Facebook Google+ Twitter

O szczecińskiej awanturze o krzyż głośno w Wielkiej Brytanii

Awantura o symbole religijne na ścianie sali sesyjnej szczecińskiej rady miasta odbiła się echem w Wielkiej Brytanii. Internetowe wydanie "The Telegraph" określiło ją jako "rzucenie rękawicy silnym i wszechobecnym wpływom Kościoła w Polsce".

The Telegraph / Fot. screenPrzypomnijmy, że 28 lutego podczas sesji Rady Miasta Szczecin członkowie Ruchu Poparcia Palikota obok krzyża wiszącego na ścianie sali obrad umieścili gwiazdę Dawida i półksiężyc. Symbole religii żydowskiej i muzułmańskiej zdjął radny PO, Jerzy Sieńko. Komentując później ten krok, radny powiedział, że jego zamiarem było przywrócenie sali wyglądu sprzed niekonsultowanych z Radą Miasta zmian.

Na zdjęcie gwiazdy Dawida i półksiężyca zwolennicy Janusza Palikota zareagowali z kolei usunięciem krzyża. - Przestrzeń publiczna powinna być wolna od symboli religijnych - argumentowali. Krzyż na sali obrad ponownie zawiesił radny PiS Artur Szałabawka. Przedstawiciele RPP w odpowiedzi wnioskowali o umieszczenie na ścianie sali wszystkich symboli religijnych. Radni natomiast zaproponowali przyjęcie uchwały, która utrzyma status quo - umożliwi zawieszenie wyłącznie krzyża.

Palikot: w Sejmie powinny zawisnąć gwiazda Dawida i krzyż prawosławny

Jak zaś informuje tvn24.pl, do sprawy wraca internetowe wydanie brytyjskiego "The Telegraph". Akcję przedstawicieli Ruchu Poparcia Palikota nazywa "rzuceniem rękawicy silnym i wszechobecnym wpływom Kościoła w Polsce". Serwis podaje, że chrześcijański krzyż wisi na "tysiącach ścian" szkół, szpitali i urzędów, co w ocenie dziennikarza ma przeczyć laickiemu charakterowi państwa, zadeklarowanemu w konstytucji.

"The Telegraph" przywołuje stwierdzenie Janusza Palikota, jakoby Polacy przez tysiąc lat byli niewolnikami Kościoła katolickiego. Z drugiej strony serwis podaje, że 90 proc. naszych obywateli deklaruje wiarę katolicką, Kościół zaś bardzo silnie związał się z historią i kulturą narodową, co uprawnia uprzywilejowaną pozycję krzyża wobec symboli innych religii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pamiętajmy o tym, że w Wielkiej Brytanii jest młoda silna prężna Polonii;)) I jeśli już w rodzinnym kraju nie można żyć nie mając wszem i wobec - ale przede wszystkim w polskich mediach - krzyża na widoku; to przynajmniej poza jej granicami...choć trochę wolności posmakować;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
drap
  • drap
  • 07.03.2011 16:01

Krzyż to śmiercionośne narzędzie tak jak szubienica, gilotyna ... krzesło elektryczne ..

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 07.03.2011 12:33

Polska to zacofany kościelny kraj,cywilizowana Europa śmieje się z durnych polaczków ,pluję na krzyż i kościół ,już murzyni są mądrzejsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
  • obywatel
  • 07.03.2011 10:46

Jedyna alternatywa na obecnej scenie politycznej to RP z liderem Januszem Palikotem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto czym wojuje, od tego ginie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 07.03.2011 09:08

Palikot ma rację i jeszcze liść marihuany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.