Facebook Google+ Twitter

O seksie, ciąży, plemnikach przez telefon

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-09-11 08:55

Dla młodzieży, która ma problemy związane z dojrzewaniem, seksualnością, antykoncepcją, a wstydzi się porozmawiać o tym z rodzicami, grupa edukatorów seksualnych Ponton uruchomiła piątkowy telefon zaufania. W godzinach 16 - 20, pod numerem telefonu 022 635 93 92 dyżurują wolontariusze, którzy odpowiadają na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania.

Dla młodzieży, która ma problemy związane z dojrzewaniem, seksualnością, antykoncepcją, a wstydzi się porozmawiać o tym z rodzicami, grupa edukatorów seksualnych Ponton uruchomiła piątkowy telefon zaufania. W godzinach 16 - 20, pod numerem telefonu 022 635 93 92 dyżurują wolontariusze, którzy odpowiadają na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania. / Fot. ponton.org.plJak wiele problemów z dojrzewaniem mają nastolatki, grupa edukatorów przekonała się podczas wakacji, kiedy po raz drugi uruchomili linię telefoniczną. Średnio każdego dnia podczas trzygodzinnych dyżurów
pod telefonem komórkowym dostawali około 50 pytań sms-em. A pod koniec sierpnia, gdy akcja dobiegała końca, było ich ponad sto. Młodzież dzwoniła też, ale rzadziej. Aleksandra Józefowska, koordynatorka grupy Ponton, wśród najczęściej pojawiających się tematów wylicza: pierwszy raz, jak się skutecznie zabezpieczyć przed ciąża, co to jest antykoncepcja po stosunku, jak liczy się płodne dni.

Wiele pytań dotyczyło również chorób przenoszonych drogą płciową i HIV, kłopotów w relacjach z rówieśnikami, problemów z zaburzeniem odżywiania. Wiele z pytań dowodzi, że wiedzy młodzieży o życiu seksualnym jest na bardzo niskim poziomie. Młodzi pytają na przykład, czy prawdą jest, że podczas pierwszego stosunku nie trzeba się zabezpieczać, czy plemniki mogą przenikać przez ubranie, czy można zajść w ciążę ocierając się o siebie, czy masturbacja jest chorobą.

- Były też sms-y od dziewczyn, które doświadczyły przemocy seksualnej, choć nie umiały tego nazwać. W takich przypadkach zgłaszaliśmy sprawę policji. Nie licząc pytań typu „Czy wolno mi odmówić”, „jak mam to zrobić”. Nastolatków nie uczy się postaw asertywnych. Nie potrafią odmówić, bronić swoich racji. Głód wiedzy o życiu seksualnym jest wśród młodych ludzi ogromny, a nie mają kogo o to zapytać - mówi Józefowska.

Federacja i Ponton zaznaczają, że mimo chęci nie są w stanie udzielić wsparcia wszystkim, bo tylu problemów nie rozwiąże jedna organizacja pozarządowa. Przypominają, że wielu tragedii można uniknąć podnosząc świadomość młodzieży, ale i rodziców i nauczycieli. - Z wakacyjnych dyżurów opracowujemy szczegółowy raport, który w październiku wyślemy do Ministerstwa Edukacji. Chcemy zwrócić uwagę na konieczność opracowania kompleksowego programu oraz systemu wsparcia ze strony instytucji publicznych dla młodzieży z zakresu edukacji seksualnej, pomocy prawnej, psychologicznej i zdrowotnej - informuje Aleksandra Józefowska. Więcej informacji: http://www.ponton.org.pl

Kamilla Gębska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.