Facebook Google+ Twitter

O zakochanych psach i zazdrosnych małpach

"O zakochanych psach i zazdrosnych małpach", czyli co tak naprawdę czują zwierzęta? Na to pytanie odpowiada nam, w swojej książce, Marc Bekoff, jeden z najlepszych specjalistów, zajmujących się badaniem życia emocjonalnego zwierząt.

 / Fot. Okładka książkiCzy zwierzęta kierują się tylko instynktem czy również uczuciami? W jaki sposób te stworzenia porozumiewają się ze sobą? W jaki sposób okazują swoje emocje?

Australijskie pijawki noszą i karmią młode aż te skończą sześć tygodni. Najbardziej oddanymi i wiernymi partnerami są ptaki. Kiedy ośmiornica wpada w gniew, jej przypominająca białą perłę skóra, staje się czerwona. Pies, gdy chce się bawić bądź przeprasza to się kłania. Świnia zachęcając do zabawy podskakuje i kręci głową. To tylko kilka z kilkudziesięciu przykładów zachowań zwierząt, zaobserwowanych przez autora i innych naukowców.

Poznajemy niedźwiedzia Jaspera i szympansa Pabla, ssaki, które brały udział w okrutnych badaniach w imię nauki. Psa Jethro, który ocalił przed śmiercią królika i małego ptaszka. A także historie wielu innych zwierząt. Wszystkie one są dowodem na to, że zwierzęta mają własne życie emocjonalne.

Bekoff odpowiada na pytania w jaki sposób te stworzenia powiadamiają nas i siebie nawzajem o swoich potrzebach, jaki cel ma dane zachowanie i co je powoduje. "Dzięki bacznym analizom możemy opisać działanie i dowiedzieć się, dlaczego zwierzęta przejawiają określone wzorce zachowania w rozmaitych sytuacjach" - twierdzi Bekoff. Autor analizuje mimikę zwierząt, wielkość oczu, spojrzenie, napięcie mięśni, postawę, sposób chodzenia, wydawane dźwięki i zapachy. Pozwala mu to wyodrębnić u nich siedem rodzajów emocji: radość, złość, żal, miłość, zakłopotanie, szacunek, poczucie humoru.

W książce zostaje również poruszona kwestia prowadzenia doświadczeń na zwierzętach. Autor wyjaśnia nam w jaki sposób są one przeprowadzane, czego one dowodzą, co się dzieje ze zwierzętami, które w ich trakcie trwania giną. Opisuje w jaki sposób takie badania wpływają na psychikę zwierząt, a także co one czują gdy są w niewoli, w tym również w zoo.

Pozycję tę polecam wszystkim miłośnikom zwierząt, jak również tym, którzy za nimi nie przepadają. Dzięki niej możemy zrozumieć zachowanie naszych pupili i polepszyć nasze relacje z nimi.

Rok wydania: luty 2010
Wydawca: Znak
Ilość stron: 221
Oprawa twarda
cena: 34,90 zł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie ma się czego bać, a książkę warto przeczytać. Naprawdę polecam :) Bardzo ciekawa pozycja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za rekomendację książki. Chętnie bym przeczytała, ale boję się o tych doświadczeniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.