Facebook Google+ Twitter

O wzorcach miłości i akceptacji. Recenzja poradnika Becky A.Baile

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-03-19 07:44

Książka "Łatwo kochać, trudno dyscyplinować" Becky A.Baile powstała po to, aby dorośli posiedli umiejętności dyscyplinowania samych siebie, bo tylko dzięki temu będą mogli z miłością kierować zachowaniem dzieci.

Becky A. Baile "Łatwo kochać, trudno dyscyplinować" / Fot. Okładka książki"Zapnij guzik, dlaczego masz buty zabłocone, czy odrobiłeś lekcje, pokaż uszy, obetnij paznokcie... I to nas uczy po trochu unikać, kryć się - nawet jeśli nic złego nie zrobiliśmy. A kiedy przypadkiem spojrzą, czekamy zaraz na jakąś uwagę" /Janusz Korczak "Kiedy znów będę mały"/

Często zdarza się, że rodzice chcą, aby ich latorośle postępowały tak, jak im nakazują, a nie tak, jak pokazują. Np. mówią do nich podniesionym głosem, by udały się do swojego pokoju i nie wychodziły stamtąd, dopóki nie zapanują nad swoimi emocjami. Albo pani w przedszkolu, widząc jak jedno dziecko wyrywa drugiemu zabawkę, podchodzi i mówi: „Dobrze wiesz, że nie zabiera się zabawek kolegom. Teraz ona jest moja". I... odbiera ją przedszkolakom. Małżonkowie kłócą się ze sobą, klnąc jak szewc i rzucając wyzwiskami, a póżniej chcą, by ich pociechy pokojowo rozwiązywały konflikty.

Zdarzyło się Wam tak postępować? A może stosowaliście manipulację, wykorzystując do tego jedzenie: "Jeśli będziesz grzeczny, zrobisz to, co mówiłem, to... pójdziemy do MC Donalda, kupię Ci frytki, colę, lody itd...". Czy wyprowadzeni z równowagi daliście klapsa maluchowi, a póżniej mieliście wyrzuty sumienia?

Zastanówmy się jeszcze jak się zachowujemy, gdy tkwimy w kilkugodzinnym korku, albo kiedy ktoś nam nagle drogę zajedzie i musimy hamować, aby uniknąć wypadku...lub gdy ukochana żona czy teściowa bez przerwy nas krytykuje? To tylko przykłady, bo takich sytuacji w codziennym życiu jest o wiele więcej.

Stres z pewnością nie pomaga w przekazywaniu właściwych wzorców zachowań i systemów wartości, ani w nauce szacunku do innych ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

xyz
  • xyz
  • 05.04.2012 10:42

3426 daj se siana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
3426
  • 3426
  • 24.03.2012 09:06

Słupki popularności i statystyka to nie wszystko. I co ty k... wiesz o miłości?

Komentarz został ukrytyrozwiń
2184
  • 2184
  • 19.03.2012 13:30

To niby takie proste i logiczne, a jednak trzeba umieć kochać . Słowa też są ważne, ale bez miłości są puste. Bardzo trudna sprawa z tymi uczuciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.