Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7365 miejsce

O Wenii, która zmartwychwstała!

Długie ciemne włosy, krzaczaste brwi i wielkie czarne oczy. Temperament bałkański, uroda słowiańska i siła celtyckich wikingów. Taka właśnie jest ta cała Wenia.

 / Fot. Tomasz BrusikWenia jest stara. Bardzo stara. Ciężko powiedzieć kiedy tak naprawdę przyszła na świat. Biorąc pod uwagę datę jej chrztu, narodziła się w VIII wieku. Ojcami chrzestnymi Wenii są Cyryl i Metody. Dziecko rzadko chrzci się od razu po porodzie. Ona też istniała już wcześniej.

Poczęta została w VI wieku. Narodziła się dopiero w wieku następnym. Wenia ma bardzo ciekawe drzewo genealogiczne. Pradziadkami i założycielami jej grodu byli Celtowie. Potem dziadek Weni poślubił dopiero co przybyłą na tę ziemię, piękną Słowiankę. Matka Wenii wyszła za Germanina. I tak Wenia skumulowała w sobie cechy charakterystyczne dla tych trzech wielkich plemion.

Była zdolnym dzieckiem. Opracowała pierwsze słowiańskie pismo. W końcu w jej żyłach płynęła słowiańska krew. Żyła krótko. Umarła w IX wieku. Padła ofiarą ekspansji Niemieckiej. Jej ciało posłużyło do poszerzenia ich terytorium.

Przepadła bez krzyku. Nikt szczególnie nie protestował. W chwili śmierci była jeszcze małą dziewczynką. To i strata była niewielka. Są tacy, co daliby sobie rękę uciąć, że widywali ją po śmierci. Głównie w XIII, XIV i XVI wieku. Jednak ona wciąż spoczywała zimna i martwa w grobie. Tłumaczono im, że Weni nie ma. Żyje ona jedynie w ich sercach, nie głowach, a to rozum kieruje ciałem. Nie wierzyli. Cierpliwie czekali na czasy, w których to emocje zrewidują porządek na świecie.

Czasy te w końcu nadeszły. Rewolucja francuska zmieniła sposób patrzenia na martwych. Ludzie zaczęli wierzyć, że można pokonać śmierć, nawet po tak długim pobycie w świecie nieobecnych. Liczni zastanawiali się: a co z ciałem, czy aby nie rozłożyło się przez te dziesięć wieków? Nawet po powstaniu z grobu, ciało będzie tak osłabione, że zaraz upadnie - mówili niewierzący. Nie zdawali sobie sprawy, w ilu sercach Wenia wciąż jest żywa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.