Facebook Google+ Twitter

O zachowaniu w ruchu drogowym

Użytkownicy dróg, ścieżek, chodników. Kierowcy, rowerzyści, piesi. Szanujmy się wzajemnie.

 / Fot. Marcin TrzaskaPiękne, słoneczne i ciepłe niedzielne popołudnie. Wybieram się z żoną i dzieckiem na spacer na plażę. Od domu to zaledwie 15 minut piechotą. Wybieramy miły zacieniony chodnik - wokół drzewa, krzaki, pokrzywy. Chodnik jest na tyle wąski, że mieszczą się na nim tylko dwie osoby idące obok siebie. Dobry humor psują nam rowerzyści. Jadąca chodnikiem (z dosyć dużą prędkością) młoda kobieta prawie wjechała w dziecko. W ostatniej chwili żona zasłoniła malucha i pani po prostu przewróciła się w krzaki. Powiedziała: - Przepraszam. Na uwagę żony, że może trzeba jechać wolniej, uważniej lub po prostu drogą stwierdziła - No przecież powiedziałam przepraszam. I pojechała. I jak teraz wytłumaczyć to przestraszonemu dziecku?

Chwilę później, jadący rowerem z dużą prędkością mężczyzna potrącił żonę. Widział z daleka, że idziemy z dzieckiem. Ja wcześniej stwierdziłem, że pójdę za nimi, aby nie zajmować całej szerokości chodnika. Nie próbował hamować, dzwonić. Nic. Po prostu, stwierdził, że się zmieści i potrącił moją żonę i stwierdził - Co? Może mam przeprosić? - i odjechał spokojnie dalej. Nijak go zatrzymać ani zwrócić uwagę. Skutek? Żona ma widoczne na ręce otarcia naskórka.

Dlaczego pieszy idący chodnikiem ma czuć się zagrożony przez jadących, bardzo często z dużą prędkością, rowerzystów na "wypasionych" rowerach z amortyzatorami, które warte są więcej niż moja pensja, "uzbrojeni" w kaski, nakolanniki i nałokietniki? Może pieszy ma wyglądać jak piechur księcia Mieszka I, aby czuć się bezpiecznie na chodniku?

Następne przykłady: jadę samochodem, zbliżam się do skrzyżowania. Nagle z prawej strony z dużą prędkością, "na grubość lakieru", pędzi młodzieniec na rowerze i wyprzedza to z prawej to z lewej strony stojące na czerwonym świetle samochody, wjeżdża na przejście dla pieszych i dalej jedzie chodnikiem.

Ruchliwa ulica, zakaz wyprzedzania, na rowerze jedzie młoda mama z dzieckiem na bagażniku. Obok jest droga tylko dla rowerów. Nie dość, że tamuje ruch samochodów to wiercące się dziecko raczej nie stabilizuje roweru.

Drogą tylko dla rowerów, idzie całą szerokością zadowolona mama z wózkiem i dziećmi. Zadowolona z siebie i jeszcze ma pretensje do rowerzystów, że "mogliby uważać, bo tutaj dzieci idą".

Droga dla rowerów oraz chodnik oznakowane kolorami kostki brukowej. Rodzinka całą szerokością chodnika i pasa dla rowerzystów beztrosko spaceruje na plażę utrudniając jazdę na rowerze.

Ta sama ścieżka, muldy spowalniające przed przejściem dla pieszych, rowerzysta z dużą prędkością zjeżdża na część przeznaczoną dla pieszych nie zważając na tych ostatnich. Ma przecież kask.

Jadę samochodem, zbliżam się do zatoki autobusów komunikacji miejskiej, zwalniam gdyż widzę wysiadających pasażerów, gdy już prawie ominąłem autobus, kierujący nim, nagle stara włączyć się do ruchu niemalże wymuszając na mnie zjechanie na przeciwny pas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.