Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32644 miejsce

O rugby słów kilka: Zasady gry

Rozpoczynamy serię artykułów o rugby. Po co w rugby bramki? Ilu jest zawodników na boisku? Co to jest młyn? Dziś garść informacji dla kibiców przed niedzielnym meczem Polska - Czechy w Warszawie.

Już w niedzielę polscy rugbiści zmierzą się z Czechami w walce o awans do Mistrzostw Świata w Nowej Zelandii. Może naszym zawodnikom uda się to, co nie udało się kopaczom nożnym i polskie "jajo" zagości na stałe w światowej elicie. Redakcja Wiadomosci24.pl jest patronem medialnym spotkania.Sportowa legenda mówi, że rugby powstało, gdy podczas meczu w piłkę nożną jeden z zawodników złapał futbolówkę w ręce i zaniósł do bramki przeciwnika. Dziś ta dyscyplina jest jedną z najpopularniejszych na świecie - najważniejsze imprezy śmiało mogą rywalizować z takimi zawodami jak mistrzostwa w koszykówce, siatkówce czy nawet piłce nożnej. Amerykańskie dziecko rugby - futbol amerykański - jest dla tamtejszych kibiców równie ważne jak polityka czy religia, a na finałowy mecz Superbowl przyciąga przed ekrany telewizorów setki milionów kibiców.

Rugby swoich kibiców ma na całym świecie - od Oceanii po Amerykę Południową. Jest dyscypliną niesłychanie widowiskową. W przeciwieństwie do futbolu amerykańskiego jest tu niewiele przerw w grze. Pomimo pozornej brutalności, w trakcie meczów nie dochodzi do zbyt wielu kontuzji, choć trzeba przyznać, że jest to dyscyplina dla prawdziwych twardzieli.

Grzegorz Kacała - polska legenda rugby / Fot. PAP/EPABoisko i punkty

Jak wygląda gra z punktu widzenia przepisów? Skupmy się na odmianie 15-osobowej (są jeszcze 7- i 13-osobowe). Mecz trwa dwa razy po 40 minut. Zawodnicy walczą na boisku zbliżonym wymiarami do piłkarskiego. Najważniejszą różnicę stanowią bramki w kształcie litery H o wysokich słupkach. Służy ona zawodnikom do zdobywania punktów. Za przerzucenie piłki nad poprzeczką drużyna zdobywa 3 punkty. Innym, bardziej widowiskowym sposobem na punktowanie jest wbiegnięcie z piłką w pole punktowe przeciwnika, tzw. przyłożenie (piłka musi zostać położona w polu, upuszczenie albo rzucenie kończą akcję). Pole znajduje się poza bramką na całej szerokości boiska. Za przyłożenie zespół otrzymuje 5 punktów.
Zobacz, jak efektowne potrafią być przyłożenia

Później drużyna ma jeszcze możliwość "podwyższenia" czyli zdobycia kolejnych dwóch punktów za kopnięcie piłki z miejsca w którym piłka została położona na polu punktowym, dowolnie odległym od linii bramkowej boiska, ale równoległym do linii bocznej. Prawidłowa, skuteczna akcja może więc przynieść aż 7 punktów.

Trzecia możliwość zwiększenia dorobku punktowego to "drop goal". Drop goal jest udany, gdy gracz kopnie piłkę z ręki ponad poprzeczką i pomiędzy słupami bramki przeciwnika. Piłka musi jednak dotknąć ziemi i się od niej odbić zanim zostanie kopnięta.

Podania

W rugby dozwolone są tylko podania do tyłu i do zawodnika stojącego na wysokości piłki. Podanie do przodu skutkuje stratą piłki.

Młyn

Młyn zwarty jest stałym fragmentem gry, najczęściej dyktowanym za podanie do przodu, które w rugby jest zabronione. Również w momencie, kiedy nie ma możliwości opuszczenia przegrupowania przez piłkę, sędzia dyktuje młyn zwarty. Piłka powinna być wprowadzona do niego w środek korytarza utworzonego przez nogi zawodników pierwszych linii i nie wolno zagrywać jej ręką aż do momentu zakończenia zagrywki.

Źródło: www.pzrugby.pl
W następnych artykułach: Kto jest kim na boisku i jaki jest odpowiednik piłkarskiej Brazylii w rugby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Lech Kowalczyk
  • Lech Kowalczyk
  • 28.10.2011 11:41

Rugby jest spoko dyscypliną dla "kompletnych" Atletów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie że o tym piszesz Tomaszu, może w końcu ludzie zaczną w ogóle rozróżniać rugby od futbolu amerykańskiego i na odwrót! Być może kiedyś napisze o futbolu bo trochę się interesuje tą dyscypliną (fotografuję;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Zgadzam się z Pawłem (ostatnio podejrzanie często zgadzam się z Pawłami..)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł z tym artykułem (serią?) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.