Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21814 miejsce

O pupie medycznie i historycznie

Duża pupa - raz wyklinana raz pożądana. Obdarzana estymą i uwielbieniem, a potem detronizowana na rzecz wychudzonych tyłeczków współczesnych modelek. Wzbudza emocje i kontrowersje.

O pupie medycznie


Pupiasta - rysunek / Fot. Zuzanna GalantTeraz do dyskusji o jej zaletach i wadach dołączyła medycyna. Naukowcy z Oxford Centre for Diabetes, Endocrinology, and Metabolism przyszli w sukurs obfitszym pupom i udowodnili, że tłuszcz na pośladkach i udach jest dobry w odróżnieniu od tego, który jest na brzuchu. Poduszka tłuszczowa w odpowiednich miejscach zapobiega chorobom serca i problemom metabolicznym, gdyż neutralizuje działanie szkodliwych kwasów tłuszczowych i zawiera czynnik przeciwzapalny, który zapobiega blokowaniu tętnic. Tym sposobem im więcej tłuszczyku na pośladkach i udach, tym lepiej, byleby talia była szczuplutka. Figura o kształcie gruszki jest zatem znacznie zdrowsza niż ta podobna do jabłka.

Duża pupa ma dużo zalet i nadmierne jej odchudzanie jest niewskazane bo tłuszcz spalany zbyt szybko powoduje powstawanie cytokin - cząsteczek białkowych powodujących stany zapalne w organizmie a także choroby krążeniowo-naczyniowe, insulinoodporność i cukrzycę.

Wolniej spalany tłuszcz ma również tę zaletę, że lepiej wykorzystuje hormon, zwany adiponektyną, która chroni tętnice, dobrze wpływa na poziom cukru we krwi i zapewnia lepszą kontrolę przemiany kwasów tłuszczowych oraz glukozy:

- Te badania pomogą nam lepiej zrozumieć działanie tłuszczu w organizmie. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nowe metody zapobiegania chorobom serca i krążenia - stwierdził Fotini Rozakeas z Brytyjskiej Fundacji Serca wtórując dr Konstantinosowi Manolopoulosowi, jednemu z naukowców przeprowadzających powyższe badania.

Naukowcy z Oxfordu w rozmowie z czasopismem ''International Journal of Obesity'' stwierdzili również, że w przyszłości może się okazać, iż lekarze będą zalecali celowe zwiększanie tłuszczu na pupie dla celów zdrowotnych.

(Powyższy fragment na podstawie artykułu Being pear shaped protects against heart disease)


Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Obecnie nie ma w Polsce nazw geograficznych pupa czy dupa. Jednak jak pisze dr. M.Orłowicz w Ilustrowanym Przewodniku po Galicyi w okolicy Zaleszczyk jest jar Dupy. ( str.152) To tak dokładam do tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry kucharz ugotuje arcydzieło z poślednich składników; dobry pisarz zapoda oryginalnie i strawnie rzecz tak - wydawałoby się - banalną, jak rzeczona pupa...
A z tym stawianiem walizki to wcale nie przesada.
Rzecz medycznie zwie się STEATOPYGIA> http://www.slownik-online.pl/kopalinski/149A8F5A3896F21CC1256594006C25EA.php
garść szczegółów> http://pl.wikipedia.org/wiki/Steatopygia
Przykładowa ilustracja> http://kok.blox.pl/resource/150pxSteatopygia.jpg
Co do cytatów i anegdot - to może ktoś inny; jako że niełatwo jest wypośrodkować między dosadnością a dobrym gustem w kwestii tak niekiedy par excellence śliskiej.
Pozdrawiam szanownych Komentatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wspaniałe komentarze. Ta dupa- dziupla i historyjka Jadwigi o wypinaniu... Rewelacja! Pupologia to ważny temat dla mnie stąd śledzę wszelkie donosy:-)) Zawsze miałam okrągłą pupę. Własna rodzicielka nie szczędziła mi cierpkich słów:
- "Na twojej pupie to walizkę można stawiać i nie spadnie…"
Posłuchałam jej rady. W sumie trzeba wykorzystywać swoje atuty. Zamiast walizki - postawiłam plecak. Też znalazł na pupie dobre oparcie. Tak zaczęły się moje wyprawy wiele lat temu...
Wszelkie cytaty i anegdoty z pupologii mile widziane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się na zupie a kończy na dupie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite!
Panie walczą o każdy centymetr tłuszczyku a tu masz babo placek!
Ania napisała nie codzienny artykuł o pupie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ta Jagienka rzyć miała twardą jak nie wiem co.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od dawna wiadomo, że wokół dupy cały świat krąży... Więc ona rządzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujce i ciekawie napisane.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja wspomnę lekturę szkolną Krzyżacy i postać Jagienki, co pupą tłukła orzechy.
http://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=j&nazwa=083

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.