Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5342 miejsce

O zapomnianej Konopnickiej, która była też dziennikarką

Los pisarki i dziennikarki Marysi, która w dzisiejszych czasach zdecydowałaby się odejść od męża i samotnie wychowywać sześcioro swoich krasnoludków, utrzymując się z korepetycji, budziłby pewnie powszechne zainteresowanie. A twórczość, która ma cechy obywatelskiej?

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach mieści się w zabytkowym klasycystycznym, piętrowym budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki 81. Tu 23 maja 1842 r. urodziła się Maria Konopnicka i mieszkała wraz z rodzicami oraz rodzeństwem do jesieni 1849 r.   / Fot. Jola PaczkowskaKonkatedra św. Aleksandra w Suwałkach, w której Maria Konopnicka została ochrzczona. / Fot. Jola PaczkowskaO Konopnickiej zwyczajnie zapomniano. Czołowa polska poetka i pisarka epoki pozytywizmu nie ma dziś wielbicieli, czytanie Konopnickiej jest niepopularne. Gdyby dzisiaj jakaś poetka urodziła ośmioro dzieci w czasie dziesięciu lat małżeństwa, rozstała się z mężem i pod pretekstem kształcenia dzieci przeniosła wraz z nimi do Warszawy, by tu podjąć pracę korepetytorki, pisałyby o niej wszystkie media. A takie było życie Marii Konopnickiej, autorki "Roty", poetki zapomnianej. Mało kto chyba wie, że nazwisko Konopnickiej nie występuje dziś w podstawie programowej kształcenia ogólnego polskich szkół. Proszę sprawdzić.

Kto ty jesteś? Korzenie... Sala poświęcona dziewiętnastowiecznym Suwałkom i okresowi, jaki Maria z d. Wasiłowska spędziła w mieście. / Fot. Jola PaczkowskaŚwiat pierwszych dziecięcych zabaw, doświadczeń i przeżyć, do których poetka powróciła w swej twórczości. / Fot. Jola PaczkowskaNo bo kto dziś chodzi na jagody? Kto kocha dom rodzinny? Kto ma taką biedę, że nie ma pieniędzy na leki? Nowela "Nasza szkapa", na której wrażliwości uczyli się dawniej polscy uczniowie, dzisiaj kojarzy się na ogół pejoratywnie. Pozytywny wydźwięk tego określenia znaleźć można jedynie na forum kochających konie. Dlaczego? Jakich to spustoszeń w umysłach uczniowskich dokonała ta konopnicka szkapa, że trzeba było ją przegonić za siódmą górę i siódmą rzekę?

Maria Konopnicka - pisarka zapomniana. / Fot. Jola PaczkowskaPopatrzmy na przewijające się w nowelce motywy, by wyciągnąć odpowiednie wnioski: bieda, rodzina, choroba, głód.. To nie są problemy dzisiejszych uczniów, więc po co zaprzątać sobie nimi głowę? Cóż z tego, że utwór nie jest tylko i wyłącznie smutnym i przygnębiającym obrazem życia warszawskiej biedoty pod koniec XIX w. (zbyt odległe czasy i realia)? Że to także opowieść o szukaniu radości, gdzie i jak tylko się da. Ktoś powiedział o noweli - symbol nudy i natrętnego dydaktyzmu, choć wcześniej słyszało się, że utwory Konopnickiej eliminują natrętny dydaktyzm, rozbudzają wrażliwość odbiorców... Zostawmy więc szkapę.

O poetce pamiętają suwalczanie, bo to tu w Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka i tu spędziła pierwsze lata swego życia, prawdopodobnie najszczęśliwsze. W domu, w którym mieszkała, znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej, tu też jest chyba najwięcej pamiątek po poetce. W 1995 r. otwarto stałą wystawę biograficzno-literacką Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

