Facebook Google+ Twitter

O Wielkim Czwartku z ks. Mieczysławem Malińskim

Wielki Czwartek jest początkiem Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan rozpoczyna czas największych przeżyć religijnych. Na moje pytania zgodził się odpowiedzieć autor wielu książek i artykułów o tematyce religijnej – ks. Mieczysław Maliński.

Ks. Mieczysław Maliński. Fot.www.malinski.pl Wielki Post to przygotowanie do obchodzenia Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Z księdzem Mieczysławem Malińskim rozmawiam o Wielkim Czwartku jako wydarzeniu najważniejszym dla każdego chrześcijanina.

Wielki Czwartek "otwiera" Triduum Paschalne w Kościele. Może Ksiądz przybliżyć naszym czytelnikom historię Wielkiego Czwartku, a precyzyjniej mówiąc - dlaczego jest on taki ważny dla wierzących? Dlaczego on taki "wielki"?

– Dlatego "wielki", bo jest dorocznym powtórzeniem tamtego Czwartku sprzed dwóch tysięcy lat, w którym miała miejsce Ostatnia Wieczerza. Każda msza święta jest powtórzeniem liturgicznym Ostatniej Wieczerzy. Ale ta wielkoczwartkowa jest uroczystością rocznicową.

Tego dnia dla całej wspólnoty wiernych jest odprawiana tylko jedna msza święta. Jednak rano w kościele katedralnym biskup wraz ze swoimi kapłanami odprawia Eucharystię. Czy to jakiś szczególny rodzaj mszy?

– W tym dniu w katedrze biskup sprawuje Eucharystię w pełnej formie. A do tej pełnej formy należy obmywanie nóg dwunastu mężczyznom uczestniczącym w tej uroczystości. Tak jak Jezus na początku Ostatniej Wieczerzy obmywał nogi dwunastu apostołom.


Łagiewniki - Kraków. Fot. Anna Pająk.Wszyscy chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, na której Jezus Chrystus ustanowił dwa sakramenty.

– Jezus, mówiąc do apostołów: „To czyńcie na moją pamiątkę”, upoważnił ich do powtarzania Ostatniej Wieczerzy. Tym samym ustanowił sakrament kapłaństwa i sakrament Eucharystii, czyli mszy świętej, która jest liturgicznym powtórzeniem Ostatniej Wieczerzy.

W czasie mszy świętej Wieczerzy Pańskiej podczas hymnu "Chwała na wysokości Bogu" ostatni raz grają organy i dzwonią dzwony. Później słychać już tylko stukot kołatek. Co ma symbolizować ta zmiana? Dlaczego krzyż jest zasłonięty?

– Na mszy świętej wielkoczwartkowej organy grają tylko do hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. I tylko do tej chwili dzwonią dzwonki. Później są w użyciu tylko kołatki. Jest to forma zwyczajowa, która oznacza czas żałoby. Dzwonki się kojarzą z radością, a tu świętowany jest czas śmierci Jezusa.

Co oznacza stwierdzenie, że ofiara Chrystusa dokonała się bezkrwawo?

– Śmierć Chrystusa to ofiara krwawa. Ale msza święta, która jest powtórzeniem Ostatniej Wieczerzy, dzieje się bezkrwawo. Bo to nie jest nowa ofiara, tylko liturgiczne uobecnienie tej jednej jedynej ofiary Jezusa na krzyżu.

Jakie znaczenie ma gest obmycia nóg?


Chleb. Fot. Anna Pająk. – Obmycie nóg to symboliczne przeproszenie ludzi za krzywdy, a nawet za nieświadome przykrości wyrządzone naszym bliźnim.

Po Wieczerzy Jezus udał się z apostołami do ogrodu Getsemani. Dlaczego?

– Po Ostatniej Wieczerzy Jezus usiłował się ukryć, żeby nie wpaść w ręce ścigających Go nieprzyjaciół. Dlatego udał się do lasku oliwnego w Getsemani.

Czy jakoś szczególnie zmienia się wygląd ołtarza i tabernakulum podczas Triduum Paschalnego?

– W kościołach po mszy świętej wielkoczwartkowej zmienia się wygląd ołtarza i tabernakulum. Tabernakulum stoi puste, otwarte, Najświętszy Sakrament znajduje się w ciemnicy. Na ołtarzach nie ma kwiatów. Z ołtarza jest zdjęty obrus. To wszystko na znak żałoby i pokuty.

Po mszy Wieczerzy Paschalnej gdzie zostaje przeniesiony symbolicznie Jezus - do kaplicy adoracji czy do ciemnicy? Które określenie jest poprawne?

– Po mszy świętej wielkoczwartkowej Najświętszy Sakrament jest przeniesiony do bocznej kaplicy zwanej ciemnicą. To symboliczne ukazanie historycznego faktu, kiedy Jezus po sądzie u Annasza i Kajfasza spędził noc w więzieniu. Jezus jest adorowany przez wiernych. Stąd oba wyrażenia są poprawne – „ciemnica” czy „kaplica adoracji”.
Tabernakulum. Fot. Anna Pająk.
Jakie przesłanie płynie z Wielkiego Czwartku dla każdego wierzącego? Czy

Wielki Czwartek dla osoby duchownej ma inne znaczenie niż dla zwykłego wierzącego?

– Wielki Czwartek pozwala nam uczestniczyć we mszy świętej w sposób daleko bardziej intensywny niż w czasie zwyczajnej mszy, odprawianej w ciągu roku. To jest prawdziwie doroczna uroczystość, do której przygotowaliśmy się przez cały Wielki Post. Przez rekolekcje, gorzkie żale, drogi krzyżowe. I ta okoliczność tej mszy świętej pozwala nam w sposób głębszy przeżywać wydarzenia, jakie miały miejsce w czwartek przed dwoma tysiącami lat.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.