Facebook Google+ Twitter

Oazy przedsiębiorczości na poprzemysłowej pustyni

W Rudzie Śląskiej, od kilku lat, z sukcesem budowana jest tzw "Dolina Innowacyjna". Szereg projektów, inicjatyw i pomysłów przyciągnął już kilkadziesiąt młodych, perspektywicznych firm na tereny, którymi rządziły kopalnie. Miasto ożywa.

Lokalizacja Inkubatora w Rudzie Śląskiej. W samym środku dawnego obszaru przemysłowego kopalni "Wawel" / Fot. InfografikaRuda Śląska po zamknięciu wielu kopalń musiała szukać nowych sposobów na walkę z bezrobociem - od kilku lat stawia na aktywizację biznesową mieszkańców miasta. W 500-metrowym budynku dawnej administracji nieczynnej kopalni Walenty-Wawel powstał w 2004 roku pierwszy w mieście inkubator przedsiębiorczości.

Był obawy, były głosy krytyczne, że pomysł się nie przyjmie, że miejsce nieodpowiednie.
Tymczasem dziś to miejsce, gdzie biznes w najlepsze wykluwa się w cieplarnianych warunkach. Gdyby nie inkubatory, sporo firm w ogóle nie mogłoby powstać - to głos młodych przedsiębiorców z miasta jak również z sąsiedniego Zabrza czy Świętochłowic. Okazuje się, że na Śląsku, gdzie przedsiębiorczość kreowana trochę kuleje, to właśnie Gliwice i Ruda Śląska wyrosły na liderów zmian. Warto dodać, ze opłata za prowadzenie firmy w Rudzie Śląskiej jest najmniejsza. Za 100 zł miesięcznie młodzi i pomysłowi biznesmeni mają do dyspozycji opiekę prawną, doradczą, księgową i telefoniczną.

Rudzki inkubator przedsiębiorczości szykuje dziś już kolejny zespół budynków dla kolejnych debiutujących biznesmenów. Warunkiem otrzymania hal i pomieszczeń z wyposażeniem biurowym za znacznie niższą cenę niż rynkowa jest jak wszędzie - innowacyjny pomysł. Inicjatywa rudzka różni się tym od innych tego typu inicjatyw, że jest projektem czysto samorządowym, powstającym bez wstawiennictwa żadnej uczelni wyższej, jak to ma miejsce w większości przypadków.

Inkubator to nie wszystko

Specyfika powstającej na terenie tego górnośląskiego miasta strefy inicjatyw innowacyjnych, polega na tym, że oprócz przedsięwzięć stymulujących, funkcjonują również przedsięwzięcia doradcze, finansowe i marketingowe, które działają równolegle do wspomnianych, najprostszych form pobudzania przedsiębiorczości. Jednym z takich "bussines supportów"jest Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor". Powstała ona w 1997 roku jako instytucja samofinansująca się, mająca na celu wspieranie i promocję przedsiębiorczości w mieście i regionie. Działalność ukierunkowana jest głównie na problematykę o charakterze publicznym. Opiera się ona głównie na stymulowaniu rozwoju gospodarczego miasta oraz wspieraniu i rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w regionie.

Rudzka Agencja Rozwoju "Inwestor" / Fot. logoJak informują twórcy, filozofia agencji polega na dwóch konkretnych działaniach: wsparcie finansowe i edukacyjne. - Nasze cele realizujemy poprzez funkcjonowanie Funduszu Pożyczkowego, który udziela pożyczek małym firmom na inwestycje przyczyniające się m.in. do tworzenia nowych miejsc pracy. - Informują członkowie agencji. Działająca w ramach Rudzkiej Agencji Rozwoju Akademia Kształcenia oferuje również szeroki zakres usług szkoleniowych dostosowując swą ofertę do aktualnych potrzeb rynku m.in. są to kursy językowe, zawodowe ( we współpracy z powiatowymi urzędami pracy). Warto więc zauważyć, że młody biznesmen, chcąc zainwestować w Rudzie Śląskiej nie tylko dostaje wsparcie infrastrukturalne ( w postaci miejsca biurowego i ulg), ale również inne, wymierne korzyści w formie pomocy finansowej, szkoleń, treningów, opracowań marketingowych. To wyróżnia Rudzką Dolinę na tle podobnych inicjatyw w całym kraju.
Jakby tego było mało. W Dolinie obok inkubatora i wspomnianej agencji funkcjonuje jeszcze jedna instytucja ściśle współpracująca z młodym biznesmenem. Trudni się ona głównie tematyką funduszy unijnych i wsparcia inicjatyw ze strony Brukseli.

