Facebook Google+ Twitter

O tym, jak stereotypy pięknie kiełkują

Polacy lubią kreować stereotypy. Na własnym podwórku. Łatwo rzucić tego typu ziarno na podatny grunt. Ono szybko wzrośnie pięknym stereotypem. Tylko ciężej taki chwast potem wyplewić. A potem sami się gubimy w ich gąszczu.

Według Normana Goldmana ("Wstęp do socjologii") stereotyp, to sztywne poglądy grupy ludzi, które sprzeciwiają się zmianie, nawet jeśli ich błędność jest oczywista.
Przy okazji niedawnego finału Mistrzostw Świata w piłce ręcznej, znów zrobiło się gorąco wokół rozdrapywania abstrakcyjnych stereotypów. Po obu stronach. Święte oburzenie zapanowało, gdy drużynę naszych szczypiornistów nazwano czerwonymi chamami/prostakami z Polski. I słusznie. Naturalnie z drugiej strony pojawiły się argumenty na temat „piękna” niemieckich kobiet.

Do czego zmierzam? Otóż poprzedni rok i początek obecnego uświadomił mi jedną niepokojącą rzecz. Bardzo drażliwi jesteśmy na wszelkie uprzedzenia kierowane pod naszym adresem, tymczasem… Polacy lubią kreować stereotypy. Na własnym podwórku. Łatwo rzucić tego typu ziarno na podatny grunt. Ono szybko wykiełkuje pięknym stereotypem. Ciężej taki chwast potem wyplewić.

A oto moja subiektywna lista 10 grzechów głównych. Ziaren zakażonych

  1. Nauczyciele to lenie, pracują połowę krócej niż inni a chcą dwa razy więcej zarabiać.

Niech jeden z drugim zamieszka z nauczycielem i zobaczy, co on przynosi z sobą do domu z pracy. Ja odpowiem. Pracę. Dziesiątki i setki sprawdzianów, programy nauczania, arkusze ocen do wypełnienia. Czas, czas, czas. Swój prywatny oddaje pracy. Ale nierób!

  1. Wyborcy PiS to namiętni słuchacze Radia Maryja

Wojciech Kilar wydaje mi się namiętnym słuchaczem innej muzyki niż radio ojca Rydzyka. To przykład. Sporo wyborców PiS nie wie nawet, co to za radio albo przynajmniej na jakich falach odbiera. Słowo. A Kaczyński to przecież specjalista od opery.

  1. Polska wschodnia to Polska B. Biedy i bezrobocia

Rodacy. Niespodziewana wiadomość. Największe bezrobocie panuje w pasie od Lubuskiego przez Zachodniopomorskie po Warmińsko-mazurskie. Czyli w Polsce A?

  1. Kobiety w Polsce są dyskryminowane, gnębione i wydelegowywane „do garów”

Znam sporo kobiet, którym bez problemu mogę buty wyczyścić. Za kompetencję i siłę przebicia. Jeśli zaradne i uwielbiane Polki są dyskryminowane, to aż strach pomyśleć, w jakim piekle żyją Włoszki. Liczba kobiet w Polskim parlamencie wzrosła najgwałtowniej w całej UE. Jesteśmy pod tym względem w czołówce. Stolicą włada Hanka Walz. I teraz już nawet nie wiem, czy Donald nie jest szyją.

  1. Mohery

Wypraszam sobie deprecjonowanie intelektualne kobiet noszących moherowe berety. Wydaje mi się, że to jeden z najagresywniejszych i najszybciej kiełkujących stereotypów ostatnich miesięcy. Te kobiety wykazują nieraz więcej mądrości życiowej niż niejedna klasa maturalna. Skandaliczne jest celowe zdezawuowanie pojęcia moher. Stało się ono obelgą. Bez sensu.

  1. Górnicy niemiłosiernie doją Warszawę

Ten stereotyp zasiała sama stolica. Uprzedzając zapewne własne wyrzuty sumienia i kompleksy. Czego? A między innymi tego, że za śląski węgiel była odbudowywana i przez długi czas ogrzewana za grosze. Ale to ziarno jest odporne. Ulala. Ozime.

