Facebook Google+ Twitter

O pupie medycznie i historycznie

Duża pupa - raz wyklinana raz pożądana. Obdarzana estymą i uwielbieniem, a potem detronizowana na rzecz wychudzonych tyłeczków współczesnych modelek. Wzbudza emocje i kontrowersje.

O pupie medycznie


Pupiasta - rysunek / Fot. Zuzanna GalantTeraz do dyskusji o jej zaletach i wadach dołączyła medycyna. Naukowcy z Oxford Centre for Diabetes, Endocrinology, and Metabolism przyszli w sukurs obfitszym pupom i udowodnili, że tłuszcz na pośladkach i udach jest dobry w odróżnieniu od tego, który jest na brzuchu. Poduszka tłuszczowa w odpowiednich miejscach zapobiega chorobom serca i problemom metabolicznym, gdyż neutralizuje działanie szkodliwych kwasów tłuszczowych i zawiera czynnik przeciwzapalny, który zapobiega blokowaniu tętnic. Tym sposobem im więcej tłuszczyku na pośladkach i udach, tym lepiej, byleby talia była szczuplutka. Figura o kształcie gruszki jest zatem znacznie zdrowsza niż ta podobna do jabłka.

Duża pupa ma dużo zalet i nadmierne jej odchudzanie jest niewskazane bo tłuszcz spalany zbyt szybko powoduje powstawanie cytokin - cząsteczek białkowych powodujących stany zapalne w organizmie a także choroby krążeniowo-naczyniowe, insulinoodporność i cukrzycę.

Wolniej spalany tłuszcz ma również tę zaletę, że lepiej wykorzystuje hormon, zwany adiponektyną, która chroni tętnice, dobrze wpływa na poziom cukru we krwi i zapewnia lepszą kontrolę przemiany kwasów tłuszczowych oraz glukozy:

- Te badania pomogą nam lepiej zrozumieć działanie tłuszczu w organizmie. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nowe metody zapobiegania chorobom serca i krążenia - stwierdził Fotini Rozakeas z Brytyjskiej Fundacji Serca wtórując dr Konstantinosowi Manolopoulosowi, jednemu z naukowców przeprowadzających powyższe badania.

Naukowcy z Oxfordu w rozmowie z czasopismem ''International Journal of Obesity'' stwierdzili również, że w przyszłości może się okazać, iż lekarze będą zalecali celowe zwiększanie tłuszczu na pupie dla celów zdrowotnych.

(Powyższy fragment na podstawie artykułu Being pear shaped protects against heart disease)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Obecnie nie ma w Polsce nazw geograficznych pupa czy dupa. Jednak jak pisze dr. M.Orłowicz w Ilustrowanym Przewodniku po Galicyi w okolicy Zaleszczyk jest jar Dupy. ( str.152) To tak dokładam do tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry kucharz ugotuje arcydzieło z poślednich składników; dobry pisarz zapoda oryginalnie i strawnie rzecz tak - wydawałoby się - banalną, jak rzeczona pupa...
A z tym stawianiem walizki to wcale nie przesada.
Rzecz medycznie zwie się STEATOPYGIA> http://www.slownik-online.pl/kopalinski/149A8F5A3896F21CC1256594006C25EA.php
garść szczegółów> http://pl.wikipedia.org/wiki/Steatopygia
Przykładowa ilustracja> http://kok.blox.pl/resource/150pxSteatopygia.jpg
Co do cytatów i anegdot - to może ktoś inny; jako że niełatwo jest wypośrodkować między dosadnością a dobrym gustem w kwestii tak niekiedy par excellence śliskiej.
Pozdrawiam szanownych Komentatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wspaniałe komentarze. Ta dupa- dziupla i historyjka Jadwigi o wypinaniu... Rewelacja! Pupologia to ważny temat dla mnie stąd śledzę wszelkie donosy:-)) Zawsze miałam okrągłą pupę. Własna rodzicielka nie szczędziła mi cierpkich słów:
- "Na twojej pupie to walizkę można stawiać i nie spadnie…"
Posłuchałam jej rady. W sumie trzeba wykorzystywać swoje atuty. Zamiast walizki - postawiłam plecak. Też znalazł na pupie dobre oparcie. Tak zaczęły się moje wyprawy wiele lat temu...
Wszelkie cytaty i anegdoty z pupologii mile widziane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna się na zupie a kończy na dupie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite!
Panie walczą o każdy centymetr tłuszczyku a tu masz babo placek!
Ania napisała nie codzienny artykuł o pupie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ta Jagienka rzyć miała twardą jak nie wiem co.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od dawna wiadomo, że wokół dupy cały świat krąży... Więc ona rządzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujce i ciekawie napisane.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja wspomnę lekturę szkolną Krzyżacy i postać Jagienki, co pupą tłukła orzechy.
http://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=j&nazwa=083

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.