Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26134 miejsce

O wystawie „Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie”

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, otwarta 28 kwietnia, potrwa aż do końca września br. Ekspozycja ukazuje nieprezentowane dotąd pamiątki rodziny wybitnego pisarza i noblisty - Henryka Sienkiewicza.

Replika medalu Nagrody Nobla dla Henryka Sienkiewicza wydana przez Komitet Sztokholmski na wniosek rodziny pisarza. / Fot. Adrianna Adamek-ŚwiechowskaDorobek twórczy Henryka Sienkiewicza jest powszechnie znany, do niedawna stanowił w szerokim zakresie żelazny punkt lekturowy w programach nauczania. Jego pisarstwo cieszyło się ogromną, niekiedy niewyobrażalną poczytnością. Nadal jego dzieła budzą emocje, skłaniają do żywych dyskusji. Mniej znane są natomiast dokonania społeczno-polityczne pisarza, podejmującego liczne przedsięwzięcia obywatelskie w obronie zagrożonego bytu narodowego. Większość czytelników „Krzyżaków”, „Quo vadis”, „Trylogii” nie zna również działań jego potomków: dzieci, wnuków, prawnuków, których udziałem była i jest w zmieniających się wciąż warunkach historycznych kontynuacja idei, jakie ich przodek nakreślił w swych pismach i wyraził w czynach.

Sytuację tę zmienia zorganizowana w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach wystawa „Rodzina Sienkiewiczów w służbie Ojczyźnie”. Kuratorka wystawy, Małgorzata Gorzelak, podjęła temat ważny, rzadko obecny we współczesnych medialnych przekazach. Niewątpliwie istotnym jej przekazem, podkreślonym w broszurze, towarzyszącej wystawie, jest przedstawienie Henryka Sienkiewicza przede wszystkim jako wielkiego społecznika. Wielość i zasięg działań pisarza, a związana z tym obfitość materiałów, jak zaznacza autorka wystawy i szkicu na jej temat poszerza się znacznie o liczne świadectwa działalności jego potomków. Literackie osiągnięcia wpisują się w służbę obywatelską, mają zasadnicze znaczenie w dziejach narodu polskiego, ale nurt działań pozaliterackich odsłania nowe, często nieznane oblicze twórcy „Trylogii”.

Zasługi rodziny Sienkiewiczów dla Muzeum Diecezjalnego mają istotny wymiar ogólnospołeczny także współcześnie. Dyrektor ks. Paweł Tkaczyk zaakcentował, iż wystawa ma być zachętą do dyskusji nad problematyką służby obywatelskiej: „Mamy nadzieję, że ukazane na wystawie historie, niekiedy mniej znanych osób z Rodziny Sienkiewicza pomogą w odpowiedzi na pytanie, jak należy kochać własną Ojczyznę, o jaką Ojczyznę należy walczyć, jaką Ojczyznę należy budować”. Do refleksji mają skłaniać przedstawione fakty oraz przywołane słowa – cytaty, towarzyszące eksponatom, będące wypowiedziami członków rodziny Sienkiewiczów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Michał Bielski
  • Michał Bielski
  • 08.05.2012 12:20

Temat wystawy bardzo ważny. Życzę, aby spełnił oczekiwania organizatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zainteresowanie wszystkimi materiałami i serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 06.05.2012 22:20

Serdecznie Pani gratuluję wszystkich zamieszczonych tu pięknych artykułów oraz fotografii o Henryku Sienkiewiczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, też tak myślę. Wystawa warta jest uwagi... Przebyłam sporo kilometrów z Elbląga do Kielc, potem z powrotem, aby ją zobaczyć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 06.05.2012 20:31

Dziękuję za wiadomość o tej wystawie i o wszystkich tak ważnych szczegółach,o pamiątkowych przedmiotach i o opisie Ducha,jaki panował w rodzinie pisarza. Dzięki temu można sobie lepiej wyobrazić atmosferę domu rodzinnego Sienkiewicza oraz źródeł jego pisarskiej inspiracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.