Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25730 miejsce

O starości i śmierci nie mów nic

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-07-15 17:00

O starości i śmierci nie mów nic. Przeczytaj "Łzy mojego ojca i inne opowiadania " Johna Updike`a. Ta książka powie Ci wszystko.

John Updike "Łzy mojego ojca i inne opowiadania" / Fot. Okładka książki "Łzy mojego ojca i inne opowiadania" Johna Updike'a, to swoisty testament autora. Jest niczym pożegnanie z przeszłością i terażniejszością. Coś jak chwila przed śmiercią, podczas której na ułamek sekundy zatrzymał się czas, a przed oczami przesuwa się film z naszego życia. Od początku do ...teraz. Bo potem już nas tu nie będzie.

Większość utworów w tej książce, opowiada o powrotach bohaterów do lat dzieciństwa i młodości, do beztroskich zabaw i do pierwszych miłości. To wspomnienia miłosnych uniesień i związków (niekoniecznie tych oficjalnych). Te czasy minęły bezpowrotnie i pozostały wspomnienia, które są nadal hołubione. Co prawda, można po kilkudziesięciu latach spotkać swoje dawne sympatie na zjazdach szkolnych, ale jakże łatwo wówczas o rozczarowanie. Bo ta pani i ten pan zupełnie nie odpowiadają wizerunkom osób, które utkwiły w pamięci. Wszyscy się jakoś pozmieniali: zewnętrznie i wewnętrznie. Trudno ich rozpoznać.

Przyszła starość. Cichooo szaaa! O niej się przecież nie mówi. To bardzo niewygodny temat. Nie lubią go młodzi, ani sami staruszkowie. Bo przecież, to oni zbliżają się do tej nieodwracalnej chwili, w której nikt nie chce się znaleźć. Do spotkania ze śmiercią. Ale starości i śmierci przecież nie da się uniknąć. Eliksir młodości ani nieśmiertelności nie istnieje.

Śmierć przychodzi czasem zupełnie w nieodpowiednim momencie. Nie patrzy na metrykę. Zjawia się znikąd i sieje spustoszenie. Zabiera życie. Czasem na naszych oczach. A my patrzymy bezradnie i nie możemy nic zrobić. Tak łatwo wówczas zwątpić w istnienie Boga. „Nie ma Boga” pomyślał Dan (bohater jednego z opowiadań) patrząc jak osuwa się południowa wieża World Trade Center.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Sądząc po recenzji, wartościowa rzecz. A ja dawno temu poznałem jedynie część "historii króliczej". I byłem zadowolony. Jednak ta starość nie jest chyba taka jednostronna. Starsi ludzie potrafią znaleźć swoje miejsce. Podróże, literatura, spotkania, działalność społeczna. Ja takich znam :) Oczywiście gdy zdrowie i warunki materialne pozwalają. I nie chodzi wcale wielkie pieniądze. Ludzie starsi stają się szczęśliwsi, przy zdecydowanie mniejszych "nakładach". Warto o tym pamiętać. I PAŃSTWO powinno o tym pamiętać i rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bylebyśmy tylko w kółko nie myśleli o śmierci bo to chore.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda Tomku! Nikt nie chce rozmawiać ,a trzeba by było. Nie czytałam "Łzy mojego ojca i inne opowiadania" ale pamiętajmy i "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudny temat autor sobie wybrał. Tak jak napisałaś, o starości nikt nie chce rozmawiać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może jednak...nigdy nie wiadomo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.07.2010 20:04

Nie wiem... Nie lubię Updike'a. Jedyne, co mnie zainteresowało to "The Witches of Eastwick". Nie znam polskiego tytułu, jednak prawdopodobnie brzmi "Czarownice z Eastwick". O ile sie nie myle, Updike doczekał się ekranizacji tego tytułu. Nie zachwyciła mnie również jego "królicza" seria. Tak, wiem, dostał za nią nagrodę Pulitzera... Mimo tego... nie...

Recenzja bardzo solidna, z wyjątkiem jednego zdania z zajawki: " Ta książka powie Ci wszystko." :))) Mi nie powie, prawdopodobnie nie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż Krzysiu...
Warto się zastanowić kto na tym traci? Jeżeli redakcja W24 zakopuje głęboko recenzję książki ( którą notabene otrzymała od wydawnictwa), to które wydawnictwo zechce dalej współpracować? Odpowiedź jest prosta. Żadne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale po co w takim razie je pisać jeśli tak szybko znikają, a inne teksty dniami wiszą na migaczu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To recenzji taki los. powszechnie znany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj dodany artykuł, a już tak głeboko "zakopany" i taka niska waga? Nie rozumiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.