Facebook Google+ Twitter

O Szkole Muzycznej w Radziejowie. Wywiad z Lilą Filutowską.

15 grudnia nastąpił odbiór techniczny nowej sali koncertowej przy Szkole Muzycznej I Stopnia w Radziejowie. Powstała okazja, aby porozmawiać z Lilą Filutowską, dyrektor szkoły.

Pani dyrektor proszę o podanie, jakie były początki powstania tej placówki, która od lat działa na terenie powiatu radziejowskiego. Można spotkać się z Waszymi przedstawicielami przy okazji wielu imprez, które zawsze uświetniacie swoimi występami, wywołując aplauz słuchaczy.
Lilia Filutowska dyrektor Szkoły Muzycznej w Radziejowie. / Fot. Karol Szmagalski- Powiem tak. 4 września 1978 roku rozpoczęła działalność filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Było to możliwe dzięki inicjatywie władz miasta Radziejowa i poparciu ówczesnego dyrektora Szkoły Muzycznej I i II stopnia we Włocławku Pana Zygmunta Bojakowskiego. Początkowo szkoła nie miała własnej siedziby i lekcje odbywały się w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 1 w Radziejowie. Pierwszym kierownikiem radziejowskiej filii została Pani Marianna Strzelecka. Pod kierunkiem 4. nauczycieli naukę rozpoczęło 38 uczniów w klasach: skrzypiec, fortepianu, instrumentów dętych, akordeonu i przedmiotów teoretycznych. W roku 1980 poszerzono ofertę filii szkoły o klasę wiolonczeli, a rok później zajęcia dydaktyczne przeniesiono do budynku ówczesnego Komitetu Miejskiego PZPR. Początek lat dziewięćdziesiątych dał nowe szanse rozwoju szkoły. Siedzibą filii stało się IV piętro Urzędu Miasta i Gminy w Radziejowie. W 1995 roku objęłam stanowisko kierownika filii, uczyło się wówczas 55 uczniów. Staraniem władz powiatowych w 2000 roku usamodzielniono szkołę.

Od 1 września 2000 roku placówka istnieje jako samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Szkoła Muzyczna I Stopnia w Radziejowie / Fot. Karol SzmagalskiRadziejowie. Szkoła otrzymała nową samodzielną siedzibę, uczęszczało wtedy do niej 97 uczniów. Poszerzono ofertę szkoły o instrumenty dęte drewniane i blaszane.

Jaką prowadzicie działalność?
- Szkoła nasza prowadzi działalność edukacyjną w zakresie nauki gry na instrumentach oraz szeroką działalność koncertową i kulturotwórczą na terenie miasta i powiatu. Naszym podstawowym celem jest rozwijanie muzycznych zdolności dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie zamiłowania do wspólnego muzykowania i wykorzystywania własnych umiejętności na rzecz rozwoju kultury muzycznej środowiska lokalnego. Oferta szkoły jest skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 roku życia, obejmuje naukę gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, flecie poprzecznym, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie i tubie. Ponadto uczniowie uczestniczą w zajęciach teoretycznych oraz w różnych formach muzykowania zespołowego takich jak: chór, zespół wokalny, zespół pieśni dawnej, orkiestra dęta oraz zespół kameralny. Obecnie w Szkole Muzycznej I stopnia uczy się 190 uczniów i pracuje w niej 21 nauczycieli.

Zespół Kameralny / Fot. Karol SzmagalskiWięcej Zespoły

Klasa akordeonu / Fot. Karol SzmagalskiKlasa saksofonu / Fot. Karol Szmagalski więcej klas Klasy

Wszyscy to fachowcy wysokiej klasy oddani bezgranicznie młodzieży i muzyce to dzięki ich pracy odnosimy wiele sukcesów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.