Facebook Google+ Twitter

O zabijaniu, z grafomanią w tle

Czy każde zabicie człowieka można usprawiedliwić strachem? Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdy ofiarą jest ciemnoskóry nastolatek, a sprawcą dorosły mężczyzna, biały.

 / Fot. Photo by US Army, from http://www.cid.army.mil/ Public DomainCoraz częściej obiegają świat, wiadomości o zabijaniu, o mordercach działających w amoku. Norweski szaleniec z zimną krwią strzelał w lecie ubiegłego roku do dzieci, jak do kaczek. Kilka dni temu w Tuluzie jeden człowiek zamordował Żydów francuskich, a "opętany" pijany żołnierz strzelał do wieśniaków afgańskich. Czy psychopatą działającym w amoku, może być tylko sprawca śmierci wielu istnień? Nie, szaleńcem jest też morderca jednego istnienia.

Ostatnio parlament amerykański i prezydent USA zajmują się korzystaniem z prawa użycia broni palnej w chwili poczucia zagrożenia. Dyskusję sprowokowało  / Fot. W24wydarzenie mające miejsce miesiąc temu w Sanford na Florydzie. Obywatelski strażnik praworządności, zastrzelił nieuzbrojonego 17-latka ponieważ wyrostek wydał mu się podejrzany i knujący "skok". Człowiek ten do dziś jest na wolności, jak twierdzi tamtejsza policja, brak podstaw do oskarżenia go o zabójstwo. Ochroniarz utrzymuje, że strzelał w strachu o własne życie, eliminując niebezpiecznego osobnika. Amerykanie, zadają sobie pytanie czy rzeczywiście działał w obronie koniecznej? Czy w ogóle należy go sądzić, a jeśli tak, to czy o przekroczenie granic obrony koniecznej, o umyślne pozbawienie życia, czyli morderstwo, czy o nieumyślne spowodowanie śmierci?

Sprawa komplikuje się dodatkowo, gdyż ofiarą jest ciemnoskóry nastolatek, a sprawcą dorosły biały mężczyzna. Wyłania się dodatkowe pytanie: czy obecnie, jeszcze istnieje w USA aż tak chorobliwa nienawiść rasowa, prowadząca do morderstwa nastolatka absolutnie niewinnego? Czy każde zabicie człowieka można usprawiedliwić strachem? Czy wolno w obliczu strachu wyjąć broń, a następnie czy wolno od razu naciskać na spust celując prosto w serce? A przecież w wielu stanach Ameryki za morderstwo grozi kara śmierci, czyli zabija się w imię prawa. Orzeka się i wykonuje się karę śmierci, która ma odstraszać. W ten sposób ze strachu, legalnie eliminujemy niebezpiecznych osobników, którzy zabili kogoś.

Strach jest niezmiernie ważny w naszej egzystencji. Bez strachu człowiek nie mógłby przeżyć, a dla zwierząt strach jest instynktem bez którego nie przetrwałyby gatunki. To strach chroni przed niebezpieczeństwem. Ludzie całkowicie pozbawieni uczucia strachu są w pewnym sensie ułomni - chorzy. Strach ma wielkie oczy i może też prowadzić do choroby psychicznej. Boimy się śmierci, wojny i wroga, kataklizmów, katastrof, inni boją się sądu bożego i piekła. Ludzie bali się okrutnych kar wbijania na pal, łamania kołem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Anders Behring Breivik poczytalnym zabójcą. Norweskie media podają dzisiaj wyniki nowych badań psychiatrycznych . Ustalono, że ten morderca 77 ofiar jest zupełnie zdrowy psychicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomniał mi się temat prowadzony przez seksuologa na zgrupowaniu w Międzyzdrojach. Mało pisze się na te tematy w "W24" a są ważne. Mianowicie to, że kobieta lękająca się wywołuje agresję w potencjalnym gwałcicielu. Myślę, że Stanisław Cyburch znajdzie coś na ten temat. Jest zdolny a ja nie czuję się na siłach w tym temacie. Powinien powstać nawet cykl artykułów z tego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doprecyzowuję czas.
Czas dyskusji przypada na czas okołowielkanocny, który wierzącym wieńczy zmartwychwstanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 02.04.2012 12:50

@ Arkadiuszu - i Alleluja!

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 02.04.2012 12:49

@Marku, nie interesują mnie sprawy incydentalne tylko rozważam problem notorycznych recydywistów.
Poza tym trudno porównywać polskie warunki z warunkami norweskimi - bolszewicy nie tylko zahamowali nasz rozwój, ale wręcz nas cofnęli.
Norwegia ma tylko Breivika ideowca, a my oprócz chorej Temidy całe mnóstwo bezideowych X-skich pozbawionych jakichkolwiek zasad. Jednak nie można zakładać, że KAŻDY sędziowski werdykt jest fałszywy i tendencyjny, jak nie można też zakładać, że każdy przestępca jest niereformowalny. Ale po jednej i drugiej stronie zdarzają się przecież "odstępstwa".

