Facebook Google+ Twitter

O zdrowie uczniów będą dbać lekarze pierwszego kontaktu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-05 09:08

Z powodu sporów lekarzy i szkolnych pielęgniarek o to, kto ma się zajmować zdrowiem uczniów, resort zdrowia postanowił przekazać opiekę nad dziećmi lekarzom pierwszego kontaktu.

Gdy konsultowane przez ministra Zbigniewa Religę rozporządzenie wejdzie w życie, za bilanse zdrowia, szczepienia i profilaktykę odpowiadać będą lekarze wybrani przez opiekunów dziecka. Lekarze ci będą też mogli wydawać pisemne polecenia szkolnym pielęgniarkom.

Minister Religa przyznaje w rozmowie z nami, że projekt budzi wiele emocji, bo za opiekę nad dziećmi lekarze i pielęgniarki dostają pieniądze z NFZ. Dodaje jednak, że troska o zdrowie uczniów to też wielka odpowiedzialność. - Jeżeli lekarz nie zaszczepi w terminie dziecka, powinien zostać istotnie ukarany za niewypełnienie obowiązku. Jest jednak też rzeczą oczywistą, że za stan zdrowia odpowiadają rodzice. Szczepienia ratują przecież przed chorobami - dodaje. Religa przyznaje, że nie wszystkie dzieci są szczepione, ale zaniedbań jest mało.

Obecnie w 5 województwach: lubelskim, opolskim, podlaskim oraz części mazowieckiego i pomorskiego szczepienia wykonuje się w szkołach. Jest to dobre rozwiązanie, gdy rodzice dziecka siedzą od rana do nocy w pracy lub z innych powodów nie mają czasu iść z nim do przychodni. W pozostałych regionach szczepienia wykonuje lekarz rodzinny.

Prezes NFZ Jerzy Miller nie jest jednak tak gorliwym zwolennikiem zmian jak prof. Religa. - W wielu społecznościach system opieki medycznej nad dzieckiem w szkole wszedł już w obyczaj i dobrze się sprawdza. Skoro środowisko medyczne wypracowało tam dobre zasady współpracy, działanie administracyjne nakazujące zmianę nie musi przynieść lepszych efektów - twierdzi szef NFZ. Przyznaje jednak, że tam gdzie są problemy i spory między lekarzami rodzinnymi a pielęgniarkami, trzeba odgórnie wyznaczyć zasady. - Tak naprawdę sygnały o problemach mieliśmy tylko z województwa lubelskiego - informuje Miller.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.