Facebook Google+ Twitter

O sukcesie decyduje innowacyjność? - Welconomy Forum in Torun

Współautorzy: Magdalena Wróbel

"Zawsze był i jest nasz najważniejszy cel, by ludzie ze sobą rozmawiali"- o Welconomy Forum in Torun które już 7-8 marca rozmawiamy z organizatorem, Jackiem Janiszewskim.

 / Fot. M. WróbelWelconomy Forum in Torun, czyli Forum Gospodarcze w Toruniu, które w trym roku odbędzie się 7-8 marca, jest już znane, ale są też tacy, którzy jeszcze nie wiedzą, co to jest za konferencja, i dla kogo jest przeznaczona. Proszę w kilku słowach opowiedzieć o idei tego spotkania.
Z całą pewnością jesteśmy jedną z trzech największych konferencji w Polsce, o charakterze multi-tematycznym. Zresztą uważam, że w ramach tych 3 spotkań (Krynicy, Katowic, Toruniu) uzupełniamy się. Dlatego też nie rywalizujemy ze sobą. Także tematy naszych konferencji są starannie dobrane, aby nie konkurowały ze sobą. Welconomy jest w marcu (7-8 marca 2016), Katowice na przełomie maja i czerwca, a Krynica we wrześniu. Podczas tegorocznej edycji Forum w Toruniu szczególny nacisk zostanie położony na innowacyjność w gospodarce i nauce oraz na współpracę między tymi dziedzinami. Podczas paneli dyskusyjnych temat innowacyjności przeanalizowany będzie w kontekście gospodarki, energetyki, rolnictwa, handlu krajowego i międzynarodowego, budownictwa, obronności czy zdrowia. Innowacyjności nie zabraknie również w blokach tematycznych poświęconych dziedzinom społecznym i naukom humanistycznym.
Nasze panele dyskusyjne są adresowane do wszystkich zainteresowanych współpracą gospodarczą z naszym krajem oraz zakupem polskich towarów i usług. Forum Gospodarcze w Toruniu daje możliwość nawiązania nowych kontaktów, co może zaowocować podpisywaniem w przyszłości nowych kontraktów handlowych.

Sytuacja Polityczna w Polsce się zmieniła. Czy Welconomy Forum in Torun nadal jest miejscem rozmów ponad podziałami?
Tak jest nadal, misja się nie zmieniła, od samego początku jest to platforma dyskusji pomiędzy politykami z różnych form działalności politycznych. Zawsze był i jest nasz najważniejszy cel, by ludzie ze sobą rozmawiali.

Forum Gospodarcze w Toruniu to jedno z największych kongresów ekonomiczno-gospodarczych w Polsce. Obejmie analizę najważniejszych wyzwań stojących zarówno przed polską, europejską jak i światową gospodarką w kontekście kryzysu ekonomicznego oraz procesów integracji i globalizacji. Jaka będzie tematyka kongresu w tym roku?

Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie Integracja i Współpraca - Gospodarka - Nauka – Innowacyjność. Pragniemy by debaty, które mają miejsce podczas konferencji przynosiły później rozwiązania rozwijające i wzmacniające nasze społeczeństwo i kraj. Innowacyjność będzie podejmowana zarówno w tematyce gospodarczej, ekonomicznej, jak i społecznej.

 / Fot. M. WróbelJacy goście ze świata polityki i biznesu będą obecni w Toruniu 7-8 marca.
Gości będzie dużo. W tej chwili potwierdzamy obecność. Nasze Forum Gospodarcze stało się wydarzeniem, w którym warto uczestniczyć, dlatego też spora liczba gości sam pyta czy może do Nas przyjechać. Sesje plenarne poprowadzą prof. Jerzy Buzek oraz prof. dr hab. Andrzej Tretyn.
O komentarz poprosiliśmy polityków oraz redaktorów naczelnych największych mediów. Do udziału w naszym wydarzeniu zaprosiliśmy m.in. Jarosława Gowina (Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego), Ryszarda Czarneckiego (Wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego), Annę Streżyńską (Ministra Administracji i Cyfryzacji), Krzysztofa Jurgiela (Ministra Rolnictwa), Jana Szyszko (Ministra Środowiska), Jerzego Kwiecińskiego (Wiceministra Rozwoju), Marka Zagórskiego (Wiceministra Skarbu Państwa), Katarzynę Kacperczyk (Wiceministra Spraw Zagranicznych), dr Janusza Steinhoffa (Wicepremiera RP 2000-2001), Romana Jagielińskiego (Wicepremiera RP 1995-1997), Olgierda Dziekońskiego (Ministra w Kancelarii Prezydenta RP 2010-2015), Andrzeja Halickiego (Ministra Administracji i Cyfryzacji 2014-2015).
Najlepiej sprawdzać na bieżąco na naszej stronie internetowej: WWW.welconomy.pl

