Facebook Google+ Twitter

O wyższości jajka nad kurą, czyli żartem o nadchodzącym rytuale

Udowadniamy, że ważniejsze jajko od kury. Tym łacniej nam to się udaje, że w naszym, polskim zasobie świąt i obrzędów, nie mamy kłopotliwego Święta Dziękczynienia.

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Filozofowie się głowią, naukowcy zastanawiają przywołując teorię ewolucji. Problem podjęła również teologia. Ponoć przeważa pogląd, że to kwestia, która nie znajdzie rozstrzygnięcia. To i dobrze, bo czy aby na pewno musimy mieć wszystko wyjaśnione i poukładane? Raczej nie, o czym świadczą rosnące ciągoty społeczeństw do mistycyzmu.

Na okoliczność zbliżających się świąt wielkanocnych, pozwalamy sobie na parafrazę tego odwiecznego dylematu: co jest ważniejsze - jajko czy kura?
I proszę bardzo - odpowiedź w tym kontekście jest łatwa i przyjemna. Jajko, jajko - zakrzykniemy. To oczywista oczywistość dla dzieci szukających jajkowo-czekoladowych łakoci na stołach i w zakamarkach domów. Jajko - rzekną producenci słodyczy nabijający obroty w przedświątecznym czasie. Jajko - potwierdzą stateczni rodzice przygotowujący wielkanocne śniadanie. Jajko - ożywią się nastolatki na myśl śmigusowej lano-poniedziałkowej uciechy. Jajko - pokiwają głową babcie ślęczące nad pisankami. Jaki motyw najczęściej pojawia się na kartkach, którymi obdarzamy najbliższych na okoliczność wiosennych świąt? Jajko - zgodnie odpowiedzą artyści, drukarze i księgarze. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/malowane_jajka_130024.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Jajko ważniejsze od kury?! Wygodna teza w czasach, gdy szczęśliwych kur jak na lekarstwo - link A tu zdjęcie, które przypomina, jak prawdziwa kura wygląda - http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://przepisyswiateczne.files.wordpress.com/2009/01/kura.jpg&imgrefurl=http://przepisyswiateczne.wordpress.com/2009/01/28/przygotowania-do-zlego/&usg=__Xpgjy9Y_mrElAH6kVoqITrvpL38=&h=333&w=468&sz=54&hl=pl&start=8&um=1&itbs=1&tbnid=mE7iA9yRY5TESM:&tbnh=91&tbnw=128&prev=/images%3Fq%3Dkura%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN%26tbs%3Disch:1 (pierwsza z lewej) ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomirze, dziękuję za link do bardzo ciekawego artykułu Pawła Ileckiego :) Co prawda nie znalazłem tam potwierdzenia mojej tezy.... ;)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i jest..kwadratowe link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moze przy okazji warto przypomniec: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2010 20:25

ok Inka, zrobię niebawem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2010 20:22

Ilona :) Ja prosze na buraczano- kwadratowo to jajko z twojej galerii , chyba 17 zdjecie ( takie niebieskie z koralikami )

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2010 20:20

Już są kwadratowe arbuzy to może i jaja będą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście miało być...znosi... jakby kto miał jakieś skojarzenia inne:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto nosi kwadratowe ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ups..ale jaja.Jestem za kwadratowymi:)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.