Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18940 miejsce

O świętach Bożego Narodzenia

Bieda i ubóstwo w Polsce istniały od dawna. Problem pogłębia się i staje bardziej widoczny podczas świąt Bożego Narodzenia.

 / Fot. Katarzyna DuszakZima jest najcięższym okresem w życiu najuboższych, często samotnych osób. Mróz, śnieżyca, brak rodzinnego ciepła... Nie wiadomo, gdzie się podziać... a inni siedzą przy bogato zastawionych stołach z rodziną. Potem rozpakowują obrzydliwie drogie prezenty. Z drugiej strony, ludzie grzebią w kontenerze, z nadzieją na znalezienie strawy...

Wigilia dawniejNa przestrzeni historii miały miejsce przykre Wigilie m. in. w czasach zaborów, powstań w XIX w. i wojen XX wieku. Jacek Malczewski ukazał na obrazie Wigilia na Syberii wieczór wigilijny na obczyźnie, w niewoli... Na twarzach ośmiu mężczyzn siedzących siedzących przy pustym stole widnieje zmęczenie, smutek i zamyślenie. Ten moment wskazuje na chwilę milczenia i zadumy zesłańców.

Samotność bardzo doskwiera ludziom, gdy ich bliscy zginęli, zaginęli lub ich internowano. Taki wymiar samotności ujęła Elżbieta Arend - Sobocka na obrazie Wigilia. Samotna postać siedzi przy stole, nad pustym talerzem, z głową ukrytą w dłoniach, a obok drugi pusty talerz... Zdecydowanie można uznać, iż jest zrozpaczona.


PrzyczynyW teraźniejszości, z dnia na dzień, różnice materialne są coraz większe. Przyczyną najczęściej jest bezrobocie, nagła utrata pracy lub dachu nad głową, choroba lub śmierć bliskiej osoby.

PomocKażdy z nas może pomóc bliźniemu, który znalazł się w losowo trudnej sytuacji życiowej.

Czasami przy budynkach mieszkalnych znajdują się beczki na chleb i inne produkty żywnościowe. Warto tam umieścić np. wigilijną paczkę z żywnością, nie zepsutą czy spleśniałą, lecz z żywnością świeżą i właściwie przechowywaną. W Ustce zdarzyło się, że osoby potrzebujące pomocy materialnej narzekały, że mieszkańcy wrzucali do beczek chleb czerstwy oraz spleśniały.

Organizacja Caritas Polska również wspiera ubogich. Między innymi w usteckich hipermarketach wolontariusze prowadzą zbiórkę żywności. Przy kasach stoją specjalne wózki. Miałam okazję widzieć, jakie te wózki zostają puste, a klientom towar zakupiony w tych hipermarketach wypadał z bagażnika drogiego auta. Bądźmy bardziej wrażliwi na los innych. Święta Bożego Narodzenia są czasem, który jednoczy ludzi, a nie dzieli.

Kłopotliwe sytuacjeSzczególnie przed świętami mamy także doczynienia z wyjątkowo zmiennymi cenami. Owszem, codziennie jest multum promocji, lecz są one zbyt krótkotrwałe, czasem jeden dzień lub zaledwie kilka godzin.

W jednym z hipermarketów w Ustce klient podchodzi do kasy i dowiaduje się, że cena towaru nagle uległa zmianie. Wzrosła. Jeśli klient jest uboższy, towar musi zwrócić i wyjść z pustymi rękoma i pustym żołądkiem ze sklepu, a tyle innych osób stało w kolejce z przepełnionymi wózkami.
Jednak na południu Polski, w Wiśle, również w hipermarkecie osoby mogły zapłacić później, a towar wziąć ze sobą. Nie zdarzyło się, żeby ktoś np. ukradł towar i wyszedł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.