Facebook Google+ Twitter

O Ukrainie bez Tymoszenko

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się już po raz dwudziesty, aby rozmawiać o integracji europejskiej. Były wielkie oczekiwania i jeszcze większe rozczarowanie. Padały miłe stwierdzenia, były przyjacielskie gesty i ani słowa o Tymoszenko.

 / Fot. www.president.gov.uaW zeszłym tygodniu prawnik Julii Tymoszenko publicznie zakomunikował, że była premier przystała na propozycję Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego – zgodziła się wyjechać na leczenie do Niemiec „dla dobra Ukrainy”. Co więcej, Tymoszenko napisała prośbę o ułaskawienie do prezydenta.

W tych dwóch sprawach – wyjazd do Niemiec i złożenie wniosku o ułaskawienie – była premier dotychczas była nieugięta. Uniósłszy się honorem, zarzekała się, że nigdy tego nie uczyni. A jednak. Co na to prezydent? Czy nadal uważa, że sprawa Tymoszenko, to sprawa wymiaru sprawiedliwości i samej Tymoszenko? Odpowiedź na te pytania chciał poznać Bronisław Komorowski i zapewne poznał, ale nie taką, jakieś się spodziewał.

Jak stwierdzili prezydenci, była to rozmowa dotycząca perspektywy zlikwidowania ostatnich barier utrudniających tę europejską perspektywę i osiągnięcie sukcesu szczytu w Wilnie. Z dyplomatycznego na nasz oznacza to, że Janukowycz nie zmienił zdania i do 15 października, gdy Kwaśniewski i Cox będą składać sprawozdanie w Parlamencie Europejskim, nie uwolni Tymoszenko. Mimo to Ukraina liczy na wspaniałomyślność UE, która odstąpi od politycznego żądania, i zgodzi się podpisać umowę o stowarzyszeniu. Gdyby jednak nie, Kijów nie traci czasu i nie pali mostów na Wschodzie.

W dniu, kiedy prezydent Ukrainy przebywał w Polsce, premier pertraktował na Białorusi. A gdy 15 października w Strasburgu będą ważyć losy umowy o stowarzyszeniu, w Moskwie ukraińska delegacja rządowa omówi szczegóły współpracy z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.