Facebook Google+ Twitter

O Super Bowl słów kilka

W nocy, kiedy spaliśmy, w USA miało miejsce najważniejsze wydarzenie sportowe, czyli 44. finał Super Bowl. Po raz pierwszy w historii triumfowała drużyna New Orleans Saints. "Święci" pokonali 31-17 Indianapolis Colts. Pytanie: o co w tym chodzi?

Parę lat temu ze sportowego czasopisma dla młodzieży wydarłem pół strony, na której znalazły się ciekawostki dotyczące największego widowiska sportowego w USA. Minęło trochę czasu i zastrzegam, że dane mogą nieznacznie odstawać od przedstawionych poniżej. Ale tylko nieznacznie.

25 ton hot dogów zjadają kibice podczas meczu o Super Bowl! Gdybyśmy ułożyli je obok siebie, powstałaby ośmiokilometrowa ścieżka!

40 tysięcy ton lodu wykorzystuje się do chłodzenia wszystkich napojów.

50 mln dolarów wydają Amerykanie na jedzenie w czasie Super Bowl weekend. Wystarczyłoby to, aby każdemu dziecku w Stanach kupić trzy sztuki Play Station 2!

90 proc. wszystkich krajów na świecie mogło oglądać to wielkie wydarzenie!

1500 osób serwuje jedzenie i napoje. To ponad 31 naszych reprezentacji na igrzyska w Vancouver!

24 tysiące kubków napojów sprzedaje się podczas samego meczu.

10 tysięcy skrzynek orzeszków rozchodzi się podczas tego "święta". Gdyby postawić je na sobie, powstałby budynek wyższy od Empire State Building!

Ale co to jest?Skąd się biorą takie niesamowite liczby? I czym jest to całe Super Bowl?

Super Bowl to finał rozgrywek amerykańskiej ligi zawodowej NFL (National Football League). I kolejne pytanie: dlaczego "football" skoro w grze używa się częściej rąk niż nóg? Moim zdaniem trudno znaleźć logiczną odpowiedź. Również sam futbol amerykański jest dziwny sam w sobie. Nie mogę oprzeć się pokusie i stwierdzam, że jest to uproszczona wersja rugby. Ale wróćmy do sedna sprawy, czyli popularności tego wydarzenia.

Dzień, w którym odbywa się finał Super Bowl jest nieformalnym świętem narodowym. Warto też wspomnieć, iż nie jest to jedynie święto sportowe. W przerwie spotkania odbywają się liczne koncerty, które przyciągają także tych, którzy sportem się nie interesują. Mówiąc o tym święcie, nie można zapomnieć o pieniądzach. Ogromnych pieniądzach. Reklamy telewizyjne kosztują wtedy miliony dolarów za 30-sekundowy spot.

Bez wątpienia finał Super Bowl jest dla Amerykanów wielkim świętem. Świętem sportu, jedzenia, picia oraz zarabiania pieniędzy. Jest to jednak coś, czego pewnie wielu Europejczyków nigdy nie zrozumie. Bo nie ma czego rozumieć!

Źródła:
-liczby Super Bowl : BravoSport
-"Ale co to jest?": http://pl.wikipedia.org/wiki/Super_Bowl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.