Facebook Google+ Twitter

O różnych aspektach kultury. Ukazała się czwarta „Federalistka”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ukazał się czwarty numer „Federalistki”, pisma wydawanego przez Spółdzielnię Kooperatywa Pozarządowa z inicjatywy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Wydawnictwo adresowane jest do kręgu odbiorców z trzeciego sektora

 / Fot. Adam K. PodgórskiOFOP jest jedynym w Polsce ogólnokrajowym, ponadbranżowym zrzeszeniem organizacji pozarządowych, wspieranym przez Polsko-Amerykańską Fundację Rozwoju, Fundację Batorego i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Skupia ponad sto różnorodnych stowarzyszeń i fundacji.

Aktualny numer „Federalistki”, o wyjątkowej szacie graficznej, poświęcony jest kulturze. Pytanie zasadnicze brzmi: czy istnieje kultura pozarządowa? Na ten właśnie temat wypowiadają się Beata Stasińska, Witold Bereś, Wiktor Sybilski, Piotr Frączak, Alina Gałązka.

Inne zagadnienia są nie mniej istotne. Przyszłość sztuki. Ruchy w kulturze, Obywatele kultury. Media obywatelskie. Społeczeństwo obywatelskie w Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego. O tym pisze Tomasz Schimanek.

Weronika Czyżewska natomiast traktuje: Kulturalnie o sektorze. Bogusław Jagielski snuje rozważania na temat: Ocalenie przez sztukę, czyli neoawangarda poza Systemem. Kolejne zagadnienie do dyskusji rzuca Katarzyna Sadło: Media publiczne – dwadzieścia lat bez społecznej kontroli.

Obszerny rozdział traktuje o korzeniach kultury polskiej i przenosi rozważania, pióra Edwarda Abramowskiego na odwieczny temat: Co to jest sztuka?

Skąd tematyka numeru? Wyznaczyło ją poniekąd bliskie tegoroczne Zebranie Walne OFOP organizowane podczas Kongresu Kultury, który odbędzie się w Warszawie w połowie maja 2011 r. Zostanie na nim przedstawiony do podpisania stronie rządowej Pakt dla Kultury. Kongres to również panele tematyczne, warsztaty, wydarzenia i spotkania przygotowane przez osoby oraz organizacje popierające idee ruchu Obywateli Kultury, w tym Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Dodatkową atrakcją będzie Noc Muzeów (z 14 na 15 maja 2011 r.).

Warto sięgnąć po to opracowanie, tym bardziej, że znajdziemy w nim niezwykle fotografie z okresy rewolucji kulturalnej w Chinach, stanowiące znamienne punkty odniesienia i skłaniające do refleksji.

Czytaj też: Ukazał się specjalny numer pisma "Federalistka"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.