Facebook Google+ Twitter

O świętach na serio i z przymrużeniem oka

W czasach, gdy w hipermarkecie, odstawszy oczywiście swoje w kolejce do kasy, kupisz nie tylko składniki do wigilijnych potraw, lecz również gotowe potrawy, a czas oczekiwania na obsłużenie równy jest czasowi przyrządzenia dania, szkoda życia na stanie przy garach. Lepiej obejrzeć ulubiony serial…

 / Fot. SPGWGdy operatorzy sieci komórkowych oferują nam świąteczne superpromocje, a karty płatnicze statystycznych Kowalskich ocierają się o stan "transakcja nie może być zrealizowana" (w skrócie brak środków), bo przecież Kasia chce mp4, Michał laptopa, a mąż właśnie poinformował, że na świąteczny obiad zaprosił dawno niewidzianych kolegów ze studiów, z żonami, w sumie sześć osób, w tym dwie z dyplomacji, więc jedzenie musi być ekstra… W czasach, gdy prawie na nic nie ma czasu, a znajomi jeśli są, to zazwyczaj on line, istnieją rzeczy, których kupić nie można, za wszystkie inne…. (piiiii kryptoreklama), ale nie oto chodzi, byle z rozsądkiem i bez szaleństwa. Ważne żeby tworzyły świąteczny nastrój.

Choinka – najmłodsi chcą by była prawie pod sufit i koniecznie prawdziwa. Dorośli na prawdziwe w domu spoglądają niechętnie, bo drzewko się sypie, zajmuje dużo miejsca, pragmatyzm wypiera dziecięcą radość. Rozwiązanie kompromisowe: małe żywe drzewko w doniczce lub kilka świeżych świerkowych gałązek w wazonie.Zwyczaj strojenia choinki pojawił się w Polsce w XVIII, a pierwowzorem świątecznego drzewka były jodłowe lub świerkowe gałązki umieszczane w domach jako znak symbol życia i wzrostu plonów. Z kolei gałązki wieszane u sufitu ozdobione jabłkami, orzechami czy wycinankami z papieru miały zapewnić pomyślność i chronić domowników przed złem.

Opłatek - świąteczny symbol znany nam od dziecka. Tradycja dzielenia się opłatkiem nawiązuje do zwyczaju dzielenia się chlebem. Łamanie się chlebem jest dowodem zażyłości, przyjaźni oraz gościnności. Zwyczaj ten służy jednaniu się ludzi w jedną wielką rodzinę.

Życzenia - tradycyjne Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku wysyłane pocztą odchodzą już do lamusa. Jeśli już ktoś zdecyduje się je wysłać, powinien zrobić to co najmniej w połowie listopada wtedy tuż przed wigilią adresat znajdzie je w skrzynce pocztowej. Być może właśnie dlatego coraz częściej tradycyjne kartki pocztowe zamieniamy na @maile czy SMS-y. Tu nie konwencja się liczy, lecz właśnie inwencja. Podsumowując, nieważne jaką drogą je wysyłamy, ważne by były szczere i niebanalne. I jeszcze jedno, by odpowiedni tekst trafił do odpowiedniej osoby. Nie każdy szef ucieszy się, gdy podwładny życzy mu ,,prezentów kupę i rózgi na d….”, a nie każda babcia, nawet jeśli ma internet z kartki z reniferami popijającymi z butelki, z dopiskiem chluśniem, bo uśniem.

Prezenty - te wymarzone wywołują całą gamę pozytywnych uczuć, te nietrafione również, ale w odwrotną stronę.Tak było, jest i będzie. Zmienić może to większe zainteresowanie tym, co potencjalny obdarowany lubi, o czym marzy i co mu się przyda, z wyjątkiem kapci, skarpet, kolejnego swetra w rozmiarze XXL, gdy na co dzień nosi L, książki o savoir vivre, zapachowej świeczki, kalendarza dla biznesmena, obrusa, kompletu ręczników itd…

Ziółka na niestrawność - po jedenaste: nie mieszaj - mawiała moja znajoma. Z tą radą pozostawiam wszystkich amatorów świątecznego obżarstwa. A jeśli już przesadzimy z barszczem, bigosem, karpiem i słodkościami, warto sięgnąć po jakiś specyfik, oczywiście przed użyciem zapoznawszy się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Przecież nie oto chodzi, by jedynym świątecznym wspomnieniem były niechciane kilogramy albo niestrawność.

Miła atmosfera- bez niej żadne święta nie miałyby sensu. Unikajmy, o ile to możliwe, smutnych tematów, przestańmy narzekać na brak pieniędzy i sytuację w Polsce,w przerwie między makowcem a sernikiem nie serwujmy sobie nawzajem medycznych horrorów (czyli na co kogo operowali i w jaki sposób). Nie kłóćmy się o pilota do telewizora i miejsce świątecznego spaceru. Tego wszystkim, a przy okazji sobie na nadchodzące święta z całego serca życzę.

Fragmenty ,,opłatek”, ,,choinka” na podstawie, Kartki z kalendarza. Święta, wybór i opracowanie tekstów A. Draganek, Bydgoszcz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ziółka na niestrawność...;-) to pewnie już niedługo....

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst :) Najbardziej podobała mi się internetowa kartka dla babci z reniferami ;) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ fajny tekst w lekkim klimacie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.12.2007 12:44

Bardzo ciekawy tekst, napisany z humorem (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.