Facebook Google+ Twitter

O roślinach i zwyczajach podczas świąt Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się zazwyczaj z życzeniami, karpiem, prezentami, pierwszą gwiazdką, opłatkiem, aniołami i stajenką betlejemską. Poznajmy także inne równie ciekawe zwyczaje polskie i zagraniczne.

 / Fot. Katarzyna DuszakChaber bławatek
Niezwykle praktycznym zastosowaniem w czasie świąt Bożego Narodzenia cieszył się chaber bławatek. Z ciemnogranatowych płatków robiono pieluszki, które nakładano figurce Jezusa ustawionej w żłobku. Zwyczaj ten odzwierciedlał pełnię macierzyństwa. Stosowano kolor niebieski, gdyż jest to dziecko z niebios.

Jemioła
W wigilię Bożego Narodzenia, przed wieczerzą, staropolski zwyczaj nakazywał, aby gospodarz zbił obuchem siekiery wypatrzoną jemiołę tak, żeby spadając, nie dotknęła ziemi. Jemiołę zebraną w ten sposób, dopiero można było włożyć do ula. W nadchodzącym roku miało to zagwarantować obfitość miodu.

Bób
Bób, według górnośląskiego zwyczaju, po wieczerzy wigilijnej był dawany bydłu i koniom, "aby się chowały i pięknie wyglądało" (Księga przysłów).

Jabłka w Grecji
Domownicy zanosili po wieczerzy wigilijnej potrawy przyrządzone z jabłek na groby. Czynność ta była wymagana, żeby nie zadrzeć z duszami zmarłych. Szczególnie zwracali uwagę, na ten fakt, starożytni Grecy. Wierzyli w to, że dusza zmarłego musi się żywić określonymi potrawami.

Jodła w Ameryce
Zwyczaj przystrajania budynków z zewnątrz, jak i wewnątrz, gałązkami drzew iglastych, np. jodły, przyszedł z Ameryki. Wieniec z jodły dekorował drzwi frontowe w Wigilię świąt Bożego Narodzenia.

Sosna i borówka czarna w Szwecji
W Szwecji, na czas Bożego Narodzenia, przystraja się sosnowymi lub borówkowymi gałązkami
drzwi wejściowe.

Jabłka i orzechy
Jabłka i orzechy, w historii Europy, były uznawane za najpopularniejsze podarunki z okazji świąt. Ozdabiano też nimi chonikę, zamiast bombek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.