Forum to również panele związane z tematyką społeczną. Do dyskusji zapraszacie socjologów, filologów, filozofów, etyków, a nawet księży. Dlaczego zwracacie się w stronę społeczną życia?
Dlatego, że jest ona nieodłączną częścią życia gospodarczego na całym świecie. To człowiek ze swoimi zaletami i wadami doprowadza do wojen, kryzysów, głodu, ale także właśnie człowiek może tym złym zjawiskom przeszkodzić. Dlatego kondycja intelektualna i polityczna przywódców światowych ma tak ogromny wpływ na codziennie życie każdego z nas na całym świecie. W związku z tym nigdy nie wolno zapomnieć o człowieku, jako podmiocie a nie przedmiocie działalności politycznej i gospodarczej niezależnie od kraju, języka i koloru skóry.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczniemy Sesją Plenarną dotyczącą innowacyjności w gospodarce. Dyskusję poprowadzi profesor Jerzy Buzek. Dlaczego taki temat?
Dziś w dobie świata globalnego nowoczesną technologię każdy może kupić. W związku z tym o sukcesie gospodarczym decyduje innowacyjność. Ktoś, kto wykonuje dany produkt lepiej jakościowo, szybciej i taniej ten ma większe szanse by go sprzedać za dobrą cenę. I tylko Ci, którzy ciągle udoskonalają swoje produkty i ich konkurencyjność będą na rynku w sposób trwały z sukcesem finansowym

Drugiego dnia Sesja Plenarna poświęcona będzie innowacyjności we współczesnej nauce. Właśnie czy uczelnie wyższe są już dostosowane do potrzeb nowoczesnej gospodarki?
Nie, jeszcze nie są dostosowane m.in. dlatego cały drugi dzień chcemy temu zagadnieniu poświęcić. Co prawda rodzi się już nowe pokolenie przedsiębiorców, którzy wiedzą, że część swoich zysków trzeba przekazać naukowcom na nowoczesne technologie produkcji jednak jeszcze ciągle uczelnie nie do końca są gotowe strukturalnie i organizacyjnie, aby takie potrzeby biznesu w pełni zabezpieczyć. Samo to, że będziemy dyskutować na te tematy już wskazuje, że biznes i nauka nie tylko się poszukują, ale coraz bardziej potrzebują.


Bardzo dużo mówić się będzie o kłopotach u sąsiadów. O podziałach w Unii Europejskiej, o konfliktach na Bliski Wschód czy też w Europie Wschodniej?
Oczywiście, że także w Europie Wschodniej, ponieważ konflikty militarne, religijne powodujące zarzewia wojny nie tylko mają wpływ na gospodarkę w krajach ich dotyczących, ale także globalnie na całym świecie, co widać po wartościach walut na giełdach światowych.

 / Fot. M. WróbelDużo będzie też tematów związanych z administracją zarówno tej na szczeblach rządowych, jaki samorządowych. Uważa Pan, że ta administracja jest źle skonstruowana, albo jest za mało nowoczesna. Czy nie jest tak, że mamy za bardzo ją rozbudowaną i często utrudniającą życie przeciętnemu obywatelowi?
Sam uczestniczyłem w latach 90tych w procesie tworzenia struktur organizacyjnych państwa w dwóch rządach, jako minister konstytucyjny i zdaje sobie sprawę, że pewne mechanizmy organizacji państwa, które uznawaliśmy wówczas za bardzo dobre częściowo się zdezaktualizowały, albo okazały się nie słuszne. Poza tym najzwyczajniej w świecie upłynęło wiele lat i zmieniły się czasy, zadania i miejsce geopolityczne Polski, dlatego zawsze póki żyje w imieniu takich osób jak śp. prof. Regulski, prof. Kulesza, prof. Pańko będę prowokował współcześnie rządzących do dyskusji na temat organizacji naszego państwa.

Jak zawszę bardzo ciekawie zapowiadają się tematy rolnicze. Wydaje nam się, że cieszą się one zawszę dużym powodzeniem. Będzie o problemach Unii Europejskiej i przyszłości naszego rolnictwa?
Będzie dużo, chcemy wręcz mieć taki plan na kilka najbliższych lat, w którym omawiać będziemy każdego roku najbliższą przyszłość wsi i rolnictwa w gronie obecnych i byłych ministrów rolnictwa razem z przedstawicielami UE i biznesu. Sesję będzie poprowadził Artur Balazs Minister Rolnictwa… Poza tym z zagadnień rolniczych będą jeszcze tematy specjalistyczne jak chociażby przyszłość hodowli zwierząt futerkowych w Polsce i -promocji polskich produktów rolnych na arenie międzynarodowej..

Będzie też o współpracy Polski z innymi krajami. Jakie Państwa przyjęły zaproszenie do spotkania?
Afryka, Australia, Ameryka Południowa i Północna, Azja, Europa. W tym roku udało nam się zgromadzić gości z całego świata. Więc Welconomy rozbrzmiewać będzie wieloma językami, kulturami i poglądami. Wierzymy, że nasi goście wywiozą bardzo dobrą opinie zarówno o naszym kraju jak i regionie.

Kto i w jakiej formie może wziąć udział w Toruńskim Forum Gospodarczym?
Informację są na naszej stronie www.welconomy.pl. Udział w poszczególnych panelach jest bezpłatny (dobrze by było zgłosić swoją obecność nam), zachęcam do licznego udziału gdyż tematyka zainteresuje każdego. Jednak, gdy ktoś zechce wziąć udział w całości wydarzenia z wydarzeniami dodatkowymi to jest to już odpłatne. Zachęcam również do kontaktu z nami firmy i instytucję zainteresowane współpracą. Myślę, że warto zainteresować się Naszym wydarzeniem, które jest świetną promocją i ważnym wydarzeniem.

Bardzo dziękujemy za rozmowę !

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.