W 600-letnią rocznicę bitwy pod Grunwaldem, dla mnie ważna jest przede wszystkim sprawa wyrzuconej "Roty" - hymnu grunwaldzkiego!
Za link, Marto, dziękuję bardzo. "Niech nam dodaje odwagi". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jolu, "Rota" to szczególny utwór, ale z pozostałymi poczekałabym do szkoły ponadgimnazjalnej, bo młodsi uczniowie nie odbiorą ich tak, jakbyśmy chcieli. Uważam, że przede wszystkim młodzież powinna poznać samą Konopnicką. Dowiedzieć się, jaką była kobietą, jak żyła, jakie głosiła poglądy. Przekonać się, że miała wiele wspólnego ze współczesnymi Polkami. Ciekawe ujęcie tego tematu znalazłam tutaj: http://www.feminoteka.pl/muzeum/readarticle.php?article_id=27

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...odrzucenie projektu jest "lekceważeniem wzorca patriotyzmu, który dała Polsce Maria Konopnicka" - http://www.rp.pl/artykul/16,393930.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

100 lat Roty w Poznaniu (zobacz zdjęcia):
http://www.lepszypoznan.pl/2010/06/19/haslo-rota-100-lat-roty.html
Przeczytaj o akcji:
http://haslo-rota.pl/index.php?id=101&id2=1
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,7447088,_Rota__obchodzi_setne_urodziny__Po_raz_drugi.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie możliwości sfinansowania filmu "Rota - pieśń dumy i chwały":
"... trudno mi określić, cytując wystąpienie pana posła: ...możliwość dofinansowania realizacji filmu, aby był on gotowy na tegoroczny jubileusz" - http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/38E796A4

"Rota - pieśń dumy i chwały" film dokumentalny upamiętniający 100-lecie powstania pieśni Feliksa Nowowiejskiego, przedstawiający genezę pieśni oraz jej historią i znaczenie dla Polaków od chwili skomponowania do czasów współczesnych.
Film będzie trwał ok. 40 minut. Przewidziana jest jego projekcja podczas obchodów rocznicowych w Poznaniu i Krakowie, emisja w telewizji oraz szersza dystrybucja w szkołach. http://www.rota.nowowiejski.pl/aktualnosci.php?language=pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

PO nie chce ustanowienia Roku Marii Konopnickiej! http://forum.dlapolski.pl/po-nie-chce-ustanowienia-roku-marii-konopnickiej-vt1243.htm
W stulecie powstania "Roty", w setną rocznicę śmierci poetki.

"Za "kompromisowe rozwiązanie" uznała posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska wniosek o podjęciu przez komisję "uchwały o upamiętnieniu Marii Konopnickiej" w styczniu 2010 r. - Chodzi o przyjęcie komisyjnej uchwały Sejmu czczącej postać Marii Konopnickiej i wzywającej władze publiczne, oświatowe, kulturalne i samorządowe do otoczenia opieką i pamięcią tej rocznicy - powiedziała Śledzińska-Katarasińska".
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7268741,Poslowie_nie_chca_ustanowienia_roku_2010_Rokiem_Marii.html

"Inicjatywy tej nie chce tylko Platforma Obywatelska, dlatego marszałek Sejmu, Bronisław Komorowski, złośliwie nie wprowadza tego do porządku obrad Sejmu, blokując w ten sposób uchwalenie uchwały. To co w tej sprawie robi Platforma Obywatelska, przynosi wstyd całemu parlamentowi. Sejm RP prawdopodobnie uczci 100-lecie śmierci Marii Konopnickiej tylko uchwałą".
http://www.zlmaz.pl/index.php?numer=9&nr=1&id=6

Uchwała?:
http://www.klub.psl.pl/upload/pdf/2010/Uchwala_Konopnicka/Uchwala_-Konopnicka-m.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

My wiemy, ale brak M. Konopnickiej w obowiązującej podstawie programowej może jednak oznaczać, że obecnie uczeń polski nie będzie wiedział, po co autorka napisała"Rotę"!

Że"ROTA" to pieśń o wierności ziemi i mowie.
Że po raz pierwszy była wykonana publicznie 100 LAT TEMU - 15 lipca 1910 na uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozytywistka pracująca u podstaw, patriotka, Polka - moje klimaty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że niecała twórczość M. Konopnickiej musi się podobać, jak nie podoba się cała W. Broniewskiego czy W. Szymborskiej. Ale skazanie na banicję?
Nawet "Roty"?
Która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego? Była śpiewana w czasie stanu wojennego w latach 80...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.