskryminacja innych obywateli Rp wobec innych np. .duchownych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Dymek
 • Wacław Dymek
 • 08.03.2012 10:45

@Kazimierz Nowakowski Co Pan z tym klerem? Ksiądz Pan były czy zakonnik?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Nowakowski
 • Kazimierz Nowakowski
 • 08.03.2012 10:31

Jan Oner Wczoraj 21:37-dostałes do tej pory 5 głosów tych co akceptują dyskusję ale piszących jest tylko trzech .No to do pisania drodzy internauci .Piszcie pod tekstem autora .Owsem napisał dobrze lecz pomija istotne aspekty i grupy uprzywilejowane np. kler .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Oner
 • Jan Oner
 • 07.03.2012 21:37

@Kazimierz Nowakowski Pytanie proste a odpowiedż jakże trudna, jakos łatwo Pan koncept traci, spokojnie to nie mistrzostwa świata w łypaniu okiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Nowakowski
 • Kazimierz Nowakowski
 • 07.03.2012 21:31

@Jan Oner
Do tanga trzeba dwojga .Te dywagacje z opcjami są bez sensu .To jest drętwa , nic nie wnosząca do pozytywnej ,do konstruktywnej dyskusji .Poszukaj sobie inny temat, to jest jeszcze inna opcja ,

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Oner
 • Jan Oner
 • 07.03.2012 19:19

@Kazimierz Nowakowski Zawsze są dwie opcje, albo ktoś nie zrozumiał albo ktos nie potrafił jasno napisać, ja zawsze biorę pod uwagę obie opcje, a Pan?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Nowakowski
 • Kazimierz Nowakowski
 • 07.03.2012 18:04

@Jan Oner.Imputujesz mi to czego nie wypowiedziałem nigdy i nigdy tego nie popieram .Czytaj czlowieku , przeanalizuj czyjąś wypowiedz a później komentuj np. mnie
Pozwolę sobie zacytować słowa autora Zgadzam się z tym całkowicie i jestem po tej samej stronie co autor artykułu j.w
cyt"Świadczenia emerytalne są na niskim poziomie, a teraz jeszcze proponuje się przedłużenie okresu aktywności zawodowej z dwóch stron, sześciolatki do szkół a zatem wcześniej młodzi zaczną pracę i podniesienie wieku emerytalnego,
później ją zakończą.

Warto się zastanowić dlaczego raptem rozwój omija dziedzinę prawa pracy i świadczeń emerytalnych .Dlaczego, pomimo zdecydowanego wzrostu ogólnej ilości wypracowywanych środków finansowych, w tych dwóch dziedzinach zaczęliśmy się cofać?

Ktoś powie demografia, no tak ale ilość wypracowywanych w ramach postępu środków z nawiązką kompensuje problemy demograficzne. Zwiększająca się długość życia z tych samych powodów nie jest problemem, co więcej sztuczne utrzymywanie poprzez nakazy prawne w pracy tych, którzy pracować już nie chcą z uwagi na wiek czy zdrowie przynosi więcej szkody niż pożytku.

Z wynagrodzeniami przeciętnego generalnie też przecież za różowo nie jest. Dlaczego zatem słyszymy o permanentnym braku kasy na wszystko? Gdzie
znika ta wypracowywana w ramach postępu technicznego i wzrostu wydajności pracy nadwyżka finansowa? Jak się nad tym zastanowimy głęboko tak sami bez powtarzania szumu medialnego i odpowiemy na te pytania, to zrozumiemy, dlaczego w mnóstwie dziedzin mamy 21 wiek a w zakresie prawa pracy i świadczeń emerytalnych jeszcze 20, ale kto wie może będzie za chwilę 19, bo w tych dwóch dziedzinach kroczymy wstecz i nie wiadomo gdzie się zatrzymamy."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Oner
 • Jan Oner
 • 07.03.2012 17:26

@ Kazimierz Nowakowski Jakieś fobie antyklerykalne wyczuwam,to zawsze nieco ogląd całośco skrzywia, bo na detalu człowiek sie co chwila skupia, nie wchodżmy w detal tylko po całości jedżmy. Ja tam górnikowi nie zazdroszczę, polecam zapoznanie się z katalogiem chorób zawodowych, w ogóle to Pan chciałby ludziom pogarszać a nie polepszać, wszystko idzie do przodu zatem może nie zabierać tylko dodawać tym co nie mają? Czemu uparł sie Pan równac w dół a nie w górę do lepszego? Jaka Pana szkoda, drogi Panie zapoznac się nalezy ile w którym produkcie jest podatku, to da Panu wiedze kogo Pan utrzymuje. Jak sie Pan na Konstytucję powołuje to proponuję wyjśc od stanowiska, przyzwoita minimalna płaca, potem reszta będzie juz prosta

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.