Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

261 miejsce

O rzezi galicyjskiej, czyli jak umierała szlachta

"Zdarto z niej suknię i obnażoną powrozami pokrępowaną, rzucono na ziemię (...) Po czem kłuli jej ciało widłami i osękami, póki wśród takich męczarni życia nie zakończyła." - Antoni Tessarczyk

Mapa Galicji z 1836 roku. / Fot. Autor nieznany/public domain/prawa autorskie wygasły/Wimedia CommonsKoniec pierwszej połowy XIX wieku był w Galicji okresem obfitującym w burzliwe, często tragiczne wydarzenia. Jednym z takich wydarzeń, najtragiczniejszym chyba, była rzeź galicyjska, zwana także galicyjską rabacją lub też rzezią tarnowską.

O tamtych dniach oraz atmosferze, jaka panowała wówczas wśród Galicjan, napisał w swym dziele z 1848 roku Antoni Tessarczyk: Już na samym początku 1846 r. tak opowiada P. Lesiecki, brzemienne chmury politycznej burzy zbierały się w obwodzie tarnowskim, szczególniej od północnej strony. Mówiono nawet o kommunistycznych dążnościach, mających na celu całą massę polskiej ludności rozjątrzyć, a pogłoski niespokoiły umysły. Nikt nie wiedział co rzeczywiście się dzieje, wszyscy oczekiwali powstania, a każdy do jego tajemnic był przypuszczony, wyjąwszy osoby nie myślące o niczem więcej jak o gospodarstwie lub rozrywkach polowania. [Rzeź galicyjska 1846 r. czyli szczegółowy opis dokonanych morderstw, rozbojów i łupieztw, wraz z ważniejszymi wypadkami jakie tym okropnym scenom towarzyszyły w związku z intrygami biórokracyi, Antoni Tessarczyk, Kraków 1848].

Powstanie krakowskie

Faktycznie mowa tu o powstaniu krakowskim. Należy przy tym dodać, że narodowy zryw Polaków w 1846 roku był jedynym wymierzonym we władzę trzech zaborców jednocześnie. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko okupantom w Krakowie, na terenach Galicji, Wielkopolski oraz Królestwa Kongresowego. Dziś wobec historycznych faktów oczywistym jest, że
powstanie skazane było na niepowodzenie. Do porażki walczących o wolność Polaków przyczyniły się w znacznym stopniu wydarzenia galicyjskie, inspirowane przez władze zaborców.

Na trzy dni przed wybuchem powstania, Austriacy - dowiedziawszy się o rewolucyjnych planach Polaków - sprowokowali galicyjskie chłopstwo do wystąpienia przeciwko szlachcie. Pierwsze rozboje miały miejsce wieczorem 18 lutego 1846, a masowa napaść chłopów na magnackie dwory, a nawet kościoły, rozpoczęła się dzień później. W bestialski sposób wymordowano blisko trzy tysiące osób, głównie ziemian, urzędników dworskich i rządowych oraz przedstawicieli duchowieństwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Historia Polski daje nam wiele przykładów na to jak łatwo Polaków zmanipulować, podzielić i napuścić jednych na drugich. Wykorzystywali to zawsze wrogowie naszego państwa. Dzisiaj jak wiadomo, nie potrzeba tego uzasadniać, również Polacy są mocno podzieleni i zgadzam się z tym, że podział ten sięga korzeniami czasów PRL http://kazjod.salon24.pl/175331,dwie-polski-najwieksza-tajemnica-iii-rp
Niemniej sądzę, że obecna walka nie przybierze bardziej ostrych form od tych, które widzieliśmy w ostatnim roku. Drugim problemem Polaków jest chłód emocjonalny i obojętność wobec wszystkiego, co się dzieje, niedostrzeganie niczego poza czubkiem własnego nosa. Połowa Polaków nie jest zainteresowana niczym poza kredytami i wyjazdami na wczasy do odległych krain - Włoch, Turcji, Tunezji, Egiptu... Wydarzenia w Egipcie martwią ich bardziej niż to co dzieje się w Polsce. Tych najłatwiej zmanipulować i zwodzić obietnicami bez pokrycia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 19.02.2011 12:44

Walka klas tak się czasami przejawia. Znów jesteśmy na nie podzieleni. Jakie formy przybierze jeszcze obecna walka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.