Facebook Google+ Twitter

O strażnikach miejskich, którzy nie tylko wystawiają mandaty

Pouczanie, legitymowanie, stosowanie przymusu bezpośredniego, wystawianie mandatów i zakładanie blokad na koła - z takimi działaniami najczęściej kojarzy się strażnik miejski. O zmianie tego wizerunku marzą strażnicy miejscy z Gdańska.

Piękny kwartet - ksiądz, strażnik i dwie miotły:) / Fot. Ewa KowalskaKomendant pracował na cmentarzu nie tylko palcem :) / Fot. Ewa KowalskaW czwartkowy poranek na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku pojawiła się grupa strażników miejskich i przystąpiła do sprzątania najstarszej kwatery nekropolii. Towarzyszył im wikary z prawosławnej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku-Wrzeszczu. Ksiądz Dariusz nie krył zadowolenia. – To nie pierwsza akcja naszych strażników. Dzięki ich zaangażowaniu najstarsze groby są sukcesywnie odchwaszczane, a odwiedzający cmentarz goście mogą tu poznać spory kawałek historii Gdańska, ukrytej w gąszczu zielska.

Widzę tu całkiem sporą grupę funkcjonariuszy – zagadnęłam kierującego pracami zastępcę komendanta Mariusza Jaskulskiego. Rozumiem, że w mieście można w tej chwili bezkarnie parkować w niedozwolonych miejscach, bo jesteście panowie zajęci sprzątaniem nekropolii?
Podczas pracy. / Fot. Ewa Kowalska– Muszę panią zmartwić, żółte blokady czekają (śmiech). Cała nasza grupa pracuje tutaj społecznie, poza godzinami służby. Nasi koledzy pilnują porządku w mieście.

Praca społeczna źle się kojarzy...
– Wszyscy jesteśmy tu z własnej woli i z przyjemnością robimy coś dla naszego miasta. Mam nadzieje, że stanie się to z czasem tradycją. Latem wyławiamy śmieci z Motławy, a jesienią sprzątamy cmentarze.Najstarsze groby na cmentarzu. / Fot. Ewa Kowalska

Te działania są powiązane z innymi służbami porządkowymi?
– Naturalnie. To, co dzisiaj pryzmujemy przy cmentarnym śmietniku, jutro zostanie uprzątnięte przez Zarząd Dróg i Zieleni, w którego gestii jest utrzymanie nekropolii. Cieszy nas, że do Wszystkich Świętych ten zaniedbany zakątek przestanie już straszyć.

Najstarsze groby rok wcześniej. / Fot. Ewa KowalskaCzy tego rodzaju aktywność wykazują pana koledzy po fachu również w innych miastach?
– Osobiście nie słyszałem o takiej inicjatywie w żadnym innym ośrodku.

Strażnicy realizują swój pomysł na porządkowanie miasta, bo taką mają wewnętrzną potrzebę. Rzadki widok na cmentarzu / Fot. Ewa KowalskaNie czynią tego przy błysku fleszy i w towarzystwie dziesiątek dziennikarzy, tym bardziej zasługują na chwilę refleksji - czy rzeczywiście strażnik miejski to samo zło? Tym, którzy dzisiaj przez pięć godzin pracowali na cmentarzu z pewnością zależy na zmianie niekorzystnego wizerunku, który od lat im towarzyszy.

Opinia o funkcjonariuszach Straży Miejskiej przypomina tę, dotyczącą kibiców piłki nożnej. Czy każdy z nich to chuligan?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

aby nie wdawać się w niepotrzebne dysputy - plusior i tyle :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Ewo,gdyby wszyscy mogli przeczytać Twój artykuł i wziąć z niego odpowiedni przykład to ... no właśnie to byłoby pięknie. Wrzucam linka na forum mojego miasta rodzinnego. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

brawo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy przeczytałam, co napisał sierzant74, pomyślałam: Całkiem jak w Lubuskiem. A tu proszę - po sąsiedzku - Bytom Odrzański! Choć ja miałam na myśli raczej Lubięcin (chyba są skuteczniejsi).

Uczmy się od Gdańska, uczmy się od Ewy!
Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

My mamy jednego straznika ,nie mamy do niego pretensji ani on do nas.
Straznik nie przeszkadza spoleczenstwu a spolecenstwo jemu.
Glowna prace jaka wykonuje to analiza danych z fotoradarow i wysylanie mandatow.
Ale w sumie to sympatyczny facet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla Ciebie, że byłaś w odpowiednim miejscu i dla strażników za ich działalność

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż. Moim zdaniem dziennikarz obywatelski łatwiej dostrzeże dobro, niż dziennikarz Faktu, SE czy Gazety Wyborczej...
Brawo mundurowi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to właśnie jest piękne, ta bezinteresowność i satysfakcja że robi się coś dla innych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.