Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25189 miejsce

O urologii i urologach w Polsce

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-11-25 14:53

Z powodu łagodnego przerostu gruczołu krokowego cierpi co drugi mężczyzna po 50 roku życia. Nieporównywalnie rzadziej rozpoznaje się raka prostaty, ale nowotwór ten jest i tak trzecim zabójcą mężczyzn w Polsce - to ok. 5,5 procent wszystkich zachorowań na nowotwory. Niestety, liczba zachorowań rośnie.

– Wzrost zachorowań na raka stercza dotyczy zwłaszcza mężczyzn w wieku 50 - 60 lat. Od 1980 roku liczba wykrywanych przypadków zwiększyła się w Polsce aż sześciokrotnie. W grupie mężczyzn po 60 roku życia wskaźnik zachorowań wynosi ok. 13 na 100 tysięcy – alarmuje prof. Zygmunt Dobrowolski, kierownik Kliniki Urologii Collegium Medicum UJ.

Kolejne miejsce pod względem liczby zachorowań mężczyzn na nowotwory zajmuje rak pęcherza moczowego, na który zapada ok. 5 tys. Polaków rocznie (ok. 80 proc. stanowią panowie). Śmiertelność wynosi tu ok. 50 proc. Głównie z winy samych chorych te schorzenia rozpoznawane są bardzo późno. Szybka interwencja medyczna pozwala wrócić do zdrowia czy wręcz uratować życie.

– Chodzi o to, by chorobę rozpoznawać jak najwcześniej, jak najszybciej leczyć i leczyć minimalnie inwazyjnie. Ale brakuje nam nowoczesnego sprzętu i bazy lokalowej. Kilka ośrodków w kraju, między innymi nasza klinika, wykonuje najnowocześniejsze procedury, ale generalnie stale gonimy Zachód. Zakupy sprzętu choćby dla tych wiodących klinik urologicznych są w naszym kraju za małe. Konieczne jest doinwestowanie. Bez aparatury i odpowiednich warunków lokalowych nie dogonimy najlepszych – podkreśla prof. Dobrowolski.

Natomiast wiedza i profesjonalizm polskich urologów plasuje ich w światowej czołówce. Można się było o tym przekonać podczas V Międzynarodowych Galicyjskich Spotkań Urologicznych, jakie pod przewodnictwem prof. Dobrowolskiego odbyły się właśnie w Krakowie. Wzięło w nich udział ponad 280 specjalistów z kraju i zagranicy. Dyskutowano głównie o diagnostyce i leczeniu schorzeń onkologicznych, czyli raka stercza, raka pęcherza moczowego i raka nerki. Doświadczeniami dzieliło się m. in. piętnastu wykładowców z Zachodu - liderów w poszczególnych dziedzinach urologii.
(jgh)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.