Facebook Google+ Twitter

O zwyczajach w Dwumieście

Ustka i Słupsk są miastami pomorskimi wyróżniającymi się w sferze zwyczajów praktykowanych w czasie świąt okolicznościowych. Widać to na kilku rzucających się w oczy przykładach...

Dzień Wszystkich Świętych w Ustce / Fot. Katarzyna DuszakSłupsk i Ustka (z języka niemieckiego Stolp-Stolpmunde) tworzą oddzielny nieoficjalny organizm tzw. Dwumiasto, czyli Zwei-Stadte.

Dwumiasto posiada swoją odrębność np. w sferze zwyczajów świątecznych. W Ustce 1 listopada każdego roku, pali się znicze ustawione na palach, będące hołdem oddanym poległym Ludziom Morza. Ta ulotna chwila skłania przechodniów do refleksji, przystanięcia i zastanowienia się nad sobą. Również w porcie układa się krzyż złożony z samych zniczy.

W Ustce odmienny jest wieczór w Boże Narodzenie. Na promenadzie, obok Korsarza są
puszczane polskie kolędy, ale spacer z widokiem na morze i ten szum morza daje niezapomniane przeżycie. Tego nie da się do końca określić słowami, to trzeba samemu zobaczyć, tak jak w piosence: "Przeżyj to sam...".

Pięknym i wzbogacającym wydarzeniem są sztuczne ognie wypuszczane z rakiet w porcie, szczególnie od strony morza. Takiego widoku nie zobaczy się w górach. I ta chwila marzeń i życzeń, najpierw wigilijnych,potem noworocznych na plaży,promenadzie w Ustce...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.