  1. W  Polsce zapanował ciemnogród lub łże-elitaryzm

Cóż ja się tutaj będę rozpisywał. Warto uderzyć się w pierś. Obojętnie, czy w prawą, czy w lewą. Obydwie tak samo zawiniły. Czy i ty byłeś nietolerancyjny? Wyzywając tych, co myślą inaczej niż ty. I po co? W jakim celu? Powiem ci: aby podać nawóz nowemu stereotypowi. Sztuczny nawóz.

  1. Coraz częściej aż strach wyjść na ulicę.

Ale gdzie? W Burakowie czy ogólnie w Polsce? Tuż za plecami, gdzieś niedaleko, nieśmiało dobija się do naszych uszu i krąży takie oto badanie policji. Dobiło się? To ziarno było modyfikowane genetycznie na początku. Może dlatego tak trudno wyciąć kiełki.

  1. W Polsce nie buduje się autostrad

Spokojnie, spokojnie. Bez pośpiechu. Przez ostatnie cztery lata wybudowaliśmy kilkanaście razy więcej kilometrów autostrad niż przez poprzednie trzynaście lat. Ale cóż się dziwić, nawet większość kierowców nie rozumie i nie umie czytać map samochodowych. Zaryzykuję stwierdzenie, że pogląd się utrzyma nawet gdy dokończą A1 i A2.

  1. Każdy, kto ma teczkę, musi być agentem

Na logikę ludu. Niestety. SB i UB to były takie cholerstwa, że na jeden thriller by nie starczyło. Błędem jest niedocenianie tej hydry. Niedobry stereotyp więc nam wzrasta. Wystarczy nazwisko i można go skreślić. Bardzo podatny stereotyp. Nawet na piasku.


No i żniwa. Potem jak takie wielogatunkowe zboże zbierzemy, to aż strach myśleć, jaki chleb każecie nam jeść, Rodacy.
Kogo sumienie choć troszkę ruszyło może zminusować autora. A co! Nie będzie nam więcej wypominał!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

...ale co do kobiet - nie jest to tak do końca, jak piszesz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

o, mojego ulubionego poetę zacytował. Obiecuje plus :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiełkujesz..

Bądź wierny. Idź.

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stereotypy tępić trzeba i dlatego plus! Chociaż oczywiście nie ze wszystkim się zgadzam. Mianowicie:

4 - Kobiety są dyskryminowane. Krąży wokół nich mnóstwo stereotypów - że puste, że głupie, że z matmą sobie nie radzą, że nie powinny się zajmować pracą.
6 - Kilka miliardów rocznie na nieuzasadnione przywileje to jest gigantyczne dojenie.
9 - Śmiesznie mało tych autostrad jest. Kilkanaście razy więcej niż ~0 to wcale nie jest dużo ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, dziękuję za wzmiankę o nauczycielach. To serio. Podobnie jak plus.

Ja też odradzam wszystkim zamieszkiwanie z nauczycielem, a tym bardziej z nauczycielką - koszmar! ;-)
I jeszcze dostęp do komputera przez niego/nią utrudniony... Szkoda słów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobre spostrzeżenia i dlatego chętnie plusuję. Ciekawa forma, dobrze przeanalizowane, ogólnie zgadzam się z punktami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ad 4 : to nie stereotyp. Kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają o 30% mniej niż mężczyźni. Płeć silniej determinuje zarobki niż wykształcenie, choć przecież nie powinna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ef ma rację, ja też pochodzę z tych terenów. Są miejscowości, z których okolo polowa mieszkańców wyjechala.

No, a stereotypy zawsze są, w drugą stronę też :-)

Stereotyp kobiety wkurza czasem i mnie..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do 3 punktu. W Polsce B panuje bieda, bo mieszkam w niej. To raz. A dwa, bezrobocie jest dlatego mniejsze, że bardzo dużo ludzi wyjechało. Gdyby nie wyjechali, gwarantuje, że bezrobocie było by dużo wyższe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo chodzi o argumenty merytoryczne, nie emocjonalne i Ty to umiesz pokazać. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.