Za karą śmierci nie optuję w sposób bezwzględny, ale zawsze będę stała po stronie zwalczających przestępczość, a nie po stronie przestępców. Skoro tak, to muszę również rozważać żądania wprowadzenia najwyższej kary, a nie odrzucać "bo nie i koniec." Chcę też znać powody, dla których np. Japonia przywraca karę śmierci. Nic przecież nie dzieje się bez powodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat jest śmiertelnie(sic!) trudny...
Jedyną nadzieją dla błądzących (oby tylko w dyskusji) jest czas, dla wierzących kończący się zmartwychwstaniem...:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@graK
"A co, jeśli zbrodniarz popełnia swoje zbrodnie wielokrotnie i najwyraźniej go satysfakcjonują, ba, nawet sprawiają mu przyjemność?"
To wtedy jest, tak jak to zrobił Breivik w Norwegii, cywilizowanym państwie z nieograniczonymi prawami jednostki. Zabił mnóstwo niewinnych ludzi spośród społeczeństwa, które teraz będzie go przez wiele lat utrzymywało w takich warunkach, że niejeden emeryt w Polsce tylko będzie mógł sobie o nich pomarzyć lub obejrzeć u sąsiada w telewizorze (jak go wpuści!).

A od "ostrzeżeń i odstraszań" mieliśmy już w dziejach ludzkości "tysiące specjalistów"...
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
graK
  • graK
  • 02.04.2012 09:32

@Panie Marku, wszyscy tu dyskutujący mają swoje racje i rozpatrując każdą z osobna, trudno się nie zgodzić. Ale bez urazy, Pana postawa również wynika ze starej prawdy o punkcie siedzenia.
Gdy stajemy się - my lub nasi najbliżsi - ofiarami zbrodniarza, nasz wysoce humanitarny osąd zmienia się diametralnie!
A co, jeśli zbrodniarz popełnia swoje zbrodnie wielokrotnie i najwyraźniej go satysfakcjonują, ba, nawet sprawiają mu przyjemność? Wiem, powie Pan że istnieją zamknięte zakłady psychiatryczne. Ale i tu pojawią się nowe problemy bynajmniej nie mniej ważkie.

Mnie osobiście wydaje się, że jeśli nie ma żadnego sposobu ani nadziei na przerwanie kryminalnego procederu 'niereformowalnego' osobnika, to jednak metoda chirurga ratuje społeczeństwo zapadłe na śmiertelną chorobę (czytaj: wysoką kryminalność).
Czy lekarz pozwoli rosnąć guzowi, który wyniszcza pacjenta?

Usankcjonowanie kary śmierci nie jest sprawą łatwą.
Uważam, że nie należy jej rozpatrywać w kategoriach zemsty czy nawet kary, jak nieszczęśliwie wskazuje sama nazwa, tylko jako ostrzeżenie i przestrogę dla potencjalnych naśladowców. Jeśli liczba mordów spada do minimum, wtedy izolacja zdaje egzamin i społeczeństwo funkcjonuje prawidłowo. Ale nad tym spadkiem trzeba najpierw popracować. Nic się nie dzieje samo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam zupełnie inne zdanie w opozycji do @czytelnik 27.03.2012 14:27
Tytuł jest bardzo pasujący do takich dyskusji, ponieważ ona dotyczy "filozofowania o ekstremalnych emocjach". Kara śmierci, zemsta, odwet, wymierzanie adekwatnej sprawiedliwości za poczynione zło - dyskutowane w cieplarnianych warunkach, to bez urazy dla wszystkich dyskutujących..., ale to mniej więcej tak, jak gaworzenie małego Jasia o prawdziwej wojnie...
Zdaję sobie sprawę z tego, że inaczej nie można, ale chcę zwrócić mocno uwagę na starą prawdę, że "punkt widzenia, jest mocno uzależniony od punktu siedzenia..."

Zwolenników wymierzania kary śmierci (czy to naprawdę jest kara? - mam wątpliwości, co do określenia wykonywania tej czynności, jaką jest przerywanie czyjegoś życia, choćby najgorszego zbrodniarza) zapytałbym, a czyimiż to rączkami by kasowali takiego zbira skazanego na śmierć? Prawdopodobnie odpowiedzą, ze są od tego specjalne służby... No, tak! Ale czy nie jest to adekwatne do stwierdzenia dziecka, że "mięsko, to w sklepie się kupuje..."?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy.K - rozważania i pytania bardzo cenne. Pozornie retoryczne. SZkoda że pozostają bez dyskusji.
W każdym razie inspirujce do rozwinięcia dyskusji. Szkoda, nie było mnie 4 dni. A teraz za późno. chyba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.