Facebook Google+ Twitter

O "Skazie" Magdaleny Tulli

"Skaza" Magdaleny Tulli to książka ambitna i uniwersalna. To opowiadanie o człowieku i jego świecie, ukazanych w barwach szarych, za to w sposób iście mistrzowski.

Magdalena Tulli, "Skaza" / Fot. http://www.wab.com.plŚwiat przedstawiony w "Skazie" Magdaleny Tulli może w zasadzie przyjąć miano "każdego świata". Tłem dla wydarzeń jest plac w mieście, którego nazwa nigdy nie pada. Relacja narratora wyraźnie wskazuje na typowość opisywanego miejsca. W opisie przestrzeni znajdziemy szkołę, hotel i kawiarnię, plac przecinają natomiast tory tramwajowe.

Wydarzenia nie dzieją się tu tak po prostu: świat, z którym mamy do czynienia ukazany jest z punktu widzenia jego konstruktora. Spoza wydarzeń przeziera rusztowanie całej konstrukcji, zresztą wadliwej - świadczą o tym np. problemy z tłem, czy kostiumami dla ogrywających swoje role postaci. Pojawia się również kwestia finansowania i realizowania całego przedsięwzięcia (np. narratorka komentuje olbrzymie zużycie srebrnych gwoździ, jej zdaniem większe niż wymagałoby tego skonstruowanie takiego świata).

Każdy z bohaterów porusza się po przestrzeni, jaką wyznacza jego rola w okolicznościach stanowiących tło powieści. Mamy tu do czynienia z czasem swoistej rewolucji, która ukazana jest w sposób karykaturalny: oto tramwaje przywożą na plac tłumy uchodźców, poszukujących lepszego życia, porządek na placu jest zaś pilnowany przez gwardzistów, odgrywanych przez uczniów gimnazjum. Przyczyny całego zamieszania nie są do końca jasne: liczą się raczej zachowania ludzi w obliczu katastrofy społecznej.

Bohaterowie zamieszkujący ową przestrzeń to postaci schematyczne, obdarzone cechami typowymi dla danej profesji: młoda służąca, która marzy o zamążpójściu, student skrywający się za obłokiem dymu papierosowego, rozmyślający o politycznym przewrocie, czy wreszcie notariusz - bogaty i nie do końca radzący sobie z życiem prominent. Ich smutna egzystencja wypełniona jest straconymi złudzeniami. Policjant, weteran z czasów wojny, doczekał lat zaściankowej służby i szarego życia prywatnego u boku od dawna obojętnej mu żony. Jego spojrzenie przyciąga służąca. Ta młoda dziewczyna zatrudniona jest u rodziny notariusza. Wykorzystywana przez pana domu, marzy o zamążpójściu, dlatego wolne chwile poświęca przeglądaniu ogłoszeń matrymonialnych i myślom o studencie, w którym jest zakochana. Ten z kolei wykorzystuje katastrofę społeczną do przebrania się w piórka dowódcy, czas jego chwały jest jednak krótki.

Książka Magdaleny Tulli uderza, ale nie przebojowością i nie elementami szokującymi. Poraża tu pewna surowość i brak emocji. Wszystko po prostu się dzieje: narratorka nie zatrzymuje się nad uczuciami swoich bohaterów, nie próbuje również stosować ocen. Postaci również nie zadają pytań, przynajmniej nie na tyle głośno, by ukazały się one na kartach powieści. Świat, który jawi się nam podczas lektury, to świat surowy, odarty z przykrywającego kalectwo opakowania. "Skaza" to zatem nie tylko tytuł książki Magdaleny Tulli. To także jej główna bohaterka.

Magdalena Tulli stworzyła powieść ambitną i uniwersalną. Kwestią otwartą pozostaje przyznanie jej Literackiej Nagrody NIKE. Niezależnie jednak od werdyktu jury "Skaza" wydaje się zasługiwać na wyróżnienie i uwagę czytelników.

Magdalena Tulli, "Skaza", WAB, Warszawa 2006, 180 stron.


Czytaj także:
Patryk Szczerba Nagroda NIKE 2007 dla Wiesłąwa Myśliwskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(+) zgrabnie napisane, kawał dobrej roboty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za dobrą i trudną robotę. Przeczytało teksty naszej akcji już prawie 2000 osób.
To oznacza, że jednak nie tylko sensacja sprzedaje się czytelnikom. To dobrze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Mam nadzieję, że do czasu naszego spotkania, lekturę będę już miała za sobą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.