Facebook Google+ Twitter

O wsi polskiej na Polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego

Koło Literatury XX wieku Uniwersytetu Warszawskiego organizuje w najbliższym czasie dwa interesujące spotkania dotyczące obrazu wsi polskiej we współczesnej literaturze krajowej. Odbędą się one w ramach projektu naukowego "Dwugłosy".

Uniwersytet Warszawski. / Fot. Krzysztof KrzakPodstawą dyskusji będą książki Zbigniewa Masternaka i Pawła Potoroczyna. Pierwszy z nich, urodzony w Piórkowie na Ziemi Świętokrzyskiej opublikował zawierającą autobiograficzną trylogię "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk", na podstawie której w 2010 roku Andrzej Barański nakręcił film zatytułowany "Księstwo". Bardzo naturalistyczny portret XX - wiecznej wsi polskiej i do bólu prawdziwe portrety jej mieszkańców przyniosły autorowi poczesne miejsce wśród literatów reprezentujących wiejski nurt polskiej literatury.

Plakat Dwugłosów o wsi polskiej w literaturze. / Fot. Koło Literatury XX wieku UWW ubiegłym roku ukazała się natomiast "Ludzka rzecz" autorstwa Pawła Potoroczyna, menadżer kultury, dyplomata, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. Akcja tej znakomitej pod wieloma względami powieści toczy się w miejscowości... Piórków. "Powieść Potoroczyna jest rzeczą o polskości, ale opowiadaną w konwencji miejscami baśniowej i nie do końca poważnej. Autor potrafi zbudować powieściowy świat, potrafi bawić się językiem. Potrafi też, co rzadkie, stworzyć przekonujące sceny erotyczne. Nie tylko zresztą erotyka jest warta uwagi, ale też przekleństwa – wspaniałą, soczystą, kilkustronicową litanię przekleństw rzuca Żyd przeciwko Hitlerowi" - pisała o debiucie powieściowym Potoroczyna Justyna Sobolewska w "Polityce".

W najbliższy piątek, 24 października 2014 roku dyskusję wokół książek Zbigniewa Masternaka i Pawła Potoroczyna toczyć będą studenci i doktoranci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (początek spotkania o godz. 16.45 w sali nr 26 w siedzibie wydziału przy Krakowskim Przedmieściu 26/28). Natomiast w poniedziałek, 3 listopada br. w tym samym miejscu, tyle że w sali nr 17 o godzinie 17.15 o swojej wizji wsi polskiej dyskutować będą obaj pisarze. Spotkania poprowadzi Paweł Jaskulski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.