Facebook Google+ Twitter

O tym, co tkwi w głębi duszy. "Bez retuszu. Więzień czerwonego terroru"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-05-28 09:24

Władysław Cehak w książce "Bez retuszu. Więzień czerwonego terroru" pokazuje mało znany świat łagrów, pełen okrucieństwa i śmierci.

 / Fot. Okładka książkiBohaterem powieści Władysława Cehaka jest Andrzej Krasicki, jednak z przedmowy napisanej przez syna autora, dowiadujemy się, że tak naprawdę to Cehak skrywa się pod tym pseudonimem. Jego słowa uświadamiają trudności jakie miał, aby wytłumaczyć nawet rodzinie, lata upokorzeń i poniżenia spędzone daleko na wschodnich terenach Związku Radzieckiego.

Oszczędzę cytowania opisów nędzy, głodu i poniewierki. Są one bardzo wstrząsające i do głębi przejmujące. Pisarstwo Władysława Cehaka wyróżnia się oryginalnością żywej narracji. W jego relacjach jest mnóstwo naleciałości gwarowych, fachowego słownictwa wojskowego,wyrażeń potocznych i urzędniczego żargonu. Od pierwszych stron widać, że napisał tę książkę ciężko doświadczony przez los człowiek, który zna życie od podszewki. Ale, żeby było to do końca jasne, nie ma w jego wspomnieniach tak wielkiej goryczy i potencjału zemsty, jaki można zauważyć w wielu podobnych wypowiedziach skrzywdzonych przez tych ze Wschodu czy Zachodu, ocalałych z wojennej gehenny Polaków czy Żydów.

Czytając książkę: "Bez retuszu" (ze znaczącym podtytułem "Więzień czerwonego terroru"), odnosi się wrażenie, że ów pisarz i pilot, Władysław Cehak, pielęgnował w sobie wspomnienia z najpiękniejszego okresu życia – z lat młodości. I nie potrafi ich zatrzeć okrucieństwami żadna wojna, ani zabić najstraszliwszy terror. Na samym wstępie poznajemy opis nierównego starcia polskich samolotów "Czapla" i "Karaś" z niemieckimi myśliwcami i kluczem bombowców Luftwaffe, podczas kampanii wrześniowej. Chociaż jest to straszny, bezwzględny pojedynek pilotów walczących na śmierć i życie, autor używa wymyślnych metafor, kreśląc przed oczami czytelnika panoramę godną pędzla najlepszego malarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z ochotą przeczytam.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.