Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17126 miejsce

O twórczości kobiet znanych i nieznanych - refleksje marcowe

Pretekstów do podróży może być wiele. Tym razem były to ostatnie dni wystawy malarstwa wrocławskiej artystki Gertrud Staats, której obrazy w otoczeniu dzieł innych śląskich artystek prezentowało Muzeum Śląskie w Görlitz.

Elisabeth Zimbal (1887-1985), bez tytułu [portret córki Margarety], lata 20. XX w., rysunek ołówkiem / Fot. J.BieleńkoGdyby ktoś oglądający barwny album Historii Malarstwa Europejskiego (Wydawnictwo Elipsa 2009) zadał pytanie: Dlaczego wśród 535 nazwisk malarzy, rzeźbiarzy i architektów, wymienionych w indeksie, jest tylko kilkanaście kobiet? – mógłby usłyszeć różne odpowiedzi. Że album nie pretenduje do roli encyklopedii, że takie były preferencje autorki, Marii Backman.

Ktoś inny mógłby dorzucić uogólnienie, że w historii sztuki kobiety odegrały mniejszą rolę, zatem i mniej dzieł pojawia się w muzeach i wydawnictwach. Zwolennicy biologicznych teorii o płci mózgu próbowaliby udowodnić, że kobiety są mniej zdolne i słabiej predysponowane do twórczego myślenia a przeciwnicy takich interpretacji argumentowaliby znikomą, w porównaniu z mężczyznami, obecność kobiet w życiu artystycznym przyczynami kulturowymi i stereotypami, które postrzegały kobietę wyłącznie jako "strażniczkę ogniska domowego i rodziny".

"Pewne aspekty ról przypisanych kobiecie przez naturę i społeczeństwo, nie zmieniły się do współczesnych czasów. W przypadku kobiet można założyć" - powiedziała Ewa Michnik, dyrygent i dyrektor Opery Wrocławskiej, w rozmowie z Anną Morawiecką - "że obciążenie, jakim jest prowadzenie domu i wychowanie dzieci, może przeszkodzić w karierze artystycznej. A więc zdarza się, że wówczas musi się dokonać wyboru: albo praca, albo rodzina". [3]

Drugi z prawej - rysunek węglem na papierze Grete Schmedes (1889-1985), portret Gertrud Fischer, ok.1909-11. W głębi akcenty wrocławskie. / Fot. J.BieleńkoFaktem jest, że przez całe wieki wiele obszarów działań artystycznych zdominowane było przez mężczyzn. A talent to zaledwie mały krok w złożonym procesie marszu do sławy. W każdej dziedzinie życia, żeby osiągnąć sukces należy do talentu dołożyć wiedzę, pracę, determinację. Czasem nawet poświęcenie.

Jak bowiem stwierdził Witruwiusz rzymski architekt, żyjący w I w. p.n.e. Ani bowiem talent bez wiedzy ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesująca relacja artystyczna, wnikliwe ujęcie tematu i dobry styl, świetnie sie czyta. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.