Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10640 miejsce

"O sztuce widzenia" - prof. Andrzej Jan Wróblewski

Prof. Andrzej Jan Wróblewski, będąc rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, utworzył Wydział Wzornictwa Przemysłowego, którym kierował. Od 1988 roku taki sam program prowadził na Uniwersytecie Illinois. Teraz mieszka w Vancouver.

prof. Andrzej Jan Wróblewski w Vancouver / Fot. Michał RadoszewskiGrupa EPIZOD, prowadzona przez Irenę Gostomską zorganizowała 28 listopada w sali Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Vancouver, (Kolumbia Brytyjska, Kanada) prezentację prof. Andrzeja Jana Wróblewskiego "O sztuce widzenia".

W oparciu o przygotowywaną do druku książkę o tym samym tytule, prof. Andrzej J. Wróblewski, posługując się ciekawym, czasem zaskakującym zestawianiem obrazów, ukazał słuchaczom między innymi: jak zmieniały się środki wyrazu na przestrzeni ostatnich 4000 lat, jak w tym okresie następowała ekspansja twórczości (ilości twórców w stosunku do mieszkańców ziemi), jak zmiany w otoczeniu spowodowały przekształcenia w wyglądzie otaczającej nas rzeczywistości, co wpływa na upośledzenie naturalnej wrażliwości naszego widzenia otoczenia. Lektor mówił również o tym czemu częściej widzimy to, co chcemy zobaczyć, a nie to, co możemy widzieć, oraz poruszył kwestię odpowiedzialności za emitowane obrazy. W wykładzie zarysowane były takźe odpowiedzi na pytania: jaki wpływ ma ten stan na życie codzienne i na odbiór sztuki, czy żyjąc w środowisku cywilizacyjnym jest możliwe odzyskanie wrażliwości widzenia, jak ważna jest sztuka widzenia w życiu współczesnego człowieka?

Prof. A.J.Wróblewski optymistycznie patrzy w przyszłość i uważa, że w dłuższej perspektywie czasu środowisko naturalne zwycięży, ponieważ człowiek absorbuje 70% swej wiedzy z otoczenia za pośrednictwem wzroku oraz ma potrzebę wizualizacji. Na zakończenie prelekcji zaprezentował swój krótki filmik - "pomnik dla kropli wody", którego piękno potwierdza takie założenie. Oto kilka migawek z tego niezmiernie interesującego spotkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Michał, poruszyłeś w swoim artykule bardzo ciekawy temat. Chętnie przeczytam książkę prof. Andrzeja Jana Wróblewskiego, jak tylko ją gdzieś znajdę. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.