Centrum Informacji Gospodarczej świadczy usługi w zakresie udzielania informacji dotyczących funduszy strukturalnych , świadczenia usług doradczych związanych z administracyjno-prawnymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Centrum działa czynnie również poza granicami miasta. Przeprowadzało Badania Rynku Pracy na Śląsku na zlecenie Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Pracy

Drogami do krwiobiegu

Wszystko wskazuje na to że to miasto, które dotychczas funkcjonowało nieco w cieniu większych sąsiadów: Katowic, Zabrza, Gliwic w końcu daje o sobie znać. Nie tylko na polu biznesu Śląskiego ale i krajowego. Dodatkowo doskonała lokalizacja na trasie autostrady A4 i niebawem na szlaku Drogowej Trasy Średnicowej umożliwi tej wieloskładnikowej dolinie innowacyjnej na większe i bardziej wyraziste funkcjonowanie w biznesowym organizmie aglomeracji. Z resztą połączenia komunikacyjne również odgrywają tutaj istotną rolę. Głównie dzięki ŚPP.

Śląski Park Przemysłowy / Fot. logoŚląski Park Przemysłowy sp. z o.o. to wyodrębniony obszar na terenie Rudy Śląskiej i Świętochłowic, stanowiący zwartą całość i obejmujący tereny poprzemysłowe wzdłuż Drogowej Trasy Średnicowej. Zadaniem parku jest stworzenie atrakcyjnego obszaru do prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania, charakteryzującego się przede wszystkim sprawną infrastrukturą, niskimi kosztami korzystania z majątku produkcyjnego oraz profesjonalnie prowadzonymi usługami pomocniczymi.
Dobrze rozwinięta jest infrastruktura otoczenia biznesu: banków, biur doradztwa gospodarczego, finansowego i prawnego, towarzystw ubezpieczeniowych oraz biur obrotu nieruchomości.

Jest wsparcie naukowe

Inkubator pomoże biznesmenom wdrażać nowe technologie w produkcji, podpisano w tym celu listy intencyjne ze śląskimi uczelniami technicznymi, które zapewnią wsparcie badawczo-naukowe . Przedsiębiorcy będą mogli testować nowe próbki materiałów na najlepszym sprzęcie na Politechnice Śląskiej czy w Śląskiej Akademii Medycznej.

inkubatorrudzki.pl / Fot. Materiały prasoweGórnośląski Inkubator Technologiczny da pracę około 180 osobom. Firmy będą mogły zacząć działalność z chwilą oddania budynku do użytku pod koniec lipca tego roku. Rudzki inkubator będzie pierwszym o takim profilu, który rozpocznie działalność na Górnym Śląsku, budowa podobnego Technoparku w Gliwicach zakończy się niecały rok później.

Wszystko wobec tego jest na dobrej drodze do tego aby Ruda Śląska, która jeszcze kilka lat temu uważana była za najbardziej cierpiące miasto spośród wszystkich ,poddanych przemianom restrukturyzacji przemysłu, dziś obrała najdynamiczniejszą drogę rozwoju i wyznacza standardy w całej ponad 3-milionowej metropolii. Tak, że Katowice, - stolica regionu nie posiadająca ani jednego inkubatora przedsiębiorczości!) może nie robić nic innego, jak brać dobry przykład z młodszej siostry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.